İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39599

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9264

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7460

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7048

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5828

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5538

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5345

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3497

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2646

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2526

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2072

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1667

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1579

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1522

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1430

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1383

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1303

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1289

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1201

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1110

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1088

Yozgat

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1087

İstanbul

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1046

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1022

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 991

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 982

Ankara
Sali̇eri̇ Alt Ti̇re yazdı, 32 kez açıldı, 3 kişi beğendi, 3 yorum yapıldı.
17 Eki '16 17:00
İçi̇mi̇zdeki̇ ABD'li̇ler

ABD donanması bilmem kaçıncı kuruluş yıldönümünü kutlarken Twitter’da bir görsel paylaştı; bir tanesinde tarihi bir savaş vardı ve yendikleri düşman ise bildiğin Türk bayrağı taşıyordu.

Tabii bu normal, sakin bir hayat sürdüğü halde Twitter’da sürekli adeta bir savaşta, cephenin en ön siperindeymiş gibi yazan bir takım türk kullanıcı hesaplarında büyük infial yarattı. Bunun açık bir savaş tehdidi olduğunu, hazırlık yapmamız gerektiği benzeri bir sürü şey yazıldı. Biraz destek görseler sokağa inip siper kazacak ruh halinde olanlar vardı.

Tabii ben yine öyle düşünmüyordum (gülüşmeler).

 Tamam, ortam bu kadar gerginken bir ülkenin bayrağını, tabloda dahi olsa düşman olarak paylaşmak çok akıllıca değil. Üstelik o ülkede ABD karşıtlığınının son derece yükselmiş olduğunu bildiğin ve bundan en üst düzeyde endişelerini açıkladığın halde bunun yapmak hiç akıllıca değil. Daha sonra bunu kendileri de farketmiş olmalılar ki o Tweet’i sildiler.

 Genel olarak olur böyle şeyler deyip, bu olaya bizden gelen tepkilere bir bakalım.

İnsanlar gerçekten de bunu bir savaş tehdidi olarak algıladılar; ABD’nin, müttefiki olan Türkiye’yi Twitter üzerinden bir tabloyla tehdit ettiğini düşündüler. Yani insanlar ABD’nin Türkiye’yi 'yenmek' için donanmasını, savaş uçaklarını kullanmasını bekliyorlar.

Halbuki Türkiye’nin gerçekleri farklı, hiç de böyle direkt bir müdahaleye gerek kalmadan, halkı kendine açıktan düşman etmeden, kendisiyle bir ilgisi yokmuş gibi gösterip Türkiye’nin kendi savaş uçağı, kendi tankı, kendi subayını kullanarak en korunaklı, en hassas, en en en binalarını bombalayabilir. ABD’nin böyle bir gücü olduğuna ülkemizdeki her iki kişiden ikisi de inanıyor. ABD’nin FETÖ maşası ile bunu yaptığına halkı geçin, üst düzey siyasilerimiz dahi inanıyor. Buna, o tweet'i görünce siper kazmaya başlayan Twittercı gençler de inanıyor.

Yani böyle bir imkanı varken ABD, donanması üzerinden niye böyle bir tehdit savursun ki?

 Hadi bu kısmı geçelim; ABD zaten onu denedi ama halkımızın direnmesi ile başarısız olduğu için direkt tehdit etmek durumunda kaldı diyelim. Yine de mantıksız değil mi?

 Obama bugün kameralar karşısına geçip, gayet sakin bir tonda “Çok çabaladık ama bizim Erdoğan ile bundan sonra birlikte çalışmamız pek mümkün görünmüyor. Kendisinde batıya karşı anlamadığımız bir nefret var. Kendisine güvenimizi kaybettik. Umarım bundan sonra ilişkilerimiz düzelir ancak pek umutlu değilim” dese, yani öyle Beyaz Saray medya odasında filan değil, bunu bir gazete ile röportajında dile getirse ertesi gün Türkiye’de ekonomi, yabancı yatırımlar, sıcak para ne olur?

 Aynı Türkiye Rus uçağını düşürdüğünde Putin’in yaptığı açıklamalar gibi düşünün. Yani öyle direkt bir tehdit değil üstelik. Şimdi böyle bir imkan varken adam donanması ile niye tehdit etsin ki? Bunu Venezuella’ya bile yapmadı adamlar. Çünkü gerek yok, ellerinde daha iyi, daha ucuz imkanlar var. "Bizimle değilsin" dese burada 5 yıl kendimizi toparlayamayız.

O yüzden hazırlığı bir ABD çıkarmasına karşı değil, ekonomik, teknolojik ve eğitim alanlarında yapmalıyız. Sonra yeterince gelişemediğimiz için tehdit algılarımız da çok isabetsiz oluyor ve büyük zararlar görüyoruz. Aynı 15 Temmuz’un başımıza gelmesine neden olduğu gibi.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

18 Eki '16 20:53

Ertuğrul

Puan: 325

Bu yaziyi baskasi yazsavne bu kadar okunur,ne de begenilirdi. Twitter takipcisi bol olana ne mutlu

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..