Türkiye Aktivitesi
787 ziyaret
1 online
Atakan Söyleyen
Hakkında henüz bir şey yazmadı.

Türkiye Puanı

26 puan Koyu Mavi Kalem

Derecesi

156 [Toplam 1625 kişi]

Türkiye
Tümü(2)
Pinledikleri(0)
Atakan Söyleyen yazdı, 2 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
9 Kas 15 05:00
Eski İmparatorluk Geri mi Dönüyor?

Eğitim, ilkokul düzeyinde camilerde başlatılır ve çeşitli aşamalardan geçerdi. Fatih zamanında sekiz dereceli bir eğitim düzeni haline getirilen bu sistem, küçük yerleşim birimlerindeki 'haşiye-i tecrid' medreselerinde başlar, kırklı, hariç, dahil ve sahn-ı seman aşamalarından geçerdi. Sahn-ı seman medreselerinde eğitilenler 'danişmend' (bilgin insan) payesi ile onurlandırılırdı. Öğretim konuları arasında; hat sanatı, arap dili ve gramer, güzel söz ve yazı, şiir, mantık, felsefe, astronomi, betimleme, inanç doktrinleri, peygamber sözleri, şeriat bilgisi, din bilgisi ve ahlak bulunurdu. Kanuni ile başlayan bir uygulama ile bunlar arasına tıp, matematik, fizik de katıldı.

Ulema sınıfından Şeyh-ül İslamlık şansı olabilenler, yalnızca Sünni olanlardı. Ve elbette bilimin lideri Şeyhülislamdı. Bu sınıfta müderrislerin yanı sıra, yasaları yorumlayan müftüler ve nihayet onları "mahkeme" yoluyla uygulayan kadılar yer almaktaydı.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Atakan Söyleyen yazdı, henüz yorum yapılmadı.
6 Kas 15 22:00
Ülkemiz Kayıp

Ekonomi canlanıyor diye sevine duralım. Evet eskiden ilkokula giderken 1 ayakkabıyı 1 sene giyerdim. Şimdi her ay değiştirilebiliyor. Bunların fazlalığı ne kazandırırki, zihin geri kaldıktan sonra. Elbise, ayyakkabı bunlar alınır parayla ama zihin alınmaz. İşte birileri bir şeyler verirken bu zihini de alıyor; katliamlar, ölenler artık iyi oluyor demeye bile başladık. İnsanlıktan çıktık. Eskiden az birşeylerimiz olsa bile çok mutluluğumuz vardı. Mutluyduk en azından, ellebette bazı şiddetler sürüyordu ama en azından zihinde bir ilerleme, bir ışık vardı. Şimdi bu ışıklar tek tek sönüyor. Buyrun geleceğinize siz karar verin: Ya cebiniz, ya zihniniz.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.