İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39599

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9264

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7460

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7048

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5828

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5538

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5345

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3497

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2646

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2526

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2072

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1667

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1579

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1522

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1430

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1383

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1303

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1289

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1201

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1110

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1088

Yozgat

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1087

İstanbul

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1046

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1022

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 991

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 982

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 09 saat 15 dakika kaldı.

Feri̇t Çaydangeldi̇ yazdı, 22 kez açıldı, 2 kişi beğendi, 2 yorum yapıldı.
9 Mar '16 05:00
45G Geli̇yor Ama

4,5’uncu nesil mobil internet ile tanışmamıza az kaldı. Uzun bir süredir 3’üncü nesil mobil internet ile her türlü işimizi görüyoruz. Gerçekten mobil internetin hızlanmasına ihtiyacımız var mı?

Ülkemizde 2009 yılında kullanıma sunulan 3G, 1998 yılında Japonya, 2002’de Amerika Birleşik Devletleri, 2003 yılında ise Avrupa Birliği üyesi ülkelerde kullanılmaya başlanmış. Bu internet servisi bize 2 Mbit/s ile 14,4 Mbit/s veri hızı taahüt ederken biz yalnızca güneşin yeni doğduğu, her kesimden kimsenin genellikle uyuduğu sabah saatlerinde yüksek hızlı internet kullanabildik.

3’üncü, 4’üncü, 5’,nci nesil bağlantı teknolojileri yalnızca bize en yakın baz istasyonu ile mobil cihazımız arasındaki haberleşmeyi sağlamaktadır. Baz istasyonu kendisine gelen internet bandını bağlantıda olduğu mobil cihazlara paylaştırmaktadır. Eğer çok sayıda cihaz yüksek hızda veri talep ederse baz istasyonu bunu karşılayamamakta ve her kullanıcıya düşük hızda veri göndermektedir.

Baz istasyonlarına yüksek hızda veri taşıyabilmek fiber kablolarla mümkündür. Malesef ülkemizde başka şirketlerin fiber kablo döşemesine engel olan tek tekelom bir şirket kendisi fiber ağını yeterince büyütmemiş, kendi lüks ve zevkine yatırımı daha mantıklı bulmuştur. Şimdi fiber gücünün mobil cihazlarımıza ulaşacağını anlatsa da baz istasyonlarının büyük kısmı bu hizmeti sunamamaktadır. Biz istediğimiz kadar büyük bir boruyla şebekeye bağlanalım eğer barajlar boşsa yine suyumuz akmaz.

Şimdi 4,5G için çok heyecan duymamız gerekiyormuş gibi reklam kampanyaları yürütüyorlar. En çok kullandığımız zamanlarda 14,4 Mbit/s hızı bize bir türlü sunamayan 3’üncü nesil baz istasyonlarına 4,5’uncu nesil antenleri bağlayacaklar ve biz yalnızca sabah namazından sonra çok hızlı internet göreceğiz. Seçtikleri istasyonlara çok hızlı internet ulaştıracak ve oralarda hız testleri yaparak bizi problemin onlarda değil bizde olduğuna ikna edecekler.

4,5 G servisi hizmet vermeye başladığı zaman gerçekten mobil internetin çok hızlanacağını kabul etsek bile buna gerçelten ihtiyacımız var mı? Bunu Turkcell firması şu şekilde cevaplamış;

“Çok daha hızlı internet: 4.5G teknolojisi ile, kullanılan cihazlara göre değişmekle birlikte, veri indirme hızı 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs* seviyelerine çıkabilecek. Örneğin, 2GB büyüklüğündeki bir HD film yaklaşık yarım dakikada indirilebilecek.

HD kalitesinde film, video ve dizi izlenebilecek.

Düşük gecikme süresi ile kesintisiz ve daha keyifli oyun deneyimi yaşanabilecek.”

375 Mbit/s !!! müthiş bir hız. Ama teorikte tabiki. Bu kadar yüksek hıza bazı USB flash bellekten kopyalama sırasında bile ulaşılamaz.

Peki ben bu hızla ne yapacağım? 2GB boyutunda bir filmi telefonuma mı indireceğim? Neden? 3G nin doğru düzgün çalıştığı bir şebeke ile aynı filmi online olarak izlerim. Sınırsız internet bağlantıları sayesinde kim artık film koleksiyonu yapıyor ki?

HD kalitesinde film, video ve dizi zaten 3G ile izlenemiyor mu? HD den kastınız 4k ise zaten yeterli içerik ve 4k mobil ekran yok. HD, FullHD bana daha birkaç yıl daha yeter. Bunu da 3G (gerçek anlamda çalışan) rahatlıkla sağlar.

