İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Ahmet Lalbek yazdı, 36 kez açıldı, 1 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
17 Haz '16 21:00
Bilim Maddeyi Aştı ve Şimdi Ötesini Keşfediyor (2)

ELEKTRONLARIN GİZEMLİ DÜNYASI :

Bildiğiniz gibi ELEKTRONLAR, atomun 3 temel parçacığından biridir. Yani Proton (+), Nötron (yüksüz) ve Elektron (-). Elektronlar eksi (-) yüklüdür ve proton ve nötronun aksine atomun çekirdeğinde değil, çekirdeğin dışındaki yörüngelere dizili şekilde bulunurlar. Elektronlar çekirdeğin etrafındaki yörüngelerinde saniyede 1000-2000 KM aralığındaki bir hızla, hiç durmaksızın dönmektedir.

Elektrik enerjisi atomun dış yörüngesindeki elektronların hareketi/akımı/devinimi sonucunda elde edilir. Tüm kimyasal veya biyokimyasal olaylar elektronların varlık, özellik ve yetenekleri sayesinde gerçekleşmektedir. Canlı, cansız tüm maddelerin ve enerjilerin oluşumu, dönüşümü ve değişimi elektronlar sayesınde sağlanmaktadır. Elektronlar; atomun oluşumundan, bir bitki veya hayvanın varoluşuna; gezegenlerden, süpernovalara kadar tüm varlıkların inşasına ve süregelen varlığına temel/esas teşkil eden sayısız mucizeler içermektedir.

Bugünün elektriğe dayalı analog yada dijital teknolojilerin varlığı (meselâ yarı iletkenler maddelerin -silisyum ve germanyum gibi- kullanılabilmesi ve elektronikteki transistörlerin icadı) elektronların ve işlevlerinin keşfi sayesinde mümkün olmuştur.

Evet buraya kadar elektronların çokça bilinen özellik ve işlevlerinden bahsettik fakat henüz bitmedi. Asıl gelmek istediğimiz yere geliyoruz.

Sırada, elektronların daha henüz yeni keşfedilen ESRARENGİZ

özellikleri var.

BU BÖLÜMÜ GEREKİRSE TEKRAREN VE ÇOK DİKKATLİ OLARAK OKUYUNUZ. BU BİLGİLER, SİZLERİ HAYRETE DÜŞÜRECEK...

Hani yazılarımda sık sık dile getiririm ya! KUANTUM FİZİĞİ diye...

Hep derim ya, "materyalistlerin duvara tosladığı ve hiç hoşlanmadıkları bir konudur bu" diye... İşte tam da oradayız ve huzur içerisinde bu konudan etraflıca bahsedeceğiz. Elektronumuz da bu konunun tam göbeğinde bizleri bekliyor.

1- Bir elektron aynı anda birden fazla yerde bulunabiliyor. Bu nedenle onun için bir mekân tespiti yapamıyorsunuz. Düşününüz ki, siz bir tanesiniz fakat aynı anda bir çok yerde bulunabiliyorsunuz. Yani bayramda Erzincan'daki dedenizin elini öperken aynı anda Manisa'daki amcanızı ziyâret etmektesiniz. Bu da yetmiyor yine aynı anda Hac'da tavâf yapıyorsunuz.

(Klasik-Materyalist/Determinist/Pozitivist/Mutlak Deneyci/İnkârcı Bilim-Fizik anlayışında, böyle bir durumun izâhı var mı?)

2- Bir elektron bir ortama dahil olmadan, o ortamdan çıkabiliyor. Düşününüz ki, siz henüz bir caminin kapısından (yada bacasından, duvarından farketmez) girmeden, çıkış kapısından çıkabiliyorsunuz.

(Klasik-Materyalist/Determinist/Pozitivist/Mutlak Deneyci/İnkârcı Bilim-Fizik anlayışında, böyle bir durumun izâhı var mı?)

3- Elektronlar bir plazma ortamına girdiklerinde, anında bulundukları yeni ortama uyum sağlıyorlar. Afrika ülkelerinden birine tatile gittiğinizi düşünün; tabi ki hiç beklemediğiniz bir şey ancak bakıyorsunuz ki, kılık kıyafetinizden tutun da, ten renginize, kültür ve anlayışınıza kadar bütünüyle yerli halka benzemişsiniz ve hatta onların yöresel bir dansına dahi iştirak etmişsiniz.

(Klasik-Materyalist/Determinist/Pozitivist/Mutlak Deneyci/İnkârcı Bilim-Fizik anlayışında, böyle bir durumun izâhı var mı?)

4- Çok uzak yörüngelerde de olsalar, elektronlar birbirleri ile bir âhenk ve uyum içerisinde bulunabiliyor ve bilinen en büyük hız olan ışık hızından (saniyede yaklaşık 300.000 KM) daha fazla bir hızla haberleşebiliyorlar.

(Klasik-Materyalist/Determinist/Pozitivist/Mutlak Deneyci/İnkârcı Bilim-Fizik anlayışında, böyle bir durumun izâhı var mı?)

5- Hem dalga ve hem de parçacık gibi davranabiliyorlar. Klasik fizik anlayışı, bir varlığın hem bir dalga boyu ve hem de bir parça gibi davranabileceğini düşünebilir miydi? (Ben buna benzer olarak, çocukken şöyle sorardım çevremdekilere : "Işığı sürekli olarak bir leğenin içine yansıtsak, acaba leğen bir süre sonra dolar mı?) Üstelikte elektronun bu davranış şekli "gözlemleyenin var olup olmadığına göre" değişime uğruyorsa işte bu, klasik fizikçiler için tam bir çıkmaz niteliğindedir.

(Klasik-Materyalist/Determinist/Pozitivist/Mutlak Deneyci/İnkârcı Bilim-Fizik anlayışında, böyle bir durumun izâhı var mı?)

6- Ve gelelim 5. maddede de kısmen sözünü ettiğim "elektronun en çarpıcı ve üzerinde en çok düşünülmesi gereken" özelliğine...

ELEKTRONLAR, KENDİLERİNİ BİR GÖZLEMLEYENİN OLUP OLMADIĞINA GÖRE DAVRANIŞ BELİRLİYORLAR.

AL SANA METAFİZİK,

Bunu kim nasıl izâh edecek. Çift Yarık Deneyi'ni gerçekleştiren bilim adamları, deneyin sonuçlarını daha iyi görebilmek için, kurdukları düzeneğe bir de kamera eklediler. Ancak hiç mi hiç tahmin etmedikleri bir sonuçla karşılaştılar ve gördükleri karşısında dehşete düştüler...

ELEKTRONLAR GÖZLENMENDİKLERİNDE, GÖZLEMLENMEDİKLERİ ZAMANA GÖRE DAHA FARKLI DAVRANIYORLARDI.

Yani elektronlar sanki bir bilinç sahibi gibi hareket ediyorlardı. (Yine çocukluğumda evdeki eşyalara bakar, "Acaba bu eşyalar biz evde yok iken yine böyle sakince duruyorlar mı, yoksa bizler eve gelince mi toparlıyorlar kendilerini?" diye düşünürdüm.)

Peki bu nasıl olabilirdi. Yukarıda kaleme aldığım diğer maddelerde fiziki bir olağanüstülük/izâh edilemezlik var elbette ancak son maddede izâh ettiğim bu durumun anlamı çok daha başka... Elektron gözlemlendiğinde parçacık haline dönüşüyor/beliriyor, aksi halde dalga boyu olarak kalıyor/bir anlamda "yok" laşıyor.

Peki elektronun bu hallerini, fazla değil bundan 60-70 sene evvel Materyalist/pozitivist bilim adamlarına söylemiş olsaydınız ne diyeceklerdi? Kesinlikle şöyle diyeceklerdi : "Efendim bunlar hurâfe ve bizim modern ve akılcı (!) bilim anlayışımıza ters". Aynen Allah ve manevi olarak tanımladığımız diğer varlıklar için söyledikleri gibi.

Şimdi insanlık, henüz tüm mucizevi özelliklerini tam olarak çözememiş olmasına rağmen "Atom Altı" dünyasına ilişkin (ki yazımızın sonraki bölümlerinde ele alacağımız daha bir çok konu olacak) bu sıradışı tespitleri yapacakta, tüm bunları görmezden gelerek Yaratan'ını inkâr etmeye devam edecek; Azrâil'in aynı anda bir çok yerde "bir çok kişinin ruhunu kabz edebileceğini" inanılması güç olarak değerlendirecek; Gözlendiğinde farklı davranan ve birbirleriyle sürekli olarak iletişim halinde bulunan elektronların bu davranışı ortada iken, bundan hiçbir metafizik sonuç çıkaramayacak bir "geriliğe" kul olmaya devam edecek! Artık bu aşamadan sonraki akılsızlığın, "akılla izâhını beklemek" düpedüz "akılsızlık" olacaktır.

Hayır, artık "bilim kılıflı, inkârcı uydurukçuluğun" sonu gelmiştir. Yazımızın diğer bölümlerinde bunu kanıtlayacak daha bir çok konu ele alacağız.

Bir sonraki alt başlığımız : RUH MOLEKÜLÜ (DMT - dimethytlyptamine) VE EPİFİZ BEZİ

Görüşmek üzere..

Ahmet LALBEK / 17.06.2016

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol