İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Ahmet Lalbek yazdı, 64 kez açıldı, 1 kişi beğendi, 11 yorum yapıldı.
2 Tem '16 17:00
Deist / Deitizm

Son günlerde çok konuşuluyor; DEİST/DEİTİZM

Nedir bu? Ne olacak! Batı kaynaklı, sıradan ve sallamasyon izm'lerden biri. Dinler insanlara, Yaratıcı'nın buyruğunu/emirlerini öğütler ve bunu şart koşar ya! İşte bu emirleri kabul etmek istemeyenlerin, vicdanlarını susturmak için nefislerinden icâd ettikleri/uydurdukları, "VAR OLAN, ANCAK HİÇBİR ŞEYE KARIŞMAYAN BİR TANRI ANLAYIŞI" dır bu. Yani ateizmin biraz "ehilleştirilmiş" hali. "TANRI VAR" derler, fakat ne peygamberlere, ne kitaplara, ne melek ve cinlere hiç birine inanmazlar. Onlara göre TANRI hiçbir şeye karışmaz, hatta doğaya bile bir müdahalesi yoktur, yaratmış ve öylece bırakmıştır. Yani kafalarındaki Tanrı'yı doğaya bile karıştırmazlar; ola ki hükmü kendilerini de kapsar.

Şimdi bu zoraki/uyduruk inancın ortaya çıkmasının psikolojik nedenlerini hissedebiliyor musunuz? Tanrı'nın hükmünü ve iradesini kabul etse, yükümlülük altına girecek; üstelikte dünyalık heva, heves, tarz, fikir, kanaat, yol, yöntem ne varsa bunlardan vazgeçmek ve Yaratan'ına ibâdet etmek durumunda kalacak yada kısa yoldan, "... tamam kör değiliz, bu evrenin mutlaka bir yaratıcısı var fakat 'kimdir, nedir, ne ister' bilinemez, bu nedenle bizim zihnimiz (onlar akıl diyorlar) bizi nereye götürürse, doğru olan da zaten odur." deyip sıyrılacaklar. İşte olayın psikolojik altyapısı tamamen bu.

Bir grup, hadis ve sünnet inkârcısının psikolojik altyapısı da aynen bunun gibi.

Zaten sonları da genellikle böyle oluyor. Çünkü bir aşamadan sonra, Kur'an'ı da yavaştan yavaştan, ucundan köşesinden inkâr etmeye, saygısızlaşmaya başlıyor ve onu hayat/hüküm sahasından tamamen çıkarmaya çalışıyorlar. Nihayetinde bir çeşit "UCÛBE/ATEİST" olup çıkıyorlar.

Ahmet LALBEK/ 02.06.2016

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

05 Tem '16 12:23

Son olarak; Dikkat ederseniz yazıda, "Agnostisizm" de olduğu gibi, Tanrı'nın varlığı/yokluğu ile ilgili belirsizlikten değil, kimliği ile ilgili belirsizlikten bahsediyorum.

CEVAPLA
05 Tem '16 10:47

Sizin uyarınızdan sonra samimiyetle tekrar bir araştırma yaptım ve gördüm ki, yazımdaki kavramların içerik, anlam ve tanımları hakkında kesinlikle hiçbir hata yok, aksine tam olarakta bahsettiğim gibi. Araştırma yapanlar bunu tespit edeceklerdir.

CEVAPLA
05 Tem '16 10:21

Yorumlarınız için teşekkürler.

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol