İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Ahmet Lalbek yazdı, 41 kez açıldı, 1 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
14 Haz '16 09:00
Zıtlıkların Paradoksu Değil Uyumu

Darwinistler "Doğal Seleksiyon" fikrini zikrederken, doğadaki zıtlıkların ve çatışmanın paradoksundan (ki, soy tüketicilik bir paradokstur) bahsederler; bunu da "tesâdüfen oluştuğuna" inandıkları canlıların, "seçkin/güçlü olanlarının varlığını sürdürdüğü, diğerlerinin ise yok olup gittiği" izahâtına bağlarlar.

Oysa ki şunu bilmezler; Doğada zıtlıkların paradoksu değil, bilâkis uyumu söz konusudur. Meselâ "Simetri" de ve "yaratılanların çiftler halinde yaratılmış olmasında" olduğu gibi. Yani, sağ ve sol; erkek ve dişi; yüksek ve alçak; artı ve eksi; sıcak ve soğuk; siyah ve beyaz; yakın ve uzak; karanlık ve aydınlık; yaş ve kuru; eski ve yeni v.b. İşte tüm bunlar Allah'ın yarattıklarını "çiftler halinde" yaratmış olmasına birer örnektir ve burada zıtlıkların çatışması/paradoksu/ yıkıcılığı/soy tüketiciliği değil, aksine "HEDEFİ ÖNCEDEN/İLK YARATILIŞTA BELİRLENMİŞ OLAN" zıtlıkların (çift olanların) uyumu/insicâmı söz konusudur. Hatta fizîki bir çatışma bile aslında bir uyumdur/uyumu hedefler. (Hayvanlarda erkek cinslerinin birbiri ile çatışması veya kuşların tarla farelerini yemesi gibi - yani ekolojik uyum/denge sağlayıcıdır ve soy tüketmeyi getirmez yada hedeflemez; aksine soyların istikrar içinde devamını sağlar).

"Her şey zıddı ile kâimdir". Hikmet ise, zaten burada gizlidir. Yoksa "kör çatışmadan" yada "kör mutasyondan", "TEKÂMÜLE" yol yoktur.

Ahmet LALBEK / 29.05.2016

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol