Reyna Ki̇ya
İbrahim’im Cebrail’e Hiç ihtiyacım kalmadı, Muhammed’im dosta giden Ben tercümanı neylerem.

Türkiye Puanı

75 puan Koyu Mavi Kalem

Derecesi

118 [Toplam 1641 kişi]

Türkiye
Tümü(3)
Pinledikleri(0)
Müsemma Şahi̇n yazdı, 1 kişi sahiplendi, 16 kez açıldı, 2 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
18 Kas '15 21:00
Batılı Demokratlar ve Doğulu Di̇ktatörler

13 Kasım Paris saldırısından sonra Avrupalı demokratların "Esad'ı karşımıza almamalıyız, asıl düşman DAEŞ/IŞİD'dır" yollu yorumlarıyla karşılaştım. Merakımı celbeden şu oldu: Demokratlar bile Suriye'de özgür seçimlerin çözüm yolu olarak düşünemiyorlardı. Biraz daha irdeleyince anlaşıldı ki; efendim seçimlerde Suriyelilerin "yanlış" kişiyi seçme ihtimalleri onları korkutumuş- "bakın mesela Türkiye'de nasıl da iç savaş çıktı, Kürtler ve Türkler birbirlerini öldürüyor."

Suriyelilerin yanlış tercih yapma ihtimallerini, pekiyi, tartışmaya açık kabul edelim de Türkiye'de iç savaş olduğuna dair bir dayanak var mı? Yok.

Bu demokrat sancıları bana geçen yıl Intelligence Square'de dinlediğim "Better Elected Islamists than Dictators" tartışmasını hatırlatıyor. Açıkça konuşulan konu şu: Özgür seçimlerle işbaşına gelen hükümetleri kabullenmeli miyiz, yoksa mesela 90 yıldır Türkiye'de yaptığımız gibi [Bu cümle tartışmada aynen geçiyor, ama tabii halkın en sonunda gidip Erdoğan'ı seçmiş olmasından hayıflanılarak] diktatörlerle mi çalışmaya devam etmeliyiz? Podcasti şu linkte bulabilirsiniz: link

Oral Çalışlar, tartışmada Batı'nın pozisyonunu çok isabetli olarak şöyle özetlemiş:

"Arap baharı, demokrasiye, uzlaşmaya geçiş için bir şanstı. Batı, parlamenter rejimler yerine yönetebileceği diktatörlere destek vererek Arap Baharını tökezletti."

link

Yani sorunumuz Gezi olaylarıyla zirve yapan, zekaya hakaret derecesinde gerçeği eğip bükme ve kendi ideolojisine göre kristalize eden Türk elitlerinden ibaret değil.

Doğululara özgür seçim hakkını bile şarta bağlamaya kalkan Batılı demokratlar da bakış açılarının çarpıklığı ile göz yaşartıyorlar.

Yani Türk elitlerinin durumu Kemalist eğitim sisteminin sonucu değilmiş; ya da tam tersi Kemalist eğitim sistemi Batının İslam alerjisini mükemmel şekilde müfredatı kanalıyla nesillere yedirmeyi başarmış.

Burdan Batılı demokratlara küçük bir notla ilk yazımı bitireyim:

Ülkenizde daha çok mülteci ve dünyada daha çok terör istiyorsanız,

"acaba İslam ülkelerinde özgür demokratik seçimleri mi yoksa diktatörleri mi desteklesem" diye kararsızlık geçirmeye devam edin. Emin olun istediğinizi fazlasıyla alacaksınız.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Reyna Ki̇ya yazdı, 64 kez açıldı, 5 kişi beğendi, 4 yorum yapıldı.
14 Eyl '15 02:00
Sular Duruluncaya Kadar

Yazacağız elbet. Hele bir sular durulsun, Nuh gemisi konacak bir yer bulsun. Galip ile mağlup layıkını bulsun. Yeniden dünyayı sil baştan yazacağız.

Tufandan arta kalan sessizliği bozacağız nihayetinde.

Kurtla koyunun aynı anda gemiye koştuğunu göreceğiz. Ve aynı anda inerek kaldıkları yerden hayata devam ettiklerini ve belki sonrasında düşman olduklarını öğreneceğiz.

Çok şey öğreneceğiz. Öğrendikçe yenisi eklenecek ve bunun altından kalkamayacağımız an Hacer anamız gibi "Zem zem" diyeceğiz.

...

