İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Ali̇ Turan yazdı, 40 kez açıldı, 1 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
7 Eki '16 01:00

Ali̇ Turan

İstanbul

Neil Armstrong: Kore Savaşından Test Pilotluğuna - I

Neil Armstrong, Ay'a ilk ayak basan kişi. Amerikalı astronot. Amerika'nın aynı zamanda ilk sivil astronotu. Kore savaşında savaş pilotu olarak hizmet vermiş bir savaş gazisi.

Neil, 17 yaşında Purdue Üniversitesi Havacılık Mühendisliği bölümüne kabul aldı. Lisans derecesinde diploma almak için 2 yıllık eğitim, sonrasında 2 yıl uçuş eğitimi ve 1 yıl da ABD Deniz Kuvvetlerinde zorunlu hizmet etmek gerekiyordu. Ayrıca mezun oluncaya kadar evlenmemek ve 4 yıl aktif zorunlu hizmet etmek gibi şartlar vardı.

Armstrong 1949 yılında 19 yaşında iken Deniz Kuvvetleri tarafından çağrıldı ve 18 aylık bir eğitimden geçti. Bu eğitimlerde uçak gemilerine inişler yaptı. Eğitimin sonunda kendisine pilot ünvanının verildiği bir mektup ile bildirildi.

San Diego'daki bir filoyo atanmasından iki ay sonra jet uçaklardan oluşan savaşçı bir filoya atandı ve ilk defa bir jet savaş uçağı (F9F-2B Panther) kullandı. Filo, bir uçak gemisinde konuşlu olarak Kore Savaşına katılmak üzere yola çıktı. Filodaki Armstrong'un bulunduğu filonun görevi bombardıman yapmaktı. 

8eb647be7459c7996f421e6135219f561475780103

Armstrong alçak irtifada bir bombalama görevini yerine getirirken uçağı vuruldu. Uçağın kontrolü sağlamaya çalışırken 6 m uzunluğundaki bir direğe çarptı ve uçağın sağ kanadı 1 m yarıldı. Buna rağmen Armstrong uçağı tehlikeli bölgeden uzaklaştırmayı başardı. Fakat uçağın kanatçığı olmadığı için tek seçenek koltuğu fırlatmaktı. Armstrong deniz üzerinde bunu yapmak istedi fakat koltuk karaya düştü. Hava üssünden gelen bir araç ile Armstrong kurtarıldı.

Kore Savaşından dönen Neil, Purdue Üniversitesi Havacılık Mühendisliğinde eğitimine kaldığı yerden devam etti. Şaşırtıcı bir şekilde ders notlarında yükselme oldu ve 1955 yılında Uçak Mühendisi olarak lisans eğitimini bitirdi.

Mezuniyetten sonra Neil uçak test mühendisi olmaya karar verdi. Bunun için Kalifornia'daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssündeki "Yüksek Hız Uçuş İstasyonu"na başvurdu. Ne varki bu sırada açık pozisyon yoktu. Yine de başvurusu Ohio'daki Lewis Uçuş Tahrik (Propulsion) Laboratuvarına iletildi. Burada çalışmaya başlayan Neil, birkaç ay sonra yeni açılan bir pozison için Edwards Hava Kuvvetleri Üssünde göreve başladı.

Göreve başladığı ilk gün kendisine bir izleme uçağına pilotluk etme görevi verildi. İzleme uçağı, test edilen bir hava aracının, modifiye edilmiş bir bombardıman uçağından bırakılmasını izleyecekti. Sonraki zamanlarda modifiye edilmiş bombardıman uçaklarına da pilotluk etti. Böyle bir görevde ilk kazasını 1956 yılında 4 motorlu bir Boeing B-29 uçağında yaşadı. Görevleri uçağa monte edilmiş bir roketi uygun yükseklikte ve hızda serbest bırakmaktı. Bunun için iki pilot uçağı 30 bin feet yukarı çıkardılar. Bu sırada 4 numaralı motor durdu ve motorun pervanesi rüzgara göre dönmeye başladı. Motorun pervanesini durduran düğmeye bastıklarında, önce parvane durur gibi oldu fakat bu kez eskisinden hatta bütün pervanelerden daha hızlı dönmeye başladı. Biraz daha hızlı dönse, pervane yerinden çıkabilirdi. Neil ve arkadaşının roketi uçaktan bırakabilmeleri için belli bir hıza ulaşmaları gerekiyordu. Uçağın burnunu aşağıya çekip, uçağın hızını arttırmaya karar verdiler ve roketi bıraktılar. Roketin ayrılma anında, 4 numaralı motorun pervanesi yerinden çıktı, pervaneden kopan parçalar 2 ve 3 numaralı motorlara zarar verdi. Armstron ve arkadaşı iki motoru da durdurmak zorunda kaldılar. Tek motorlu uçakla havada daireler çizerek 9 bin metreden uçağı indirmeyi başardılar. 

ba219b52a5a499d4dcf884513cd8738d1475780170

Sonraki yıllara Neil, birçok savaş uçağı üretim projesinde araştırma ve test pilotu olarak görev aldı. F-100, F-101, F-104, F-105, F-106 da dahil olmak üzere uçakları test etti. NASA'nın paraşüt tabanlı hava aracı projesi Paresev'de görev alan 8 elit pilottan biri oldu.

Armstrong, savaş uçaklarının yanında roket uçakları da uçurdu. Bu uçaklarla atmosferde 63 km yüksekliğe kadar çıktı. Roket uçaklarında bazı kazalar yaşadı. Bunlardan birincisi X-15 roketiyle altıncı uçuşunda gerçekleşti. Uçuşun görevi otomatik kontrol sistemini test etmekti. Neil, roketle 63 km'ye çıktı, alçalma sırasında uçağın burnu uzun süre yukarı kaldırıldığı için uçak atmosfere değdiğinde yukarı zıplayarak 42 km'ye çıktı. Bu yükseklikte atmosferdeki hava çok seyrek olduğu için uçağın aerodinamik yüzeylerinin kontrol üzerinde etkisi yok gibiydi. İniş alanının 3 Mach hızla (3200 km/saat, sesin 3 kat hızı) 30 km yükseklikte pas geçti, Edwards Hava Kuvvetleri Üssünün 64 km güneyine kadar gitti. Yeteri kadar alçalmış olduğundan geri döndü ve üssün ucundaki ağaçlık alana girmeden zar zor uçağı indirebildi.

bb0453273869aac48150f3228c2d67a51475780332

İki hafta içerisinde Armstrong iki kaza daha yaşadı, fakat zarar görmeden bu kazaları atlattı.

Edwards Hava Üssündeki test pilotlarının çoğu Armstrong'un mühendislik kabiliyetine hayrandı. Bunlardan biri onun için "X-15 roket uçaklarının ilk pilotları arasında teknik kabiliyeti en yüksek pilot" olarak gösteriyordu. Bir diğeri ise "öyle bir zekası varki, konuları sünger gibi emiyor" diyordu. Üsdeki diğer pilotların düşünceleri ise farklıydı. Teknik dereceleri olmayan bu pilotlara göre, Armstrong gibi mühendis pilotların uçuşları uçmaktan çok mekanik hareketlerden ibaretti ve bu yüzden uçuşları sırasında başları belaya giriyordu. Çünkü doğuştan gelen bir uçuş kabiliyetleri yoktu.

Armstrong 1962 yılına kadar X-15 ile yedi uçuş yaptı, 6400 km/saat hıza ulaştı. Uçak test pilotu olarak kariyeri boyunca 200'den çok farklı modelde uçağı uçurdu.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

07 Eki '16 23:42

Misafir

Örnek insanların yaşamları gençlerin ufkunu açar.

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol