İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 35074

Ankara

Abdullah Fakiroğlu

2 / Puan: 8221

İstanbul

Sezer Emlik

3 / Puan: 7227

Bartın

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7032

İstanbul

Mümin Yolcu

5 / Puan: 6035

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5036

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 4934

İstanbul

Payitaht İstanbul

8 / Puan: 4497

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 2958

İstanbul

Ozan Bilican

10 / Puan: 2457

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2176

İstanbul

Detroitli Kızıl

12 / Puan: 1797

İstanbul

Ali Osman Rothschild

13 / Puan: 1690

Ankara

Salieri Alt Tire

14 / Puan: 1636

İstanbul

Sıla Münir

15 / Puan: 1467

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1385

Kırıkkale

Lagari Alıntılar

17 / Puan: 1245

İstanbul

Reşit Akpınar

18 / Puan: 1153

Erzurum

Ali Turan

19 / Puan: 1151

İstanbul
İstanbul

Ferit Çaydangeldi

21 / Puan: 1038

Ankara

Yamanduruş

22 / Puan: 1027

Sakarya

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1003

Erzincan

Mücahid Cesur

24 / Puan: 951

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 934

Ankara

Ahmet Demir

26 / Puan: 914

İstanbul

Aykut Giray

27 / Puan: 902

Yozgat

Müsemma Şahin

28 / Puan: 888

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 880

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 859

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 01 saat 46 dakika kaldı.

Aykut Giray yazdı, 709 kez açıldı, 5 misafir olmak üzere 14 kişi beğendi, 3 yorum yapıldı.
15 Mar 16 21:00

Aykut Giray

Puan: 902

Dev-Mem

Hemen başlığa bakıp yargılamayın. Yasal olmayan herhangi bir durum yok. Başlığın açılımı “Devlet Memuru”. Memleketin en büyük devrimci grubudur, ama sadece mesai saatleri içinde ve ekran karşısını geçtiklerinde. Eskiden daha çok “Mesailer” olarak bilinirlerdi. Ancak onların asıl trajedisi SGK’dan sonra başladı. Hüzünlerine hüzün katıldı. Artık en sevdikleri müzik eseri “Bir Sandığım Var” oldu. Bakınız: link

Devletin tatil köylerinde geçirilen (Nasıl yani? Devletin tatil köyü mü vardı? Demeyin. Gerçi demezsiniz biliyorum) saadet günleri mumla aranır oldu. Artık gelen iktidarla birlikte değişen -erkekler için- bıyık boylarının uzatılıp kısaltılması ya da benim de babaannem başörtülüydü (oha abicim sen zaten 60 yaşındasın, babaannende 120 falandır artık!) gibi cümlelerde kesmiyordu artık. “Geldikleri gibi giderler” cümleleri de bir anlam ifade etmiyordu. Çünkü her yerdelerdi. bir türlü gitmiyorlardı. Onlar ise koskoca devlet memuruydular. Bu kadar rencide edilmeyi hak etmemişlerdi.

Gündem hızla takip edilmeliydi. Sanat ve edebiyat için Posta gazetesi, gündem içinde Sözcü gazetesine abone olunmalıydı. İnternete de artık bir şekilde alışılmalıydı. Özellikle facebook tam da bu işler için biçilmiş kaftandı.

Nihayet istedikleri gibi hareket edebileceklerdi. Postadaki şiirleri okuyup içlenecekler, gazetedeki bulmacayı çözüp Alzheimer hastalığıyla bile mücadele edebileceklerdi. Sözcüden köşe yazarları takip edilecek, okunan her köşe yazısından sonra tatmin olmuş bir şekilde sigara içilecekti (KAMU SPOTU: Sigara sağlığa zararlıdır! DEV-MEM de olsan böyle “hık, hık edip götürür valla!”). haberlerin kalan kısmı da internetten takip edilecekti. (NOT: Muhtemelen takip ettikleri Hasan Cemal, Yılmaz Özdil, Bekir Coşkun vs. gibileri köşe yazılarını yazdıktan sonra testisi elinde pınarın başına gidiyorlardır. Çünkü onları ancak boy abdesti temizler. Gitmiyorlarsa mesele büyük demektir.) Facebook’tan en atarlı giderli şeyler seçilip paylaşılacak, bu arada göz ucuyla da “Survivor”a bakılacaktı (Duyarlılıkta bir yere kadar canım!).

Ertesi gün işte, “yuh sizin insanlığınıza be, ülke yangın yerine dönmüş siz neler izliyorsunuz? Cık cık cık…” denilecekti.

Bu arada çocuklar da iyi yetiştirilecekti. Örneğin, bilgi yarışmasında hiçbir şey bilmediği için elenen genç yarışmacı; “Hiçbir şey bilmiyor olabilirim, ama Atatütkçüyüm…” deyip olaydan sıyrılmasını öğretilmeliydi. Biz de; “tamam abi, Atatürkçüymüş, dağılalım o zaman” demekten başka bir şey bırakmıyorlardı. Bu kadar da değil. Hatta o derece iyi yetiştirilecekti ki, Rusların hala komünist olduklarını zannedeceklerdi. Aynen şuradaki gibi: link

(Bu arada bir hatıramı anlatayım. Ben ilkokuldayken, sabahları ‘Andımız’ı hep üniformalı ve üniformasız devlet memurlarının çocukları okurdu. Biz hiç okuyamadık. Niye? Çünkü durumumuz yoktu. İşte bu nedenle, andımız kaldırılınca koskocaman bir kahkaha attım ve havalara zıpladım. Aklıma geldikçe gülerim, acı acı.)

Bir de bu DEV-MEM’in emekli versiyonları vardır ki evlerden ırak! Bir kısmı kahvelerde kanla ve vahşetle orgazm olmuş (muhtemelen, Freud yaşasaydı bizim DEV-MEM’le ilgili bir araştırma yapardı.) bir şekilde yazdıkları köşe yazılarını okuduktan sonra “cık, cık, cık” deyip, gazeteyi okey oynayanlara doğru dönüp “memleket elden gitmiş, siz hala okeye dönün” diyen modeli vardır. Okey oynayanlar da; “iyi de bey amca, madem o kadar duyarlısın çık dışarı sen kurtar” deyince kaşlarını çatarak bakar ve hiçbir şey yokmuş gibi çayını yudumlamaya devam eder.

Emeklilerin camiye gidenleri ise daha da acayiptir. Emekli olduktan sonra iki sure öğrenip, namazı bunlarla kılar, kılmakla da yetinmez camiye girdiklerinde ilk baktıkları yer müezzinin bulunduğu yerdir. Eğer boşsa heyecanla oraya otururlar. Yer doluysa dışarı da söğüdün dibinde millete ayar vermeye koyulur. Bir de bunların takvim yapraklarından öğrendiklerinden fetva verenleri vardır ki, düşman başına!

(Yine bir hatıra, bu amcalardan bir tanesi safın ip gibi olmasını o kadar abarttı ki görmeliydiniz. İki kolunu açtı ve “Sen sağ baştaki bir ayak ileri, sen soldan üçüncü göbeğini içine çek, onun yanındaki sallanma” şeklinde konuşmaya başladı. Safta bulunan nur yüzlü bir hacı amca da sessizce “Tövbe Estağfirullah, Tövbe Estağfirullah” diyerek namaza durdu. Yani derdim çoktur hangisini anlatayım!)

Yani özetle, kısacası, sözün özü, maaş bordrolarında uçak yapıp pencereden atacaktık. O uçaklar kamikaze gibi dalış yaparken, biz de devrim yapacaktık ki, “hoppalaaa” mesai saati bitti. Zaten bu ek göstergeyle devrim bile yapılmaz…

NOT: Şimdi bu notta “tabi ki bütün memurlar öyle değil, içlerinde iyileri de var” gibi beklentisi olanlar yanılırlar. Öyle bir derdim yok. Memlekette eleştiriden bahsedenleri eleştirince yaygarayı koparıyor. Memleketimizde her mesleğin kutsal olduğuyla ilgili bir algı var maalesef. Örneğin, öğretmenlik çok kutsaldır gibi sözlerle çok karşılaşırız. Tamam, öğretmenlik kutsal olabilir ama öğretmenlik yapanı ne yapacağız? William Arthur Ward’ın bir sözü var. Şöyle diyor: “Vasat öğretmen anlatır. İyi öğretmen izah eder. Süper öğretmen gösterir. En iyi öğretmen ise ilham verir.” Bir söz daha vardır: “Öğretmek olmak için üç iyi neden vardır: Haziran, Temmuz, Ağustos…’ Kendi adıma bırak iyi öğretmeni vasat öğretmeni bile zor denk geldim. Tamam öğretmenlik mesleğine saygı gösterelim ama her öğretmene de aynı saygıyı göstermek zorunda değilim. Ben yine de öğretmen olanların bir kısmı diyeyim de başıma bir şey gelmesin. Neyse konu öğretmenlik değildi. Kısaca demek istediğim, hayatınızın herhangi bir döneminde muhtemelen yukarıda anlattığım gibi birine denk gelmişsinizdir. Ama neyse ki azınlıktalar da biz de dalga geçebiliyoruz. Çoğunluk olsalardı halimiz haraptı…

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
01 Nis 15:03

Teşekkür ederim. Bilinçli bir tercihti :)

29 Mar 01:27

"Not" kısmı çok hoş olmuş! Yani ordaki açıklama telaşı (parodisi?). Bilmeden yapılmış olabilir, bilinçli yapıldıysa ayriyetten kutlarım :D

Bunlar da ilginizi çekebilir..