İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39599

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9264

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7460

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7048

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5828

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5538

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5345

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3497

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2646

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2526

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2072

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1667

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1579

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1522

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1430

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1383

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1303

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1289

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1201

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1110

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1088

Yozgat

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1087

İstanbul

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1046

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1022

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 991

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 982

Ankara
Sali̇eri̇ Alt Ti̇re yazdı, 9 kez açıldı, 7 kişi beğendi, 6 yorum yapıldı.
18 Mar '15 00:00
Hdp Barajı Nasıl Aşar?

HDP’nin bu seçimlerde alacağı düşünülen oran % 7-9 olarak veriliyor, seçim barajının altında bir puan. Özellikle de CHP’den sıkça duyuyoruz; “barajı aşamayacaklar ve bu AKP’ye yarayacak.”.

Barajı aşarlarsa bile yine gidip AKP ile anlaşacaklarını, hatta çoktan anlaştıklarını, AKP’nin onlara özerklik, HDP’nin de AKP’ye başkanlık sistemini vereceğini söylüyorlar.

Demirtaş’ı dinlerken sanki Erdoğan’ı boğmak için etrafında bir kaşık su arıyormuş gibi izlenim veriyor ama bunlar tabii işin “çaktırma!” şeyleri olduğu da iddia edebilir bu teorinin sahipleri.

İddialarının bir an için doğru olduğunu kabul etsek bile Türkiye’nin büyük meselelerinin çözümü, bunun yöntemi, çözüm sürecinde muhataplarının kim olması gerektiği konusunda bile aynı düşünmeyen iki partinin birbirlerine alternatif olabilmesi tuhaf değil mi?

AKP karşıtlığı bu kadar zıt görüşlü iki parti arasında geçiş yapmak için seçmene yeterli olur mu?

HDP ileri gelenleri bir seçim önce Elazığ’da “gerekirse MHP ye bile oy verilebilir” diye kendi aralarında fikir teatisinde bulunuyorlardı neticede, seçmeni neden düşünmesin ki?

“Gezi çorbası” nın içinde Atatürk ve Apo bayraklarını da bir arada görmemiş miydik? Gerçi o bayrakları taşıyanların romantikliğinden kaynaklanıyordu sanki daha çok, devrimde aşk filan, gözler kör tabii... gülümsemeden edemeyeceğim.

Sosyal medyadaki HDP seçmenleri arasında AKP karşıtlığı damarı bayağı kabarık olsa da Doğu’daki HDP seçmenlerinde CHP'ye oy vermeyi düşündürecek kadar bir AKP karşıtlığının olduğunu söylemek zor. Kürt sorununun çözümünde çok cesur adımlar atmış bir partiye, bölgede neredeyse hiç olmayan CHP'ye oy atacak kadar karşı olacak ne var ki zaten?

CHP’nin Doğu’daki seçmene alternatif olabilme şansı batıdaki ulusalcı seçmen nedeniyle zaten imkansız. Batıdaki teyzeleri riske atmak Kılıçdaroğlu’nun göze alabileceği bir şey değil, 1-2 puanlık düşüş Kılıçdaroğlu’nu koltuğundan edebilir.

HDP’nin yerel seçimlerde CHP’ye kaptırdığı “bas geç” mağduru gençlerin akıllanması için de yeterince zaman yok. Buradaki sorun direkt zaman da olmayabilir tabii. Ayrıntıya girerek kimseyi rencide etmek istemiyorum.

Bütün aile kirada olmaktan gurur duyulan, seküler güçleri göreve çağıran açıklamalara rağmen bir kısım liberallerin desteği de baraj için gerekli iki puana yetmez.

Alevilerin de yine CHP dışında bir parti seçeceklerini sanmıyorum. Özellikle de çoğunlukta olan Kemalist Alevilerin böyle bir partiler arası yolculuğa çıkmaları mümkün görünmüyor.

HDP’nin parti olarak barajı aşması ancak Türkiye partisi olmakla mümkün görünüyor; Sadece Güneydoğu’nun, Kürtler’in değil tüm Türkiye’nin sorunlarına eğilen bir parti olmasıyla mümkün. Aklının bir köşesinde bulunan ve her zorlandığında “sorunlar çözülmezse ben de ayrılırım“ fikrinden kurtulmuş, seçmene de bu fikrin varlığını unutturmuş olması lazım.

Yapması çok zor bir şey değil.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş özellinde böyle bir başlangıç vardı ancak Kobani gösterileri o başlangıcı darmadağın etti.; “Garıştırmayasınız ha! Ortadaki benim:)” sempatikliğinden, 40 kişinin ölmesine neden olan gösterilerin startını veren kişiye dönüş çok hızlı oldu.

Geriye de HDP’ye son anda oy atmaktan son anda vaz geçen seçmenin “Allah’tan oy vermemişim” şükürleri kaldı.

Seçim barajı düşmediği sürece parti olarak, barajı aşarak meclise girmenin tek yolu Cumhurbaşkanlığı seçimindeki strateji gibi gözüküyor. Daha önce başarmıştı HDP bunu, yine yapabilir. Tabii bu defa inandırıcı olmak için daha fazla çaba göstermesi gerekecek.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

18 Mar '15 12:38

Siyaset iyidir ya, siz de yazın :)

CEVAPLA
18 Mar '15 12:30

beyfendi biz siyaset yazmamak için kırk takla atalım, kendimize konular bulalım siz direkt siyasetten girin.

CEVAPLA
18 Mar '15 10:13

Hdp barajı geçse dert geçmese ayrı bir dert. Allah bu memleketin bu halkın yardımcısı olsun inşallah. Çok önemli bir noktadayız gibi.

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..