Bir zamanlar Ayşe, ordusuyla Ali'nin üzerine yürüdüğünde saflara ayrılmıştık hani. Akla karayı seçmeye cesaret edemediğimiz o gün gibi bugün de akla karanın olmadığını anlayacağız.

Abdülmuttalib gibi Kabe'nin güvenliğini sağlamaya gücümüz yetmediğinde ilahi bir müdahale bekleyeceğiz.

Bekleyeceğiz...Her türlü bekleyeceğiz. Sular durulana kadar bekleyeceğiz.

Bir zamanlar peşmergeye açılan kapının yaralarını yıllar sonra fark edemediğimizde yine aynı kapıyı açacağız. Mültecilere açılan her kapı ya kapanacak ya da yara alacak. Kaç yıla yaydığımız sorunların failleri var olmasına rağmen aslından ziyade nüshalarına bakacağız. Doğru yolda yanlış ilerlerken "Evreka Evreka" diyenlere rastlayacağız.

Çok yanılacağız çok düşüneceğiz ve daha çok tartışacağız. Haddi hesabı olmayan düellolara gireceğiz.

Yeryüzünde yaşanacak her şeyi tükettiğimizde yüzümüz göğe bakakalacak. Çıkışı olmayan şu labirentten, tırmanmayı akıl ederek çıkacağız. O gün tırmanmayı hiç denememiş olan da bunu başaracağına inanacak.

Ve Nuh gemiden indiğinde hayretle yaşlı kadını buzağının yanında bulacaktır. Hani herkes can havliyle gemiye koştuğunda buzağısını almaya gidip de yetişemeyen o kadın.

...

Habil ile Kabil kavgaya tutuştuğunda Habil'in tarafını tutan biz, aslında Kabil'in soyuna meyilli iken Nuh'un duasıyla arındırılmış bir halde kendimizi bulmadık mı?

...

Ne dersek diyelim yine her şey olacağına varıyor. Her şeyin geçici oluşu ne kadar da rahatlatıyor.

Çok şükür ki ölüm dahi her şey ölüyor! ...

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

14 Eyl '15 19:06

:) alla razibo

CEVAPLA
14 Eyl '15 18:12

weş ba weş baa :)

CEVAPLA
Sevdaşrn yazdı, 1 kişi sahiplendi, 21 kez açıldı, 7 kişi beğendi, 2 yorum yapıldı.
3 Eyl '15 18:00

Sevdaşrn

Puan: 57

Arayış

Belâ dediğini unutmuş bir arayış.Bir arayış ki ne Hristiyan ne Yahudi ne Musevi çekmedi bu arayış çilesini.Bildirildiğim tüm bilgilerimle; başta edebiyat, biraz hadis,sünnet,Kur'an, fazlasıyla felsefe bir tutam sosyoloji ve psikolojiyi de eklersek benim arayışımın reçetesi çıkar ortaya.Neyi aradığının arayışı içinde olan benim ilaçsız reçetem.

Cümle cümle başlayan arayışım yerini harflere bıraktığında deliliğin sınırlarında gezerim. Nasıl bir deliliktir bu Ya Rab! Birçok şeyi bilip de akıllanamamak. Bir filozofla mı konuşmam lazım rahata ermem için. Yoksa filozoflar mı hep tek başına düşünür?

Şimdi bana bir Gazali gerek.Söyle Gazali nasıl Müslüman ettin felsefeni?.Nasıl aklını yitirmeden âlim oldun?Okudum Kalplerin Keşfi'ni.Anladım ki benim kalbim bir değilmiş Bir olana.Anlayamadım Gazali bir savaşa tutuştu kelimelerimiz ve anlamlarımız.Niyetim karşılaştırmak değildir acziyetimi sermektir. Hissettirmek isterim sana beynimin bulanıklığını.En çok da pirim demek isterim sana.Ama bilirim ki mürit olamam sana.Bırak mürit olmayı ben ademden âdeme geçişi bile kavrayamamışken...

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

03 Eyl '15 20:47

Sevdaşrn

Puan: 57

Güzel yorumlarınız için teşekkürler:)

CEVAPLA
03 Eyl '15 20:39

Bazı yazılar vardır baştan sona okursun içinden bir cümle aklına mıhlanır ve kaç kez onu tekrarlarsın. Benim de son paragraftaki ilk cümleler hoşuma gitti. "Şimdi bana bir Gazali gerek.Söyle Gazali nasıl Müslüman ettin felsefeni?" Emeğinize sağlık...

CEVAPLA