İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Mesut Toprak yazdı, 16 kez açıldı, 7 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
25 Şub '16 20:00
Üç Harfliler Meselesi

Aslında her şey kafamızdaki örümcek ağlarını temizlemek için yapılmıştı. Bu taassup örümceklerinin ördüğü ağlar milleti daima ahirete bağlardı. Milleti bu taassup ağlarından kurtarmak gerekirdi. Neydi o, -milletin rahmeti ve bereketi kaçırmasın, kendilerine musallat olmasın diye ismini söylemekten imtina ettiği üç harfliler- cinler, periler vs.ler. Hele o yabancı ve iğreti duran dilleri yok mu? Tahsili zorlaştıran, kargacık burgacık (bu arada kargacık burgacık, eskiden Arap harfleri öğretilirken, alfabenin sonuna eklenen hiçbir harfe benzemeyen şekil olup, çocuklara öğretilirken buraya gelindiğinde ‘kargacık burgacık, yer altında çorbacık’ tekerlemesi söylenerek kolay bir şekilde ezberlenmesi sağlanırmış) Arap harfleri baş sorumlusuydu.

Sonra alfabeyi değiştirdik, ahiretle bağımızı kestik. Çünkü modern ve seküler çağ bunu gerektirirdi. Hem bu şekilde her kelime yazıldığı gibi okunuyordu. Öğrenmesi çok kolaydı. Ancak ecnebilerin kelimelerini yazdıkları gibi okumadıklarını anlatmanın gereği yoktu, çünkü bu bahsi diğerdi. Mesela ‘Jacques’in neden ‘Cak’ şeklinde okunması gerektiğini ya da ecnebilere ‘Cafer’in ‘Kafer/Kafir’ şeklinde okunmaması gerektiğini (dolayısıyla yabancı dili neden bu kadar zor öğrendiğimizi) anlatmak boşa zaman harcamaktı.

Ama bu modern/seküler çağında tuhaf üç harflileri vardı. Vampirler, kurtadamlar, elfler gibi fantastik olanlarının yanı sıra iliğimizi sömüren ‘SSK’ gibileri. Fantastik olanlarına biraz irkilerek, en fazla tiksinerek baktık. Diğeri neyse ki daha olabilir bir şeye dönüştü.

Bugün bu postmodern seküler çağda, Marx’ın dediği gibi ‘katı olan her şeyin buharlaştığı’ bu çağda iliğimizi sömüren, kanımızı döken yeni üç harfliler icat edildi. Üç harfi bir araya getiren -ki bu üç harfin açılımının ne olduğunun bir anlamı yok- her Âdem evladının adam yerine konduğu bir çağdayız.

Oysa bize dünyada cenneti vaat etmiştiniz. Ne oldu o iş?!?!?

Allah bizi her türlü üç harflinin şerrinden korusun…

ZORUNLU NOT: Atatürk olmasaydı, muhtemelen bugün ‘Üç Harfliler’e üç harfliler değil, ‘Yorgo’ derdik değil mi, Sözcü paçavrası?

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol