İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 38846

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 8854

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7401

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 6943

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5721

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5508

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5262

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3477

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2613

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2505

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2037

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1823

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1660

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1568

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1491

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1399

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1364

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1276

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1265

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1191

Ankara

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1082

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 1081

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1074

Yozgat

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1042

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1013

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 985

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 972

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 03 saat 44 dakika kaldı.

Kürşat Koyuncu yazdı, 1475 kez açıldı, 8 misafir olmak üzere 23 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
25 Nis 16 14:00

Kürşat Koyuncu

Puan: 38846

Arıların Muhteşem Dansı

Arılar, insan kültürü ve ortak mitolojisi ile tarım, ekonomi ve ekoloji içerisinde her zaman çok özel bir yere sahip olmuştur. Dünya üzerinde 800’ü insanoğlu tarafından doğrudan besin maddesi olarak tüketilen bitkilerin çoğu, çiçek tozlarının yayılmasında arılara bağımlıdır.

Arılar Hymenoptera (Zarkanatlı) takımı içerisinde yer alır. Yeryüzünde tozlaşmada etkili yaklaşık 20000 arı türü bulunmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 2000 civarı arı türü bulunmaktadır. Bu grup üyeleri larvalarını nektar ve polen ile besler, avcı değillerdir. Tozlaştırıcı arılardan en çok bilineni, bal arılarını içeren Apis cinsidir. Bal arılarını pek çok ırkı insanlar tarafından kültüre alınmıştır.

Polen ve nektar bal arıları için çok önemli gıda maddeleri olup, polen bal arılarının protein, yağ, vitamin ve mineral maddesi ihtiyaçlarını karşılayan ana kaynağı oluşturmaktadır. Arı kolonileri genellikle çok fazla polen depolamazlar. Ancak hava şartlarının arazi uçuşu için uygun olmadığı zamanlarda veya arazide yeterli polen kaynağı bulunmadığı dönemlerde koloninin bir haftalık ihtiyacını karşılayacak miktarda, yaklaşık 1 kg kadar polen depolamaktadır.

Polen, arılar için doğada bulunan tek protein kaynağıdır. Bal arıları polen toplama uçuşuna genellikle sabahın erken saatlerinde başlar. Polen toplamaya çıkacak arı midesini bal ile doldurduktan sonra kovanından ayrılır. Bal arısı, çiçekten çiçeğe dolaşırken sert vücut kıllarına yapışan polenleri orta bacaklarındaki fırçalar yardımıyla toplar ve ağzından çıkardığı bir miktar salgı ile nemlendirip birbirlerine yapışmasını sağladıktan sonra yine orta bacaklarının yardımıyla arka bacaklarındaki polen sepetine yerleştirir. Polenin sepete yerleştirilme işi bazen uçuş sırasında havada bile devam etmektedir. Bir koloni yılda yaklaşık olarak 15-30 kg polen toplayabilmektedir.

Maksimum yiyecek bulma etkinliği için işçi arılar iyi besin kaynaklarının yerini diğerlerine tarif etmek zorundadırlar. Bu kaynaklar çeşitli çiçekler açtığında ya da yenileri oluştuğunda sürekli değiştiğinden her seferinde yeniden bulunmaları gerekir. Kovana dönen bir arı hemen izleyiciler adı verilen diğer arıların dikkatini çeker. Polen yüklü kovana dönen arılar, öncelikle kaynağın yönünü ve zenginliğini dans yaparak diğer işçi arılara bildirirler. Arılar kovana yeni dönen işçinin etrafında toplanırlar. Eğer besin kaynağı 50 m’den daha yakınsa geri dönen arı abdomenini (karın kısmı) hızla sallayarak daireler çizmeye başlar (çember dansı - yukarıdaki resmin sol tarafı). Bu dans sıklıkla arının birlikte getirdiği nektarın ağızdan ağıza aktarılması ile birlikte sürer. Sonuçta izleyici arılar harekete geçer ve kovanı terk ederek yakınlarda olan besin kaynağını aramaya başlarlar.

Ancak arılar kovandan bazen 5 km kadarlık bir çapta besin arayabilirler. Bu durumda çember dansı izleyicilere besin kaynağının yerini tam olarak ifade edebilecek yön ve mesafe bilgileri içermediğinden yetersiz kalacaktır. Uzak bir mesafeden dönen işçiler ‘kuyruk sallama dansı’ adı verilen bir dans yaparlar. Burada arı bir yöne doğru bir yarım daireyi vücudunu sallayarak çizdikten sonra düz bir hat üzerinde ilerler ve ardından bu kez ters yöne doğru bir yarım daireyi yine sallanarak çizer. Yön ve dansın bir kısmında çizilen düz hattın açısı ile tarif edilir. (yukarıdaki resmin sağ tarafı)

1.Örneğin, eğer düz hat yukarı doğru ise bu besinin güneş ile aynı yönde olduğunu ifade eder.

2.Eğer düz dans hattı aşağıya doğru ise bu durumda besin güneş ile tam zıt yöndedir.

3.Eğer açı düşeyde 30˚ sağda ise bu durumda besin güneşin izdüşümüne göre 30˚ sağda anlamına gelir.

Besin kaynağının uzaklığı da kuyruk sallama dansı sırasında tarif edilmektedir. Örneğin, dans sırasında daha uzun düz hat çizilmesi ve sonuçta hat başına artan abdominal salınımlarının sayısı besin kaynağının da daha uzak mesafede olduğunu ifade etmektedir. Bu dans sırasında arılar yine ağızdan ağıza nektar alışverişi yaptıklarından kovandan çıkan arı besinin tipini, uzaklığını ve yönünü bilmektedir. Ayrıca dans eden arı tarafından çıkartılan ses ve kokuların da besin kaynağı konusunda bilgi verici olduğuna ilişkin kanıtlar bulunmaktadır.

Polen yüklü olarak kovana dönen arılar, yüklerini boşaltacakları kovanın kenar çerçevelerine veya yavrulu kuluçka alanının kenarındaki boş gömeçlerin olduğu kısma giderler. Polen, bal arısı kolonileri için olağanüstü öneme sahip bir besin olup, arılar için tek doğal protein kaynağı durumundadır. Ayrıca polen, bal arılarının yavru yetiştirmesinde ve genç dönemlerinde dokularının, kaslarının, salgı bezlerinin ve diğer organlarının yeterince gelişmesi için gerekli olan protein, yağ, sterol, vitamin ve mineralleri sağlayan yegâne besin maddesidir. Kovanda depolanacak polen miktarı işçi arılarca belirlenmektedir. Depolanan polen miktarı fazla olduğunda, polen stokları eski seviyesine indirilinceye kadar polen toplayan arı sayısı ve polen toplama aktivitesi azalır. Bunun tam tersi olarak, polen stokları koloni tarafından tüketildiği zaman polen stoku tekrar eski seviyesine çıkarılıncaya kadar ani bir artış görülür.

Bal arıları 42 gün yaşar. Petek gözlerden çıktıktan sonraki ilk 2 saat içerisinde polen tüketmeye başlamaktadırlar. 5 günlük işçi arılarda polen tüketimi en üst düzeye ulaşmakta, 8-10 günlük yaştan itibaren azalan seviye ile 15-18 günlük yaşa kadar polen tüketimi devam etmekte, daha sonraki dönemlerde ise bal ve nektar tüketmektedir. Arılar neredeyse ömürlerinin yarısına kadar çiğneyici ağıza sahiptirler. Daha sonra emici ağız dediğimiz bir nevi pipete benzeyen bir şekle dönüşür.

Tozlaşması arılar tarafından yapılan bitkilerin çiçekleri genellikle sarı, mavi, mor lavanta ya da beyaz renktedir. Ayrıca, bu çiçeklerin nokta olarak görülebilen nektar kılavuzları da bulunabilir. Nektar kılavuzları bir nevi uçak pistine benzer. Arılar ağızlarını nektar kılavuzuna göre çiçeğin içine doğru uzatırlar. Bunun için şu linke bakabilirsiniz: link Resmin sağ tarafında UV ışığı altında nektar kılavuzu görünmektedir. Arılar da buna yakın görür.

MERAKLISINA ARI NOTU:

Burada şu “arıların çalışkanlığı” meselesine değinmek istiyorum. Daha önceki bir yazıda da değinmiştim. (Bakınız: link ) Tıpkı karınca yuvasında olduğu gibi bir arı yuvasını gördüğümüzde, korkunç bir faaliyet olduğu izlenimine kapılırız. Fakat bunun nedeni yalnızca çok fazla arı olması ve hepsinin birbirine benzemesidir. Aslında arılar kendilerine yetecek kadar çalışırlar. Çalışkan arı ya da karınca fikri kapitalist toplum modelini hayvanlar âlemini yorumlarken kullanılması sayesinde çıkmıştır. Arıların normal faaliyetleri için ısı 21˚C ile 35˚C arasında değişir. Bu ısı derecelerinin altında veya üzerinde faaliyetler yavaşlar. Arılar anormal hava şartlarında ve 7˚C’nin altındaki sıcaklıklarda temizlik, yiyecek ve su temini gibi amaçlarla uçuşa çıktıklarında kovana geri dönemezler.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
01 May 11:03

Ahmet Lalbek

Puan: 1276

Allah'ın mükemmel tasarımı/yaratması... Teşekkürler.

Bunlar da ilginizi çekebilir..