İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Feri̇t Çaydangeldi̇ yazdı, 19 kez açıldı, 3 kişi beğendi, 116 yorum yapıldı.
23 Mar '16 08:00
Apple Yine Saçmaladı!

Apple şirketinin düzenli aralıklarla yaptığı lansman sunumları ilgiyle takip ediliyor. Dün akşam yapılan sunum yine aynı ilgi ile takip edildi ise de iPhone 7 ve Apple Watch2 tanıtılmasını bekleyenler büyük hayal kırıklığına uğradı.

Yeni tanıtılan iPhone SE’nin pek beklenen telefon olmadığını söylemek mümkün. Sanki Steve Jobs’un tek el ile kullanılan küçük ekranlı telefon takıntısına gönderme yapılmış gibi duruyor. Yine 16GB ve 4k video çeken saçma sapan bir telefon sunarak kullanıcıları ile dalga geçen Apple, iMovie programını kullanarak 4k videoları iPhone SE ile düzenleyebileceğimizi söylemekten de geri durmadı. link yazımda anlattığım gibi birkaç program kurulduğunda 5 dakika civarında kayıt yapabilen telefona iMovie de yüklediğimizde düzenleyecek bir videoya sahip olamayacağız. Aslında madem ekranı küçülttüler bari 8GB adında 5,5GB kapasiteli telefon ve 8k video çekebilen kamera koysalardı kullanıcılara hakaret etme amaçlarına daha rahat ulaşırlardı. Şimdi hiçbir program ve e-posta hesabı kurmayarak birkaç dakika video çekebilenler çıkacaktır.

Apple, zamanında iPod nano ile saat yapan şirketi takip edemediği için iWatch ismini tescillemekte geç kaldı. O yüzden pahalı saatimizin ismi Apple Watch. Oldukça kalın olmasına rağmen iyi bir pil ömrü sunamayan saatin yeni versiyonunu bekleyen milyonlarca insan var. Pek çok kişi de yuvarlak ekrana sahip bir saat için şirketi takip ediyor. Retina ekranı ile şu anda dahi tüm diğer akıllı saatlerin ilerisinde olan Apple Watch bize malesef yeni bir saat değil, “yeni, efsanevi, mükemmel” kordon sundu. Bu zorlama güncelleme için de yaptığı her işe hayran olmak orunda olduğumuz şirkete şükranlarımızı sunmalıyız.

Gelelim iPad Pro’ya. Her zaman Apple’ın en iyi yaptığı ürünün tablet olduğunu düşündüm. iPad’in çantaya sığmayan Pro 12,9” versiyonu çok başarılı kalem ve klavye destekleri ile birlikte 9,7” boyuta düştü ve çok ta güzel oldu. Yine eğer birkaç haftada yer açmak için program silmeye başlamak istemiyorsanız 32GB versiyonu almanızı önermem. Adına Pro dedikleri halde 16GB versiyon yapmaya utanmış olabilirler mi? Bence kesin hiç satamayacaklarını ve ellerinde kalacağını düşündükleri için 32’den başladılar. Apple’a kızacağıma bu çok başarılı ürün için teşekkür ve tebriklerimi sunmalıyım.

iMac, Macbook ve Macbook Pro ürünlerinde güncelleme yapılmayan lansmanda başarısız modül ResearchKit ve onun yeni çıkan kardeşi CareKit için oldukça uzun bir zaman ayrılmıştı. ResearchKit ilk tanıtıldığındaki programlara pek bir ilave olmadı. Oldukça başarısız bir platformdu. Kaldırılması gerekiyordu ancak bunu gururuna yediremeyen şirket, sanki modül çok başarılı olmuş ta amacını bile aşarak hastaların tedavilerine de katkıda bulunmuş gibi bir de CareKit modülünü sundu. Bu kitleri çıkartmak Apple için oldukça basit, programları başkası yazacak apple övünecek. iPhone’un kamerası ile nabız ölçen program yapıldığı zaman akıllarına geldiğine inandığım modüllerin geleceğinin fazla olmadığını düşünüyorum. İki yıldır parkinson, astım, cilt kanseri… başka fikir de bulamadılar. Bu hastalıklarda da klinisyene ve hastaya faydası oldukça sınırlı kaldı.

Tanıtım oldukça küçük bir topluluğa yapıldı ancak canlı olarak milyonlarca kişi tarafından takip edildi. Apple Watch’un yeni kordonlarının kimseyi heyecanlandırmadığını fark eden Tim Cook’un “aslında bu çok güzel, çok harika değil mi?” demek zorunda kalması sunumun en eğlenceli kısmıydı.

Apple’ın Eylül ayında iPhone7 ve Apple Watch 2 çıkartması çok yüksek bir ihtimal. Bu ürünleri almak için bekleyenler birkaç ay daha sabretmek zorundalar.

iPhone 5C gibi yanlış bir ürün çıkarttığını düşündüğüm Apple şirketi adına 16GB dedikleri 11 GB’lık küçük ekranlı iPhone SE ile kesinlikle saçmaladı.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

25 Mar '16 01:37

Mutsuz Sakarya

dediğim gibi şuan için çok etkileyici bir özellik beklemek saçma olacak dediğim gibi "her sene bir ürün çıkaralım da" mantığındalar. Apple fanlarını bilirsiniz ürün çıkmadan sipariş beklerler uzun kuyruklar oluştururlar.Bu da onları tatmin ediyr bnce

CEVAPLA
24 Mar '16 04:07

iPhone7 için çok etkileyici bir özellik ekleme ihtimalleri düşük. Yeni bir tasarım 256GB versiyon dışında ne yapacaklarını çok merak ediyorum.

CEVAPLA
24 Mar '16 02:36

Mutsuz Sakarya

Apple ve Samsung olarak söylememin sebebi hem ikisini yakından takip ediyor olmam hem de 2 şirketin de birbirleriyle yarış halinde olmaları

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol