İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 34863

Ankara

Abdullah Fakiroğlu

2 / Puan: 8218

İstanbul

Sezer Emlik

3 / Puan: 7153

Bartın

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7023

İstanbul

Mümin Yolcu

5 / Puan: 5986

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5031

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 4895

İstanbul

Payitaht İstanbul

8 / Puan: 4481

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 2947

İstanbul

Ozan Bilican

10 / Puan: 2452

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2164

İstanbul

Detroitli Kızıl

12 / Puan: 1795

İstanbul

Ali Osman Rothschild

13 / Puan: 1690

Ankara

Salieri Alt Tire

14 / Puan: 1636

İstanbul

Sıla Münir

15 / Puan: 1464

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1384

Kırıkkale

Lagari Alıntılar

17 / Puan: 1234

İstanbul

Ali Turan

18 / Puan: 1149

İstanbul

Reşit Akpınar

19 / Puan: 1149

Erzurum
İstanbul

Ferit Çaydangeldi

21 / Puan: 1038

Ankara

Yamanduruş

22 / Puan: 1026

Sakarya

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1001

Erzincan

Mücahid Cesur

24 / Puan: 951

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 933

Ankara

Ahmet Demir

26 / Puan: 914

İstanbul

Aykut Giray

27 / Puan: 901

Yozgat

Müsemma Şahin

28 / Puan: 886

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 879

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 859

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 02 saat 50 dakika kaldı.

Salieri Alt Tire yazdı, 796 kez açıldı, 49 misafir olmak üzere 52 kişi beğendi, 3 yorum yapıldı.
17 Eki 16 14:00
İçimizdeki ABD'liler

ABD donanması bilmem kaçıncı kuruluş yıldönümünü kutlarken Twitter’da bir görsel paylaştı; bir tanesinde tarihi bir savaş vardı ve yendikleri düşman ise bildiğin Türk bayrağı taşıyordu.

Tabii bu normal, sakin bir hayat sürdüğü halde Twitter’da sürekli adeta bir savaşta, cephenin en ön siperindeymiş gibi yazan bir takım türk kullanıcı hesaplarında büyük infial yarattı. Bunun açık bir savaş tehdidi olduğunu, hazırlık yapmamız gerektiği benzeri bir sürü şey yazıldı. Biraz destek görseler sokağa inip siper kazacak ruh halinde olanlar vardı.

Tabii ben yine öyle düşünmüyordum (gülüşmeler).

 Tamam, ortam bu kadar gerginken bir ülkenin bayrağını, tabloda dahi olsa düşman olarak paylaşmak çok akıllıca değil. Üstelik o ülkede ABD karşıtlığınının son derece yükselmiş olduğunu bildiğin ve bundan en üst düzeyde endişelerini açıkladığın halde bunun yapmak hiç akıllıca değil. Daha sonra bunu kendileri de farketmiş olmalılar ki o Tweet’i sildiler.

 Genel olarak olur böyle şeyler deyip, bu olaya bizden gelen tepkilere bir bakalım.

İnsanlar gerçekten de bunu bir savaş tehdidi olarak algıladılar; ABD’nin, müttefiki olan Türkiye’yi Twitter üzerinden bir tabloyla tehdit ettiğini düşündüler. Yani insanlar ABD’nin Türkiye’yi 'yenmek' için donanmasını, savaş uçaklarını kullanmasını bekliyorlar.

Halbuki Türkiye’nin gerçekleri farklı, hiç de böyle direkt bir müdahaleye gerek kalmadan, halkı kendine açıktan düşman etmeden, kendisiyle bir ilgisi yokmuş gibi gösterip Türkiye’nin kendi savaş uçağı, kendi tankı, kendi subayını kullanarak en korunaklı, en hassas, en en en binalarını bombalayabilir. ABD’nin böyle bir gücü olduğuna ülkemizdeki her iki kişiden ikisi de inanıyor. ABD’nin FETÖ maşası ile bunu yaptığına halkı geçin, üst düzey siyasilerimiz dahi inanıyor. Buna, o tweet'i görünce siper kazmaya başlayan Twittercı gençler de inanıyor.

Yani böyle bir imkanı varken ABD, donanması üzerinden niye böyle bir tehdit savursun ki?

 Hadi bu kısmı geçelim; ABD zaten onu denedi ama halkımızın direnmesi ile başarısız olduğu için direkt tehdit etmek durumunda kaldı diyelim. Yine de mantıksız değil mi?

 Obama bugün kameralar karşısına geçip, gayet sakin bir tonda “Çok çabaladık ama bizim Erdoğan ile bundan sonra birlikte çalışmamız pek mümkün görünmüyor. Kendisinde batıya karşı anlamadığımız bir nefret var. Kendisine güvenimizi kaybettik. Umarım bundan sonra ilişkilerimiz düzelir ancak pek umutlu değilim” dese, yani öyle Beyaz Saray medya odasında filan değil, bunu bir gazete ile röportajında dile getirse ertesi gün Türkiye’de ekonomi, yabancı yatırımlar, sıcak para ne olur?

 Aynı Türkiye Rus uçağını düşürdüğünde Putin’in yaptığı açıklamalar gibi düşünün. Yani öyle direkt bir tehdit değil üstelik. Şimdi böyle bir imkan varken adam donanması ile niye tehdit etsin ki? Bunu Venezuella’ya bile yapmadı adamlar. Çünkü gerek yok, ellerinde daha iyi, daha ucuz imkanlar var. "Bizimle değilsin" dese burada 5 yıl kendimizi toparlayamayız.

O yüzden hazırlığı bir ABD çıkarmasına karşı değil, ekonomik, teknolojik ve eğitim alanlarında yapmalıyız. Sonra yeterince gelişemediğimiz için tehdit algılarımız da çok isabetsiz oluyor ve büyük zararlar görüyoruz. Aynı 15 Temmuz’un başımıza gelmesine neden olduğu gibi.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
18 Eki 17:53

Ertuğrul

Puan: 268

Bu yaziyi baskasi yazsavne bu kadar okunur,ne de begenilirdi. Twitter takipcisi bol olana ne mutlu

Bunlar da ilginizi çekebilir..