İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39599

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9264

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7460

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7048

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5828

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5538

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5345

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3497

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2646

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2526

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2072

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1667

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1579

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1522

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1430

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1383

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1303

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1289

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1201

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1110

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1088

Yozgat

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1087

İstanbul

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1046

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1022

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 991

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 982

Ankara
Sali̇eri̇ Alt Ti̇re yazdı, 26 kez açıldı, 3 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
6 Mar '16 04:00
Londra 1945

Arkadaki fotoğraf II. Dünya Savaşı'nda bombalanan Londra. Üzerindekiler de PKK'nın bombalı saldırılarından bazı kareler.

Okudunuz mu bilmiyorum, Cengiz Çandar'ın "Dresden 1945'ten Cizre'ye" diye bir yazısı yayınlandı. Yazı, II. Dünya Savaşı'nda bombalanarak neredeyse haritadan silinen Almanya'nın Dresden şehrine ait fotoğraflarla başlıyor.

Devamında da Cizre'nin çatışmalardan sonraki halinin fotoğrafları var. Dresden’in havadan bombalanması ile Cizre’nin karadan vurulması, birbirine çok yakın sonuçlara yol açmış, yıkım, neredeyse, aynı derecede tüyler ürperticiymiş.

Nasıl ki Dresden'in neden bu hale geldiğinin bilgisini vermemişse yazısında, Cizre'deki yıkımın sebebinden de hiç bahsetme ihtiyacı duymamış Çandar. Direkt insanların yıkık evlerini gördüklerinde yaşadıkları üzüntü ve acımasız devlet.

Bir yerde "… Anladık, “Hiçbir devlet, şehirlerinde hendek kazılmasına ve barikat dikilmesine izin vermez; kamu düzeni önemlidir”; peki bunun için Cizre’yi Dresden’e çevirmek dışında gerçekten başka hiçbir yol yok muydu?" diye sormuş.

Olayın basit bir hendek kapatma, barikat kaldırma olduğuna inanıyor belli ki.

Ya da bizim öyle olduğuna inanmamızı istiyor.

Yoksa ne diye "Bir deprem ile yıkılmışçasına yere enkaz halinde inmiş binalar... Yüksek binaların üst katlarındaki top mermilerinin açtığı koca delikler, ne “hendek kapatma”, ne de “barikat kaldırma”ya benziyor." desin?

Barikat hendek çalışmasında ne diye 4. katta koskoca delikler oluşsun değil mi? Çandar'ın atladığı garip bir durumdan daha bahsedeyim bu basit belediye çalışmasında; bir sürü görevli de şehit düşmüş. Belli ki baret, işçi güvenliği konularına hiç önem verilmemiş.

Çandar, bir sürü fotoğraflarla süslediği yazısında bütün bu şiddetin sebebini gizliyor. PKK'nın şehirlere taşıdığı çatışmalar ile yerinden ettiği binlerce insanın mağduriyetini basit bir belediyecilik hizmetinin neticesi gibi göstermeye çalışıyor.

Nasıl ki Dresden'in bu şekilde bombalanmasının sebebi Hitler ise, Cizre'nin bu hale gelmesinin arkasında PKK var. Onlarca şehit, saldırıya uğramış lojmanlar, karakollar, asker polis gerçeği var.

Her yerde pusuya yatmış teröristler, roketler, keskin nişancılara hiç değinmeden "4. kattaki deliği" anlamak zor oluyor tabii.

Mesele fotoğrafsa yukarıdaki gibi istemediği kadar fotoğraf da var.

Saçında tek siyah tel kalmamış Çandar, evinde uyurken babası ile birlikte şehit edilen üç yaşındaki çocukları unutmak, unutturmak istiyor belli ki. Onun yerine " Cizreliler 'x' in katledildiği bodrum' diye anıyorlar buraları" cümleleri dolduruyor yazılarını.

Anadilde eğitim, yerel yönetimler vb konular için, Meclis'te mücadele etme imkanı bulmuş ama bunun yerine dokuz ayda binlerce kişinin ölümüne neden olmayı seçen bir örgütü masum göstermeye çalıştığı için bu cümlelere yer veriyor. Yıkılmış bir şehrin fotoğrafları arasına tek bir örgüt eleştirisi koyamayan insana bir şeyleri göstermeye çalışmak, insafa davet etmek elbette beyhude.

Ama işte bu kör olmuşluğa üzülüyor insan. Kişisel nefretleri için bütün bunları yapıyorlar. Çok acı.

*

*

*

*

"Cengiz Çandar'ın yazısı;

link … "

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..