İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Ahmet Lalbek yazdı, 13 kez açıldı, henüz beğenen yok, henüz yorum yapılmadı.
7 Eyl '16 13:00
Putin'in Yerinde Siz Olsaydınız?

Putin, çağdaş ve akılcı geçinen batı dünyasının göremediği gerçekleri apaçık gördü ve ona göre de tavrını/duruşunu belirledi.

Bunları, maddeler halinde yazalım mı?

1- Türkiye'de Erdoğan ve AK Parti iktidarıyla birlikte "Devlet, Hükümet, Millet" kaynaşması yaşandı.

2- Halk 80 yıllık aradan sonra ilk defa varlığını, gücünü ve "aslında ne olduğunu/neler yapabileceğini" hissetti.

3- Halk, inancını "minnet etmeden" ve onun "temel hakkı" olduğuna inanarak yaşamanın, keyfine/huzuruna/saâdetine vardı.

4- Batı ile zoraki yürütülen itişmeli-kakışmalı diyalogların, ilânihâye sürmeyeceği aşıkârdı. Zirâ Batı, uzun yıllar boyunca Türkiye'ye karşı bir oyun içinde oldu. Türkiye'yi hiç bir zaman gerçek bir müttefik olarak görmedi ancak bunu yaparken de Türkiye'yi sürekli olarak el altında tutmak istedi; yani çıkarları gereği kimselere kaptırmak istemedi.

5- Bu arada Batı, Türkiye'nin gelişmesini ve büyümesini de istemedi. Oysa gelişmiş bir müttefik her zaman için avantaj olmaz mıydı? Batı için olmazdı; çünkü Batı, içine iliştirmeye çalıştırdığı "Batıcılık" dayatmasına rağmen, her zaman için Türkiye'nin İslâmlığından ve Osmanlılığından korktu ve şunu benimsedi :

"Evet Türkiye bizim için bir çok açıdan önemli bir partner (!) ancak kontrol dışına çıkarsa, bizler için resmi hudutlarını da aşan tehlikelere yol açabilir!".

6- Batı'ya göre Türkiye, her zaman için belli bir boyda ve sürekli olarakta Batı çizgisinde kalmalıydı. Bu nedenle de sürekli olarak tam laik, tam seküler ve tam kemalist olmalıydı; değilse böyle bir Türkiye ile uğraşmak gerekirdi.

7- Gerek Necmettin Erbakan'nın ülke yönetimini "İslâmi perspektiften ele alan söylemleri ve gerekse bu yöndeki siyasi çalışmaları ayrıca öncesinde egemenlerce; temelde, genelde ve özde lâiklik adına yapılan darbe ve inanç hürriyeti aleyhine gerçekleştirilen çeşitli müdâhaleler, halkı içten içe bilinçlendirdi.

8- Erdoğan'nın o çetin ve uzunca süren siyasi mücâdelesi esnasında halk, asıl meşruiyetin "kendi inancında" olduğunu, bu nedenle "istenmeyen olarak" komplekse girmesi gerekenin kendisi değil, "kendisini, batıcı/seküler kalıba sokmak isteyenler" olduğunu anladı.

7- Halk, "Batı ve Onun Seküler Değerlerine Karşı Duruş" raporunu, "ÖZE DÖNÜŞ" dosyasına iliştirdi.

8- 15 Temmuz'la gelen "Halk Fırtınası", yukarıda sıraladığım kronolojik algoritmanın farkında olan Vilademir Putin'in gözlerini iyice açtı. Aslında Putin, her şeyin farkındaydı. O, 15 Temmuz'dan önce de, Erdoğan'ın farkının farkındaydı. Sürekli olarak, onun sağlam ve güvenilir olduğuna yönelik, göndermeler yapıyordu.

Putin'i, Erdoğan'ın ülkesine olan vefası; ABD'yi ise Gülen'nin ülkesine olan ihâneti derinden etkilemişti.

9- Kabuklarından sıyrılma arafesinde olan azimli, dinamik ve kararlı bir halk ve önlerinde ölümü dahi göğüslediğini, yalnızca sözleriyle değil amelleriyle de defalarca ıspatlamış olan bir lider;

İşte tüm bunlar, Putin'i Türkiye ile iyi diyaloglar kurmaya, onunla işbirliği halinde olmaya iten sebeplerdir. "AKILCI (!) Batı", tüm bunları akledecek kadar "akıllı" olamadı. Türkiye'yi ve halkını her dönem "çantada keklik" olarak gördü ve yanıldı. Oysa artık sular tersine akıyordu ve Batı, bunu da geç anlayacaktı.

Şimdilerde şunu da itiraf ettiler : "AB Erdoğan'la olmaz!".

Son Olarak;

Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesi, bırakın dünya ülkelerini, Rusya'nın bile hayranlıkla izlediği bir olay olmuştur.

Şimdi tekrar soruyorum size;

SİZ, PUTİN'İN YERİNDE OLSAYDINIZ, NE YAPARDINIZ?

Ahmet LALBEK / 05.09.2016 / FACEBOOK / AKLEDENLER GRUBU

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol