İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 31673

Ankara

Abdullah Fakiroğlu

2 / Puan: 8137

İstanbul

Ömer Poyraz

3 / Puan: 6803

İstanbul

Sezer Emlik

4 / Puan: 5579

Bartın

Bulut Sever

5 / Puan: 4883

İstanbul

Mümin Yolcu

6 / Puan: 4822

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 4305

İstanbul

Payitaht İstanbul

8 / Puan: 3986

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 2504

İstanbul

Ozan Bilican

10 / Puan: 2305

İstanbul

Aa

11 / Puan: 1894

İstanbul

Detroitli Kızıl

12 / Puan: 1738

İstanbul

Salieri Alt Tire

13 / Puan: 1621

İstanbul

Sıla Münir

14 / Puan: 1426

İstanbul

Osman Batur Akbulut

15 / Puan: 1361

Kırıkkale

Lagari Alıntılar

16 / Puan: 1092

İstanbul

Ali Turan

17 / Puan: 1083

İstanbul

Ferit Çaydangeldi

18 / Puan: 1026

Ankara

Reşit Akpınar

19 / Puan: 978

Erzurum

Ali Osman Rothschild

20 / Puan: 945

Ankara

Mücahid Cesur

21 / Puan: 942

İstanbul

Yamanduruş

22 / Puan: 941

Sakarya

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 899

Erzincan

Ahmet Demir

24 / Puan: 895

İstanbul

Müsemma Şahin

25 / Puan: 876

İstanbul

Emre Keleş

26 / Puan: 870

Ankara
İstanbul

Mesut Toprak

28 / Puan: 850

Ankara

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 792

İstanbul

Aykut Giray

30 / Puan: 757

Yozgat

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 10 dakika kaldı.

Yamanduruş yazdı, 538 kez açıldı, 8 misafir olmak üzere 10 kişi beğendi, 18 yorum yapıldı.
19 Kas 16 22:00

Yamanduruş

Puan: 941

Diyanetin Tepki Gösterdiği Sansasyonel Filme Dair
ea41556da2489cdabe4d3bf9d18672231479578300

ea41556da2489cdabe4d3bf9d18672231479578300

İran sineması denince akla gelen en önemli isimlerden olan Mecid Mecidi’nin yedi yıl üzerinde çalıştığı (çabası takdire şayan) son filmi Efendimizin çocukluğunu anlatan “Hz.Muhammed (sav): Allah’ın Elçisi” büyük tartışmalara konu olmaya devam ediyor. Hollywood standartlarında çekilmiş, 30 milyon dolarlık büyük prodüksiyon olması ve Çağrı’dan sonraki en ciddi iş gözükmesi hasebiyle Mustafa Akad’ın “Çağrı” filmiyle karşılaştırmalar yapılması da zaten işten bile değildi. Ancak yapım, Çağrı’dan birçok yönüyle ayrılıyordu. Hatta filme Diyanet’in bile destek verdiği yönündeki iddialara, Diyanet tarafından yalanlama gelerek filmin yanlışları ortaya konuldu.

ŞEKLEN GÖSTERİMİ VAR 

Filmin en baş problemi Alemlere Rahmet Efendimiz Hz.Muhammed (sav)'i yüzü olmasa da şeklen gösterilmesiydi. Yani, Efendimizin rolünü oynayan birinin var olmasıydı. Oysaki, hepimizin bildiği gibi Çağrı filminde kesinlikle şeklen bile gösterimi yapılmamıştı. Bu filmde Efendimiz Hz.Muhammed (sav) seslendirilmemiş, konuşmaları altyazı olarak verilmiş. Bu açıdan çok iyi gözükse de, merak ediyorum altyazıların tamamı hadis-i şerif mi?

Filmde Efendimizin validesi Hz.Amine ve süt annesi Hz.Halime’nin gösterilmesi de gayet sıkıntı oluşturacak unsurlardandı. Çünkü, hepimizin bildiği gibi anne-oğulun birbirine şeklen benzeyen yanlarının olması gayet normaldir. Hristiyanları da filme çekmek için Hz.Amine’nin Hristiyan filmlerindeki Hz.Meryem’e benzetilmeye çalışılması da gözlerden kaçacak cinsten değildi.

ŞİA ANLAYIŞI YANSIYOR

Film; imanlı öldüğü ihtilaflı olan Efendimizin amcası, Hz.Ali’nin babası Ebu Talib’i müslüman olarak, Mekkenin fethinden sonra müslüman olan Muaviye’nin babası Ebu Sufyan’ı ise azılı müşrik olarak, Efendimizin dedesi Abdülmüttalib’i tevhid ehlinden gösteriyor. (Daha hassas davranılabilirdi) İşte Şia anlayışının filme yansıması da burada beliriyor. Maalesef üç halife’nin bile Hz.Ebubekir (r.a.), Hz.Ömer (r.a.), Hz.Osman (r.a.) filmde adları geçmiyor. Yahu el insaf! Efendimizin Ravzasında kabr-i şeriflerinin yanındaki kabirlerde Hz.Ebubekir (r.a.), Hz.Ömer (r.a.) yok mu? 

Peygamberlikten beş sene önce olması gereken mağaraya inzivanın Efendimiz küçük yaştayken gösterilmesi, yine Efendimizin gözünden Kabe’nin altın olarak parıldamasının gösterilmesi, Mağara ve Kabe’nin “Muhammed” diye seslenmesi gerçekten bana mizansen adına ilave edilmiş hissiyatı verdi.

SAHİH KAYNAKLI OLMAYAN SAHNELER

Filmde uzun sahneler arasında yer alan denizden karaya balık yağdırma sahnesinin de sahih kaynaklı olmadığı yönünde hemfikir olunduğu söyleniyor. Özellikle film, Hz.Muhammed (sav)’i Hristiyan anlatı tarzı olan peygamberlik delili sayılan mucize’nin çokça yer alması, İslami anlatı tarzını daha çok benimsemiş Çağrı’da çok az yer alıyordu. Çünkü, İslamiyette mucizeler Mesajın önünde değildir.

Filmin müzikleri ise; İslamik film için ilginç bir yapıda, yer yer klisedeki ayin müziği kıvamında, yer yer koro halinde kadınlar tarafından seslendirilerek yapılmış. Unutulmaz Çağrı müziklerinin yanında kalite olarak çok da etkileyici olduğu kanaatinde değilim.

ETKİLEYİCİ FİL VAKASI SAHNESİ

Filmin bunca sıkıntısına rağmen, iyi yönleri de tabii ki yok değil. Çok etkileyici olarak çekilmiş, filmdeki en başarılı performansa imza atmış Arash Falahat Pisheh’in oynadığı Ebrehe’nin Fil Suresi’ne konu olan Fil Vakası sahnesi adeta kültleşecek gibi duruyor. Ebabil kuşlarına selam olsun!

DİYALOG ETKİSİ HİSSEDİLİYOR

Sinematografik açıdan, film atmosferi ve tekniği açısından özellikle İslami tebliğde görüntünün önde olduğu çağımızda gayet iyi kotarılan yapım, önce şia etkisini, sonra da hristiyan ve yahudilere diyalog etkisini fazlasıyla hissettiriyor. Yer yer ağır temposuna ve üç saatlik uzun süresine rağmen, İslamiyeti bilmeyen insanlar için olumlu etki bırakabilecek bir yapıda gözüken film, İslam tarihini bilmeden izleyen müslümanlar içinse yanlış bilgilendirmeden kaynaklı tartışmalı bir tesir bırakabilecek yapıda gözüküyor. Kısacası her yönüyle bir Çağrı değil kanaatimce..

Müstehcen içerikli yapımların kol gezdiği günümüz sinemasındaki serbestlik düşünülürse, filmi yasaklamaya çalışmak ne kadar doğru?

Kırmızı çizgilerin belli ölçüde aşıldığı ve tam olarak doğru İslam tarihi anlayışı oturtulmamış yapımı algısal olarak çocuklara izlettirmek ne derece doğru?

Efendimizin rolüne girmiş birinin yüzü hariç gösterilmesi ve İslam tarihi ile uyuşmayan sahnelerin olduğu yapımın üçleme olduğu düşünülürse, ikinci ve üçüncü filmler kim bilir daha ne çok problemler içerecek ve çalkantılara sebebiyet verecektir. Bu açıdan düşünürsek ülkemizden neden büyük prodüksiyonlu sünni anlayışa sahip bir yapım çıkmıyor?

Günümüz dünyasında ayyuka çıkmış İslamofobi’ye karşı bir panzehir olabilir mi?

İslâm'ı protestanlaştırmaya yönelik bir projenin ilk ayağı olabilir mi?

Bu filme gidilmeli mi, gidilmemeli mi? Seyredilmesi faydalı mı? İtidalli mi olmalı?

Bu konuda yorum yapmadan, yazdıklarıma istinaden yorumu size bırakıyorum..

***

Hz.Muhammed (SAV): Allah’ın Elçisi / Muhammad (SAV): The Messenger of God

Yönetmen : Majid Majidi

Oyuncular:

Sareh Bayat Rolü : Halimah

Mina Sadati Rolü : Aminah

Mahdi Pakdel Rolü : Abu Talip

Ali Reza Shoja-Nuri Rolü : Abdul Muttalib

Mohsen Tanabandeh Rolü : Samuel

Dariush Farhang Rolü : Abu Sufyan 

Siamak Adib Rolü : Hanatte 

Türkçe Dublaj: 

Gülen Karaman Rolü : Halimah 

Aysun Topar Rolü : Aminah 

Zeki Atlı Rolü : Abu Talip 

Levent Dönmez Rolü : Abdul Muttalib 

Bora Sivri Rolü : Samuel 

Nüvit Candaner Rolü : Abu Sufyan                   

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
22 Kas 16:58

Eleştiride hakikati arayan ve diğer düşüncelere açık bir âlimin ahlakını benimsemeliyiz.Bu yönüyle yazımda hakikatları masaya yatırmış ve "Bu konuda yorum yapmadan,yazdıklarıma istinaden yorumu size bırakıyorum" diyerek de kimse yönlendirilmemiştir

20 Kas 23:31

Misafir

BENCE YAZININ ADI GİBİ SKANDAL BİR YAZI OLMUŞ.PEK OBJEKTİF BAKIŞ YOK.ANLAYAMADIĞIM BİR TARAFGİRLİK VAR.

Bunlar da ilginizi çekebilir..