İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39247

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9044

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7442

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 6997

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5769

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5523

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5314

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3488

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2626

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2509

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2059

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1663

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1573

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1509

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1412

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1373

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1291

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1274

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1197

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1101

Ankara

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1085

İstanbul

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1081

Yozgat

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1043

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1021

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 986

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 978

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 02 saat 28 dakika kaldı.

Talha Erhan Özcan yazdı, 576 kez açıldı, 2 misafir olmak üzere 6 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
1 Mar 16 17:00
Li̇nci̇ Bırak Sen Eleşti̇renlere Kulak Ver Yahu

Gündemde olan şu boykot ve linç/eleştiri olayı hakkında bir kaç şey diyeceğim.

Bir hareketin bir eylemin bir yazının bir amacı vardır. Kafanı bile kaşıdığında bazen bir düşündüğün içindir, bazen sadece kafan kaşınmıştır. Amaç önemli. Kafanı kaşımanı eleştirir veya değerlendirirken hangi amaçla ne zaman kaşıdığınla birleşik bütünleşik içiçe düşünmem lazım.

Bir yazıyı da hele bu yazı bir bildiriyse amacından bağımsız, yayınlanma zamanından bağımsız değerlendirmek, yazıyı daha en başından anlamamaktır. Herhangi bir yazıyı cümle cümle ele alırsak emin olun o her yazıda işimize yarayan, hoşumuza giden “bak böyle böyle diyor ama burada da şöyle demiş”lik yer buluruz. Bu bildiri meselesinde de öyle, ki eleştirilen kişilerden biri yazıyı aslında imzalamayacaktım da vs vs 3 yıl sonra bazı bahaneler üretiyor. Bahane diyorum evet, çünkü bahane. Ne anlamalıyım? 3 yıl 3. O halde Cumhurbaşkanı da 3 yıl önce bir ülkeyle attığı imza için desin bu şekilde. “Yau imza attık ama bir sor niye? Ben senin danışmana mail de atmıştım Obamacım ama iletmemiş sana sanırım”. Obamada "aa Erdoğancım hiç önemli değil, imzan yokmuş gibi sayacağız tmm cnm" der. Mi? Adama sorarlar 3 yıldır neredeydin diye.

Ben bile burada yüzlerce küfür yedim. Bile diyorum çünkü bana küfür eden bir yazara bir siyasetçiye emin olun çok daha fazla küfür eder. Ben bunların tamamına küfürsüz karşılık verdim. Hatta menşını sona alarak yapıyorum ki herkes ne olduklarını görsün. Ancak yine her küfürsüz cümle yine küfür hakaret. Beni söyleyecek cümlesi ve edecek küfrü kalmayınca engelliyor ve haksızlığını taçlandırıyor bunlar. Küfür etmeden taymlaynda eleştirenleri, dmden eleştirenleri ise hep dikkate aldım, haklı olduğumu düşünüyorsam da cevap verdim. Sen bir fikir insanıysan, bir görüşün ve duruşun varsa ve haklıysan bunu savunursun. Sosyal medya burası dostum ne bekliyorsun seni eleştirirken eski türkçe, osmanlıca kelimelerle nezaket içinde mi olacak? Bir sürü yumurtayla dolu bir yer burası bir konferans salonu değil herkesin ortasında el kaldırıp eleştirsin seni güzelce. Dünyada da böyle değil. Bunu beklemek hakkın ama bu böyle değil ve emin olmayacak. Ama sen gidip yumurtaların ettiği küfürlere takılıp sığınıyorsun ve olmayacak duaya amin diyorsun, adıyla sanıyla eleştirenlerin eleştirilerini ve söylemlerini dikkate almamayı seçiyorsun. Seni savunanlarda öyle. Garip. Hatta vefa diyerek eleştirmeyen, eleştiremeyiz diyen dahi var. Kepsleri dolaşıyor. Yahu fikren tartışmak istişare etmek de mi yasak kendi aralarında? Bu dokunulmazlık da nereden çıktı şimdi yine? Hep başkalarına kızıyoruz birilerini dokunulmaz ilan ettikleri için, ama biz de yapmış mıyız içten içe acaba? Bu ülkede Milletvekili dokunulmazlığından önce bu dokunulmazlıkları kaldırmalıyız galiba.

Bir de Tvye çıkartmamışlar, kitap almayacakmış boykot varmış. Varsın olsun yahu, bir de bu olsun. Sen de olmasın diye eleştir ama bir de bu olagörsün. Haklı olan kitabını yazsın, köşesini yazsın savunsun, alan dinleyen elbet olacak, hatta eleştiren küfür edenleri dahi haklıysa "aa böyleymiş yahu" dedirtecek belki. Belki bir şeyler güzele doğru değişir bu tip hareketlerden sonra. Belki de değişmez daha kötü olur diyor gibisin ama değişmeden bilemezsin. Kötü olursa bu kötü oldu iyisini yapalım diyen çıkar. Çıkartsalarmış Tvye, ben bunu anlamıyorum. Tvye çıkmama veya çıkartmama kararını kim aldı? Niye aldı? Bu kişi veya kişiler haklılarsa niye çıkarmama kararı alındı? TRT dizilerinde dahi kimlerin oynadığı ortada, Tvye farklı bir fikir çıksa ne olur. Bunu eleştirenler, linç etmeye çalışanlar değil, Tv sahibi düşünsün. “ben niye çıkarmadım acaba bak trt dizilerinde bile kimler oynuyor, farklı fikir çıksın fikirler tartışılıp paylaşılsın ne olur yani” diye, bunda benim eleştirimin kendimce boykotumun suçu yok. Birileri birilerini bir yerlere çıkarmayacak diye ben eleştirmeyecek miyim yüklenemeyecek miyim? Ben İBByi burada sürekli eleştiriyorum sağlık bakanlığına açılan davada blog yazım kullanıldı, sağlık bakanlığı kötü gözükür diye ben merak ettiğim kötü gördüğüm şeyi yazmayacak mıyım? Bence Tvye çıksın, çıksın da ben de canlı yayında fln sorayım cevap versin bakayım sorularıma, ben bunu isterim. Banane birileri Tvye çıkmasına izin vermediyse. Daha sadece 2 günlük eleştiri yığını mı Tvye çıkartmadı bahsettikleri gibi? Hiç sanmıyorum. Bunu kim yaptıysa söyle ona ben de kızayım. Haksızlık varsa sebep neyse öğrenelim biz de kızalım.

Ayrıca yıllardır bu gençlere hep sosyal medyada kalıyor kızdıkları zaman diyorlardı, diyorduk, canları bu kez eyleme geçmek istemiş, geçiversinler. Bundan korkmuyoruz herhalde değil mi? Bir şeyleri konuşmaktan tartışmaktan gençlerin hevesli, ateşli, küfürlü sorularından bazen, korkmuyor olmamız lazım. Hele de haklıysak mesela. Çıkar konuşur, yazar derdimizi anlatır ve haklılığımızı ortaya koyarız çünkü. Güçlü köşelerimiz dergilerimiz var öyle değil mi? Reklamında iyisi kötüsü olmadı, bazılarımızın haberi bile yokken alıp kitabı, metni, yazıları, köşeleri okudu bu olay sayesinde. Reklam yaptılar demiyorum ama reklam gibi oldu bak, okudu insanlar merak edip olup biteni. Bir fikir bir bilinç oluştu. Ne güzel. Ama yinede "linç kısmını almayalım da eleştiri kısmını alalım, bu eleştirileri üzerinden haklı cevaplarımızı verelim bu gençleri kale alıp" diyen yok aralarında. Ben göremedim, hepsi bir linç tutturmuş gidiyor. Sanki her gün olan bir şey değil ilk defa linç oluyor sosyal medya üzerinden. Yalan dolan yuvası sosyal medya, sen gerçek eleştirileri al bir cevap ver aslında şöyle diye. Sen derken bir şahsı demiyorum bu durumda olanları herkesi.

Elbette küfür tarafına, çirkin kepsler tarafına karşıyız, buna karşı olan çoğunluk çok daha fazla bundan da eminim. İnsanların belediyeler ve konferanslar konusunu sormasına da kızılıyor. Sorsun. Belediye veya kişiler adaletli ve doğru yönetmişse süreci, konferans, oturum vb düzenlenirken yapılan harcamaları şeffaf bir şekilde açıklamasını yapar bundan da sıkıntı yok, hesap verilebilir olmak en güzel yönetim şekli. Küfre karşı olduğum gibi şuna da karşıyım; herkesi hepsini bir kefeye koyup bunlar böyle böyle götürüyorlar malı örgüt gibiler her konferans her bilmem ne bunlardan vs vb karalamalar saçma ve ağır. Varsa kanıtın varsa ispatın varsa argümanın onunla konuşursun bu konu para yeme konusu, ağır bir konu. Buna delil şart öyle konferans posteri göstermekle olmaz.

Gittikçe uzuyor ve başka konuya geçiyor gibi olmaya başladık. Geçmeyelim.

Başlıkta dediğim gibi, linci bırak sen, eleştirilere cevap ver veya verme. Daha 2 günlük bir oluşum senin tvye çıkmana, diğerinin yazı yazmasına, berikinin kitap satmasına engel olamaz, sen de iyi biliyorsun bunu. Başka bir şeydir engel olan ve derdini onunla hallet bana benmişim gibi suç atma. Bir yandan da düşün bunca insan bir şey diyor, aralarında küfür eden de var ama bir şeyi eleştiriyor bu engizisyon papazları(!) de cevap ver veya verme ama kendini lincin arkasına da gizleme, başkalarının da seni lincin arkasına gizlemesine izin verme.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
01 Mar 17:24

Misafir

Eleştiri başkadır, fikirlerinden dolayı insanları linç etmek başkadır. Hakaret ve linç legalleştirilsin yani. Yani insanlar linci görmezden gelsin. Ama eleştirilere cevap versin. Vermiyorsa yine görmezden gelsin. Bu gençlerin ayrıcalıklı kılan ne?

Bunlar da ilginizi çekebilir..