Sultansasa

Türkiye Puanı

Koyu Mavi Kalem

Derecesi

124 [Toplam 1656 kişi]

Hakkında henüz bir şey yazmadı.
Türkiye
Tümü(1)
Pinledikleri(0)
Sultansasa yazdı, 21 kez açıldı, 10 kişi beğendi, 6 yorum yapıldı.
28 Ara '15 12:00

Sultansasa

Diyarbakır

Sur: Neydi Ne Oldu

Silah, bomba, çatışma sesleriyle uyandım bugüne de. Evim Sur ilçesini karşıdan gören Yenişehir’de. Balkonumdan Suriçi’nin belli bir kısmı görünüyor. Diyarbakır’ı TV’lerden bilenler Sur’un ilçelerden bir ilçe olduğunu düşünebilir. Bilenlerin aklına tarihi hanlar, hamamlar, Dünya’nın en büyük şehir surları, mukaddes Ulu Camii, kiliseler, yüzyıllardır aynı soydan esnafların bulunduğu, neyle uğraştığını bilen sanatının ve zanaatının kıymetini bilen insanların olduğu tarihi çarşılar, müzeler ,köşkler gelir. İşte benim balkonumdan gördüğüm manzarayı bütün Türkiye az çok biliyor artık. Dününü kim bilir? Bazıları utanmadan sıkılmadan “yandı kül oldu, büyüdüğüm sokaklar” diyebiliyor, tarihi surlara boyalarla yazı yazan karanlıkla omuz omuzayken. Bu şehri biraz olsun bilmeyenler, YDG H’ı yaratan koşulları da bilmezler. Ben bu yazıyla olup bitenin öncesini anlatmak istiyorum.

YDG H sokakları mesken tutmadan önce de geceleri Suriçi’nde dolaşamadağınız sokaklar, girmek istemeyeceğiniz mahalleler vardı. Saraykapı’ya “saraaaykapii” diyen, “hançepekliyem” dediğinde benden korkun mesajı vermeye çalışan tipler vardı. Geceleri esrarkeşlerin, gaspçıların, hırsızların mesken tuttuğu sokaklar vardı. Diyarbakırlıysanız geceleri hangi sokaklardan geçmenin akıl karı olmadığını bilirdiniz. Suçu kutsayan, hırsızlığı övünülecek bir meziyetmiş gibi gören bir güruh vardı. Çatışmaların öncesinde de Diyarbakır Suriçi’nde her gün birileri bıçaklanır veya kurşunlanırdı. Şimdilerde o güruha rastlayamıyorum, binlerce yıllık surlara “Seni seviyem”, “ya benimsin ya da kara toprağın”, “ellerin kadınısın seni sevemem” yazan insanlar yok artık, “Satorci21” diye imza atmıyorlar surlara, binlerce yıldır kadim milletleri koruyan surlara.

Nereye gitti bu insanlar? Aslında hiçbir yere. Barikatların arkasındalar, racon kesmeye devam ediyorlar, bıçak ve kasatura kullanmıyorlar belki artık ama AK47 ve sayısız mermiye sahipler. Tarihi Surlar’da bugün Satorci21’in şiirlerini göremiyoruz, böyle çocukça lakaplar da kullanmıyorlar artık , Kürtçe saygın bir anlamı olan bir kod adı olmalı. Surlar’da arabesk şarkıların yerini komünist saçmalıklar, tehditler, ırkçı sloganlar aldı . Sonu gelmemiş bir cinayet romanı, bir ayrılık şiiri, bir ölüm türküsü olan PKK’ yı tarihe attıkları kurşunlarla, bombalarla tamamlamaya çalışıyorlar şimidilerde, şehrin ğeyrileri.(*) Tarih, suçlarının cezasını çekmesi gerekirken siyasi partilerce, komünist ya da faşist hareketlerce hüviyet kazandırılan insanların katliamlarına tanıktır. Tarih Stalin’in Mao’nun 15 yaşında çocuklardan saçmasapan bir dava uğruna katiller yarattığına da tanıktır. Bugün şehir yaşamını zindana çevirmek pahasına Satorci21’e bir dava bir kimlik bir kod adı verenlerin yarın başarıya ulaştığını düşündüğü an gelse bile Satorci21’den veya yeni adıyla Heval Berxwedan Jiyan’dan ettiklerini bulacaklarına kuşkum yok .

Özgürlük, demokrasi, insan hakları, insan olma mücadelesi diye pazarlanan, pratikteyse kültürel yaşamı , sosyal yaşamı kahvede konuşulanlara varıncaya kadar baskı altında tutan bu ırkçı, ilkel, cahil yapılanmanın bozguna uğratılması, 9000 yılda yüzlerce kez el değiştiren bu şehire , hatıralarını sokaklarımıza işleyen kadim uygarlıklara milletlere borcumuzdur.

*ğeyri: Diyarbakır’daki maceraperest gençler için kullanılan bir vasıf

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

28 Ara '15 23:26

Bence olayın bir de kendine aidiyet arayan, okuyan, Kürt gençler kısmı var. Kendilerini bulundukları çevredeki ana akıma farkında olmadan teslim edip o ğeyrileri fikren her platformda savunacak ideolojinin kilometre taşları oluyorlar.

CEVAPLA