İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39599

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9264

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7460

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7048

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5828

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5538

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5345

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3497

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2646

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2526

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2072

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1667

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1579

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1522

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1430

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1383

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1303

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1289

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1201

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1110

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1088

Yozgat

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1087

İstanbul

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1046

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1022

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 991

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 982

Ankara
Sali̇eri̇ Alt Ti̇re yazdı, 19 kez açıldı, 2 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
23 Şub '16 20:00
Mi̇lli̇ Li̇beral

Geçen gün Instagram hesabımdan ( Bkz. link )

Türk Bayraklı bir fotoğraf paylaşınca altına yazlan bir yorumdu bu “Milli Liberal” ifadesi. Daha önce “Senin gibi milliyetçi liberal az bulunur.” da denmişti başka bir fotoğraf için.

Bazen eleştiri bazen de memnuniyet için yapılıyor bu yorumlar ancak genel olarak ülkemizde liberallere pek yakıştırılamıyor bu tür vatana millete duyulan sevgi.

En azından ülkemizde böyle bir intiba bırakmış liberaller belli ki. Soldan liberalliğe geçmiş çok sayıda kişilerin, şiddetten bir türlü kopamamaları araya mesafe koymamalarından, eski devlet düşmanlığı alışkanlığını sürdürmeleri sanırım bu algıya neden oluyor.

Genel olarak, bireysel hak ve özgürlükleri temel alan bir siyasi ideolojinin mensubu, ifade özgürlüğü, mülkiyet hakkı, çoğulcu demokrasi, inanç özgürlüğü, serbest ekonomi, basın özgürlüğü gibi fikirleri destekleyen liberallerin, eski sol alışkanlıklarla belki de ülkemizde stalinist akımları desteklediklerine şahit oluyoruz.

Bu destek “bırakınız konuşsunlar” şeklinde kalsa liberalizm için sorun olmayabilir ama bu fikrin ülke yönetiminde hakim olmasını istemek bir liberal için çok ilginç oluyor. Daha samimi bir ifade ile söylemek gerekirse baya bir komik oluyor.

Liberallerin, ülkelerini sevmesine hiçbir engel yok halbuki. Ülkesini sevmeyenlere saygı duymak, ülkeyi sevmeye engel değil. Bu kaba anlamıyla milliyetçilik de değil.

Ülkenin, liberal değerlerle yönetilmesini istemek, bu değerler için çabalamak zaten ancak ülkeni sevmekle başlayabilir. İnsan umut beslemediği, sevmediği bir şey için mücadele etmez, bana ne deyip bir an önce kaçıp kurtulmayı seçer.

Kalıp, mücadele etmek ancak sevmekle mümkün. Bu ayıp bir şey de değil.

Sosyalistler için de geçerli, ülkenin kendi düşündüğü gibi yönetilmesini isteyen herkes için geçerli. Vizontele’de dendiği gibi insanın başka çaresi olmadığı için memleketini, ülkesini sever.

Daha iyi olmasını istediğiniz sistem, tehdit, saldırı altındayken devletin güvenliğini sağlayan, bu yolda mücadele eden unsurlarını desteklemek de gayet doğal. Şiddet ile bir şey elde etmeye çalışan gruplar sadece devletin değil liberallerin de baş düşmanıdır. Sistemin olmazsa olmaz çarklarını düzelmesini istemek ile onu yok etmeye çalışmak birbirinden çok farklı şeyler.

Her devletin kendini korumaya hakkı vardır ve bu hakkı kullanan birimler liberallerin düşmanı değildir. Değişim için kanalları açık olan sistemin , silah zoruyla değiştirilmesini istemek liberal bir yöntem olamaz. Böyle bir durumda liberallerin tarafı tabii ki sistemden ve onu koruyanlardan yanadır.

Bir mahallenin, dışarıdan gelen silahlı bir grubun denetimine geçmesine alkış tutmak o mahallede yaşayan bireylerin bu konudaki düşüncelerine, hakkına saygısızlıktır. Onların ne istediği sorulmamıştır bile. Adı “özyönetim” olsa dahi bu gasptır ve özü itibariyle elinde silah olanın yönetimidir. Her liberal de prensipleri gereği böyle bir yönteme karşıdır, değilse de olmalıdır.

Sesi çok çıkan, devletin varlığına bile karşı olan, teorilerde kaybolmuş bir takım çoluk çocuk liberalin aksine dünyanın liberal ülkelerinin hepsinde de bu böyledir. Bizdeki gibi ülkesine, silahlı kuvvetlerine düşman liberal bulamazsınız. Bir liberalin ancak bunların bireyin haklarına saygılı, 'düzgün', bir şekilde çalışması ile sorunu olabilir.

Ben bir liberal olarak ülkemi, milletimi seviyorum. Bayrağının altında, herkesin fikirlerini özgürce ifade edebilmesini, serbest bir şekilde ticaret yapıp mülk edinmesini, istediği gibi, dinini, tercihlerini yaşayabilmesini, saygı görmesini istiyorum. Bunları sağlayan, insanını mutlu eden sistemi sevmeyen insan tutarsızdır. Batılı liberal ülkelerin insanları da ordusunu, milletini seviyor.

Liberallik de budur zaten.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..