Oyun deneyimi demiş… Oyunların tamamı 5Mbit/s hıza sahip bir internet ile hiçbir takılma ve gecikme yaşamadan çalışır. Bana kaliteli bir 14,4 Mbit/s hız ver yeter.

Ben o kadar hızlı mobil internete gerçekten ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum. Yeterli hız diye bir sınır vardır. Bu da HD videoyu, görüntülü görüşmeyi, her türlü online oyunu sorunsuzca sunacak 10Mbit/s ciavrındadır. En kötü araba bile saatte 160km hıza çıkabileceği halde araçlarımızı genelde 50 – 120 km/s arasında kullanırız. 450km/s hızla gidebilen bir arabaya neden ihtiyaç duyalım ki?

Şimdi yazımın 3’üncü kısmına geçiyorum. 1’de 4,5G’nin idda ettiği kadar hızlı çalışmayacağını, 2’de ise o hızı sunsa bile ihtiyacım olmadığını yazdım. Şimdi ise asıl ihtiyacım olan şeyin hız değil toplam veri miktarı olduğundan bahsedeceğim.

Türk Telekom, 4,5G’ye geçiş yapanlara 1GB internet hediye edeceğini yazmış. Çok teşekkür ederim ama, verdiğin hediye bu hızla bana yalnızca 15 saniye yeter!!! Bu, çok yakıt tüketen bir arabaya benziyor. Bana yakıt vermedikten sonra çok yakan bir spor arabayı neden veriyorsun? Elimdeki kısıtlı yakıtı tüm işerimi görebilecek kaliteli ve kompakt sınıf bir araba ile çok daha verimli kullansam?

İnternet hızlı olduğu için Youtube’dan açtığım bir videonun ilgimi çekip çekmeyeceğini anlayana kadar tamamı en yüksek çözünürlükte inecek, görüntülü görüşme başlatırsam en yüksek kaliteden çalışacak ve çok hızla kotamı bitirecek. Bir film açarsam daha başlangıç jeneriği birmeden tamamı inmiş olacak ve belki de aslında istediğim filmin o olmadığına karar vereceğim. Bu şekilde birkaç filmi açıp kapatsam tüm kotamı tüketeceğim. Kotanın tükenmesi ise çok çok tehlikeli bir uçurumdur.

Turkcell, Türk Telefom ve Vodafone mobil interneti fazla kullananları öyle bir cezalandırıyor ki…

Mobil data paketiniz bitmeden önce bir mesaj alıyorsunuz, size;

“Mobil veri limitiniz dolmak üzeredir limitiniz aşıldığında 1kr/Kb olarak ücretlendirilecektir” diye bir mesaj gelir.,

Ne kadar makul değil mi? Yalnızca 1kr.

Biraz matematik yapalım mı?

1Kb=1kr ise 1MB=1000Kr (10 TL)

1GB = 10.000 TL

Bir araba parası cep telefonu faturasını 3G hızıyla bile bir gün içerisinde elde etmek çok kolay. Eğer aynı fiyatlandırmaya devam edeceklerse (4,5G’ye geçene yalnızca 1GB hediye etmeleri buna işaret ediyor.) yeni nesil “hızlı” internetimiz ile dakikada 20.000 TL fiyatında indirme hızı ile ülke bütçesinin ödeyemeyeceği bir fatura oluşturmak bir haftadan az zamanımızı alacaktır.

Eğer internet paketiniz devreye girmediyse akıllı telefonunuzu açtığınız anda yalnızca saatin kaç olduğunu kontrol etmesi 5 TL’ye mal olmaktadır. İnternet paketleri ile paketsiz kullanım arasında 1000 kat fark olması kötü niyetli olduklarının güçlü bir kanıtıdır.

4,5G’yi de 5G’yi de istemiyorum. Kağıt üzerindeki ütopik 375Mbit/s’yi bırakın da becerebiliyorsanız 3G’nin her zaman 10Mbit/s’nin üzerinde olmasını sağlayın ve 100GB data kullanım hakkı verin.

Evimdeki fibernet bağlantımı kapatırım…

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

09 Mar '16 07:40

Misafir

Çok haklısın başkan. İhtiyacım olmayan şey reklam ediliyor, reklam ettiklerini de veremiyorlar ya da ben alamıyorum. Saçmalığın dibi... Hakikaten 3G nin hakkını versinler yeter

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..