İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 35074

Ankara

Abdullah Fakiroğlu

2 / Puan: 8221

İstanbul

Sezer Emlik

3 / Puan: 7227

Bartın

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7032

İstanbul

Mümin Yolcu

5 / Puan: 6035

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5036

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 4934

İstanbul

Payitaht İstanbul

8 / Puan: 4497

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 2958

İstanbul

Ozan Bilican

10 / Puan: 2457

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2176

İstanbul

Detroitli Kızıl

12 / Puan: 1797

İstanbul

Ali Osman Rothschild

13 / Puan: 1690

Ankara

Salieri Alt Tire

14 / Puan: 1636

İstanbul

Sıla Münir

15 / Puan: 1467

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1385

Kırıkkale

Lagari Alıntılar

17 / Puan: 1245

İstanbul

Reşit Akpınar

18 / Puan: 1153

Erzurum

Ali Turan

19 / Puan: 1151

İstanbul
İstanbul

Ferit Çaydangeldi

21 / Puan: 1038

Ankara

Yamanduruş

22 / Puan: 1027

Sakarya

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1003

Erzincan

Mücahid Cesur

24 / Puan: 951

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 934

Ankara

Ahmet Demir

26 / Puan: 914

İstanbul

Aykut Giray

27 / Puan: 902

Yozgat

Müsemma Şahin

28 / Puan: 888

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 880

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 859

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 01 saat 22 dakika kaldı.

Dio Pane Libertà yazdı, 444 kez açıldı, 9 misafir olmak üzere 11 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
21 Eki 16 06:00
Fekku Ragabe-Kölelere Özgürlük!

Kur’anın bize anlattığı ilk kıssa Kalem suresinde geçen bahçe sahipleri kıssasıdır. Bu kıssada “bahçe sahipleri” bahçelerinde yetişen ürünleri toplamak ve bunları yoksullarla paylaşmamak gayesiyle erkenden yola çıkıyorlar fakat Allah’ın bir afetle ürünleri kullanılamayacak hale getirdiğini görüp, bunun üzerine gerçekten biz haddi aşan kimselerdik diyerek Rablerinden bağışlanma diliyorlar.

Allah, bize bahçe sahiplerinden bahsediyor. Egemenlerden, kodamanlardan, zenginlerden bahsediyor. Kazandığını yoksullarla paylaşmayan, yetimlerin başını okşamayan, gariplerin ellerinden tutmayan, aşağı yukarı yetmiş senelik yaşamında daha fazla kazanmayı ve kazandıklarını nefsi uğruna harcamayı görev bilmişlerden bahsediyor.

Bahçe, gördüğümüz ve görebileceğimiz her şey. Biz mülkün Allah’a ait olduğuna inananlar biliyoruz ki doğada gördüklerimiz, adil bir düzen içerisinde hepimize yetecektir. Bizler bahçenin yaşadığımız dünya olduğunu bilen ve bu dünyayı bir emanet olarak görenler olarak bu bahçede bizim de hakkımız var diyoruz.

Üzerinde ter döktüğümüz, emek verdiğimiz bu dünyadaki nimetlerde bizim de hakkımız var demek için savaşıyoruz. Bizler kıssada geçen ve egemenlerin keyfini kaçıran geniş halk kitleleriyiz. Onların gözünde bir hiç olsak da Allah’ın gözünde bizler hak sahipleriyiz.

Her özgür insan köleleştiğini fark ettiği anda öncelikle kendisini köleleştiren neymiş onu bir görmeli. Fakat zincirlerimize o derece alıştık ki ne zaman köleleştiğimizi dahi bilmiyoruz, üstelik zihnimizi uyuşturan modernitenin “kitle imha araçları” bunu farkına varmamıza engel oluyor.

Bu düzene hizmet ediyoruz ucundan kıyısından. Bize yaşamak için çalış diyenler çalışmak için yaşadıklarını fark edemiyorlar. Hayatında bir film izlememiş, bir türkü söylememiş, bir kitap okumamış adamlar kazandıkları paralarla övünüyor, başarıya hizmet ediyorlar.

İzlediğimiz televizyon programları, takip ettiğimiz diziler bizi uyuşturuyor. Dünyada olup bitenlerden yalnızca bize izin verildiği ölçüde haberdar oluyoruz. Uzun süredir ölen insanları kimliklerine göre tanımladık, bir süredir de sayılarına göre üzülüp üzülmeyeceğimize karar verir olduk.

Kredi kartlarımızın limitleri ölçüsünde yaşıyoruz. Ayakları çıplak garipler için yalnızca dua ediyoruz. Üzerinde bir hırka ile vefat eden peygamberin yolundan gittiğimizi iddia ediyor, kadınların yüzlerce lira harcayarak kendilerini köle pazarındaki esirler gibi beğendirmeye çalıştığı programları seyrediyoruz.

Küresel sermayenin ve medya patronlarının bizlere biçtiği değer bundan ibaret. Sen vücudunu para için satanlara fahişe derken, podyumlarda kendini pazarlıyorsun, televizyonlarda puan alıyorsun. Üstelik bunu güzellik ve estetik adı altında yapıyor ve bize izlettiriyorsun. Söylesene neden yapıyorsun bunu?

Gelin, bu iğrenç kültürden ve bu kültürün iktidarından kurtulalım. Bizi bu iğrençliğe mahkum etmek isteyen ne kadar siyasetçi, gazeteci, televizyoncu, kanaat önderi, üst akıl varsa hepsinden uzaklaşalım ve günün birinde öleceğimizi aklımızdan bir an olsun çıkarmayalım. Öleceğiz ve geriye yalnızca ürettiklerimiz kalacak. Tükenmemek için üretmeli ve kandırılmamak için sorgulamalı.

12. O sarp yokuş nedir bilir misin?

13. Köle azat etmek, / (Fekku Ragabe)

14. Veya açlık gününde yemek yedirmektir,

15. Yakınlığı olan bir yetime.

16. Veya hiçbir şeyi olmayan yoksula.

17. Sonra iman edenlerden, birbirlerine sabrı tavsiye edenlerden ve birbirlerine acımayı öğütleyenlerden olmaktır.

Zulmedenler nasıl bir devrimle devrileceklerini yakında görecekler. (Şuara227)

Biz ezilenleri yeryüzünde önderler kılmak istiyoruz. (Kasas 5)

Lehul Mülk / Mülk Allah’ındır.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
21 Eki 19:14

Kaleminize sağlık...

Bunlar da ilginizi çekebilir..