İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Abdullah Faki̇roğlu yazdı, 15 kez açıldı, 3 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
18 May '16 17:00
Tasarruf mu Haraç Mı? 

1987 yılında çalışanların ücretlerinden kesintiye giderek oluşturulan konut edindirme yardımı, çalışanların ücretlerinden yapılacak kesintilerle oluşturulan fonla, emekliliklerinde kolayca konut almalarını sağlamayı amaçlıyordu. 1995 yılında Tasarruf Teşvik Fonuna devredilerek sonlandırılan KEY ödemeleri 2008 yılına gelene kadar ödenmemişti.

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren Bireysel Emeklilik Sistemine katılanlara verilen %25 devlet katkısı benzer bir amacı güdüyordu. Bireysel Emeklilik sistemine katılım, tasarruf yapılmasını teşvik. Nasıl ödeneceği bir sürü şarta bağlı olan bu destek yeterli olmamış olacak ki hükumet Bireysel Emeklik Sistemine katılmayı şart koşmaya hazırlanıyor. İlk altı ay çıkamayacağız ücretlerden kesilecek 100 TL'lik kesintilere 25 Tl devlet katkısı verilecek, sistemden  6 ay sonunda isteyen çıkabilecek. Basına yansıdığı kadarıyla konuşulan sistem bu.

Bireysel Emekliliğin ne kadar getirisi olduğu, Türkiye'de tasarruf oranlarının dünyanın ne kadar gerisinde olduğu tartışmaları bir yana, çalışanlardan zorla kesintiye gitmek ve bunun büyük çoğunluğunun faizli sistemde işletilecek olması başlı başına büyük bir sorun. Şimdilik sistemden çıkmak mümkün, bir süre sonra belli ki sisteme katılımı zorunlu hale getirecekler. Milyonlarca ücretli çalışan temel enstrümanı faiz olan bir sisteme dahil edilmesi, birkaç yıldır adını sıkça duyduğumuz Faiz Lobisi'ni mutlu edeceğe benziyor.

İkinci tasarruf  ve teşvik modeli çeyiz hesabı. Bir bankanın tanıtım yazısında anlatıldığı haliyle "Vadeli mevduat hesabı niteliğinde olan Çeyiz Hesabı, avantajlı faiz oranları ve %20’ye varan devlet katkı modeli ile bugünden birikim yaparak evlilik döneminde rahat etmek isteyen henüz evlenmemiş ve 24 yaşını doldurmamış gençler ve çocukları adına Çeyiz Hesabı açarak biriktirmeye başlamak isteyen aileler için cazip bir ürün olarak öne çıkıyor." Sisteme dahil olmak isteyenler 3 ila 5 yıl arası vadeli hesap açarak aylık ya da dönemsel ödemelerle yatıracakları tutarlara devlet %20 katkı sağlayacak. Peki tam olarak böyle mi?

Alınacak devlet desteği şöyle anlatılmış. "36 ila 47 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 10'udur. Ancak, ödenecek tutar 4.223,20 Türk Lirasını geçemez. 48 ila 59 ay olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 15'idir. Ancak, ödenecek tutar 4.751,10 Türk Lirasını geçemez. 60 ay ve üzeri olanlar için, hesaptaki birikim tutarının yüzde 20'sidir. Ancak, ödenecek tutar 5.279,00 Türk Lirasını geçemez" Tabi bunun için ilk evliliği 27 yaşını geçmeden yapmak şart. Eğer yapılmadıysa 5 yıl birikim (faizli hesapta aylık para yatırarak ) yapmış olsanız bile devlet katkısı alamıyorsunuz.

Türkiye dünya ortalamasının çok altında bir tasarruf oranına sahip. Bu sorunun üstesinden gelinmesi gerekiyor. Fakat bunu yaparken milyonlarca insanı faiz sistemine kimi zaman zorla kimi zaman da tam açıklamadan dahil etmek biraz kolaycılığa kaçıyor.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol