İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 38846

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 8854

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7401

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 6943

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5721

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5508

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5262

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3477

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2613

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2505

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2037

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1823

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1660

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1568

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1491

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1399

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1364

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1276

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1265

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1191

Ankara

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1082

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 1081

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1074

Yozgat

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1042

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1013

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 985

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 972

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 03 saat 46 dakika kaldı.

Gökhan Alkan yazdı, 781 kez açıldı, 1 misafir olmak üzere 2 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
26 Şub 16 01:00
Elalem Ne Der?

Ne kötü bir şey, konu komşu ne der, arkadaşlarım görmesin, sevgilimle görünürsem tanıdıklar ne der, üniversite bittikten sonra hemen evlenmek, hadi hemen bir de çocuk yapalım.

-Neden?

-Çünkü elalem yanlış anlar. İnsanlar konuşurlar. Dedikodu yaparlar.

- E hani önce gezecektik, sevgiliyken ne hayallerimiz vardı. Ne oldu onlara?

-Olmaz. İnsanlar konuşur.

Belki başlamadan biten bir evlilik. Başlamadan toplum öyle istiyor diye bitebilecek seviyeye gelen bir evlilik. Neden peki?

Adam sırf dayısı, amcası, teyzesi, halası, dedesi öyle görmüş ve öyle demiş diye, sırf onlar istedi diye çocuk mu yapacak. Hani evlilikte kararlar iki kişi tarafından alınırdı. Şimdi olan ne peki?

Yok yok evlilik iki kişi tarafından alınan kararlar falan değil aslında. Hani derler ya evlendiğin kişi sadece evlendiğin kadın/adam değildir. Onların aileleri ile de evlenirsin diye. Tam bu konu için söylenmiş bir şey bu yahu.

Üstelik bunlarla da sınırlı değil bize yaptırılmak istenenler. Tam aşk çağlarının sınırını yaşayan gençlerden kadın olan diyor ki:

-Burada elimi bırak. Tanıdıklar olabilir. Komşular falan görebilir.

-Burada beni öpme. Tanıdıklar görebilir.

-Burada seninle sadece arkadaşmışız gibi davranalım, sevgili olduğumuzu öğrenmesinler. Olmaz. Konu komşu laf eder sonra.

Erkek diyor kendi kendine ‘eğer ne yapacağıma ben değil de konu komşu karar verecekse, e o zaman bu hatunla da onlar sevgili olsun.’

Haklı da ama zaten. Bizler ne yapacağımıza karar verirken başkalarını düşünüyorsak eğer, onlar ne der diye düşünüyorsak o zaman biz hiç karar vermek için düşünmeyelim. Zaten bizim için düşünenler de çıkar.

Uzun lafın kısası eğer erkek ve kadın istemediği halde yine de sırf başkaları istiyor diye çocuk yapıyorsa hiç evlenmesinler, hatta öyle bir hata olduysa boşansınlar hemen. Hemen hemen tam da şu anda boşansınlar boşanın sizler.

Eğer çocuk kıza istedikleri gibi sarılamıyorsa, öpemiyorsa, elini tutamıyorsa, bazı yerlerde de dahil olmak üzere bu benim hatunum arkadaş diyemiyorsa, beraber takılamıyorlarsa, beraber olamıyorlarsa, gidip beraber bir çay kahve içip karınlarını doyuramıyorlarsa o zaman bırakalım da onlar sevgili olmasınlar. Sevgiliyken bile birlikte karar veremiyorlarsa yapacaklarına o zaman biz de izin verelim de bu iki genç, kızımız x oğlumuz y den ayrılsın. Madem onlar istediklerini yapamıyorlar o zaman ne anlamı var sevgililiğin. Ayrılın ayrılın, hemen hemen şimdi ayrılın siz.

Eğer kendilerine herkes diyenler, kendilerine konu komşu diyenler istedikleri bazı şeyleri konu komşu ne der acaba diye düşündüğü için yapamamış olsaydı ne olurdu acaba. O zaman o konu komşuluk mesleğinden istifa eder miydi? Onlar da bizim safıma geçer ve daha kuvvetli olurduk. Böylece Mehmet gencimiz sevgilisini yanındayken ne zaman özlerse o zaman sarılıp öpebilir. Veya evlenen çiftimiz başkaları istiyor diye bir şey yapmaz. Bir karavan alıp dünya turuna çıkmıştır belki de.

Başkalarının, onların istedikleri gibi davranmanızı takmayın, kafanızın ucuna dahi getirmeyin. Ve kafanızda kendi istediklerinizi yapmış olmanın huzurunu yaşayın.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..