Atakan Söyleyen

Türkiye Puanı

Koyu Mavi Kalem

Derecesi

157 [Toplam 1656 kişi]

Hakkında henüz bir şey yazmadı.
Türkiye
Tümü(2)
Pinledikleri(0)
Atakan Söyleyen yazdı, 13 kez açıldı, 2 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
9 Kas '15 08:00
Eski Imparatorluk Geri mi Dönüyor?

Eğitim, ilkokul düzeyinde camilerde başlatılır ve çeşitli aşamalardan geçerdi. Fatih zamanında sekiz dereceli bir eğitim düzeni haline getirilen bu sistem, küçük yerleşim birimlerindeki 'haşiye-i tecrid' medreselerinde başlar, kırklı, hariç, dahil ve sahn-ı seman aşamalarından geçerdi. Sahn-ı seman medreselerinde eğitilenler 'danişmend' (bilgin insan) payesi ile onurlandırılırdı. Öğretim konuları arasında; hat sanatı, arap dili ve gramer, güzel söz ve yazı, şiir, mantık, felsefe, astronomi, betimleme, inanç doktrinleri, peygamber sözleri, şeriat bilgisi, din bilgisi ve ahlak bulunurdu. Kanuni ile başlayan bir uygulama ile bunlar arasına tıp, matematik, fizik de katıldı.

Ulema sınıfından Şeyh-ül İslamlık şansı olabilenler, yalnızca Sünni olanlardı. Ve elbette bilimin lideri Şeyhülislamdı. Bu sınıfta müderrislerin yanı sıra, yasaları yorumlayan müftüler ve nihayet onları "mahkeme" yoluyla uygulayan kadılar yer almaktaydı.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Atakan Söyleyen yazdı, 10 kez açıldı, henüz beğenen yok, henüz yorum yapılmadı.
7 Kas '15 01:00
Ülkemiz Kayıp

Ekonomi canlanıyor diye sevine duralım. Evet eskiden ilkokula giderken 1 ayakkabıyı 1 sene giyerdim. Şimdi her ay değiştirilebiliyor. Bunların fazlalığı ne kazandırırki, zihin geri kaldıktan sonra. Elbise, ayyakkabı bunlar alınır parayla ama zihin alınmaz. İşte birileri bir şeyler verirken bu zihini de alıyor; katliamlar, ölenler artık iyi oluyor demeye bile başladık. İnsanlıktan çıktık. Eskiden az birşeylerimiz olsa bile çok mutluluğumuz vardı. Mutluyduk en azından, ellebette bazı şiddetler sürüyordu ama en azından zihinde bir ilerleme, bir ışık vardı. Şimdi bu ışıklar tek tek sönüyor. Buyrun geleceğinize siz karar verin: Ya cebiniz, ya zihniniz.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir