İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39599

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9264

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7460

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7048

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5828

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5538

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5345

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3497

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2646

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2526

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2072

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1667

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1579

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1522

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1430

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1383

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1303

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1289

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1201

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1110

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1088

Yozgat

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1087

İstanbul

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1046

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1022

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 991

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 982

Ankara
Sali̇eri̇ Alt Ti̇re yazdı, 16 kez açıldı, 5 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
26 Haz '16 21:00
Di̇ndar Nesi̇l vs Avrupa Bi̇rli̇ği̇ 

Türkiye’nin Avrupa birliği serüveni 50 yıldır devam ediyor. AB ekonomik bir birlikken Türkiye’nin üye olması belki de çok uzak bir ihtimal değildi ancak ne zaman ki iş ekonominin de ötesine; kültürel, komple kıtanın yönetim birlikteliğine geçti bizim de birlikten uzaklaşmamız tam sürat gerçekleşmeye başladı.

5-6 yıl öncesine kadar daha temel demokratik gerekler bile ülkede uygulanamıyorken, bizim AB’nin adil olmadığı ile ilgili şikayetlerimiz vardı. Silahlı kuvvetlerin her zaman siyasi hayata bir müdahale ihtimali bulunduğu bir ülkeydi burası. Haksızlık etmeyelim, askerin müdahale etmek gibi bir niyeti olmadığı dönemlerde müdahale etmesi için siviller tarafından davet ediliyordu.

Hala da ediliyorlar. Böyle bir müdahale olduğunda bırakın direnmeyi, itiraz etmeyi memnun olacak büyük bir kitle var. Tek tek ne kadar da demokratik olmadığımızı uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Herkes bir şekilde, az veya çok bunun farkında zaten.

Bunlar nispeten teknik konular, devletin kanunen olmasa da uygulamada başarısız olduğu şeyler ve düzeltilebilir. Bizim AB ile ilgili esas sorunumuz bana göre kültürel, dini, ahlaki konular.

 AB’nin birçok gelişmiş, büyük üyelerinde %60’lara varan herhangi bir dine inanmayan insan mevcut. Bunların hristiyan oldukları için müslüman bir ülkeye karşı olduklarını düşünmüyorum. Bunlar daha çok kendilerinin dinsiz veya “soft dindar” bizim ise baya baya bir dindar olmamızdan dolayı bir istememezlikleri var.

Onların hoşgörü, multi-kulti, birlikte yaşama olarak gördükleri şeyler bizde daha çok ahlaksızlık olarak görülüyor. Çoğumuz inancı gereği yapması gerektiği ile başkasının yaşam tarzına saygı duyma zorunluluğu arasında sıkışmış durumdayız. Tabii kibarlık olsun diye bu şekilde ifade ediyorum yoksa birçoğumuz en katı şekilde tercihini yapmış durumda. ilk cümleyi okuduğunda “yoo hiç de sıkışmış değiliz” dediklerini duyar gibiyim.

Devlet televizyonunda, gece yarısından sonra erotik filmlerin gösterilmesini, nudist tiplerin sokaklarda koşmalarına, okulda çocuklara baya bir cinsel eğitim verilmesine sonra ne bileyim işte genel olarak bize “ahlaksızlık” olarak gelecek her türlü davranışa tahammül edemeyiz biz. Sokakta, parkta öpüşen gençlere tahammülü olmayan bizler bunu yapan eşcinsel çiftlere ne yapar düşünemiyorum.

AB’ye girmiş sokaklarımızda böyle şeyler görmek istemeyiz. Gerçekçi olmak lazım; AB bu farklılıklarımızı yeri geldiğinde uygun bir dille yeterince belli ediyor. Tabii yüzü batıya dönük, o yalda mücadele eden bir Türkiye de işine geliyor, o yüzden kesip atmıyor belki ama biz neden kendimizi kandırıyoruz ki?

Daha dindar, daha milli ve yerli bir nesil yetiştirmeye çalışırken aynı zamanda AB’ye girmeye çalışmak birbiriyle çelişen şeyler. Genel olarak AB’nin yerinde ben olsam bu kadar muhafazakar, dindar ve daha da bu renkleri keskinleşen bir toplumu ben de almak istemezdim.

Bu konuda bir karar vermemiz ve ilk önce kendimize olmak üzere daha dürüst olmamız gerekiyor. Birbirimizi kandırmayalım.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..