İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Ömer Poyraz yazdı, 11 kez açıldı, 7 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
30 Kas '16 17:00

Ömer Poyraz

İstanbul

#Aladağ

Adana'nın Aladağ ilçesindeki özel bir öğrenci yurdunda çıkan yangında 11'i öğrenci, 1'i bakıcı olmak üzere 12 kişi hayatını kaybetti. 22 kişi yaralandı.

Sinanpaşa mahallesinde bulunan yurtta çevre köylerde oturan ailelerin orta okul ve lise dengi okullarda öğrenim gören kız çocukları kalıyordu. Yaralananların bir kısmı panikle camlardan atlayan öğrenciler.

Adana Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü NTV ve Habertürk'e yaptığı açıklamada yangın merdiveninin kilitli olduğunu belirterek, "Yangın merdivenin kapısı içeriden kilitliymiş. Çocuklar çıkmayı başaramamış" dedi. Sözlü, cesetlerin yangın merdiveninin olduğu noktada bulunduğunu belirtti, "Kapı plastik. Yangın merdiveni var ama fonksiyonsuz. Çöken çatıda ahşap malzeme kullanılmış" dedi. Sözlü, konuyla ilgili soruşturma açılacağını da belirtti.

Olayın ardından Aladağ'a giden bakan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Belediye Başkanı Sözlü'nün yangın merdiveninin kapısının kilitli olduğu şeklindeki sözlerine ilişkin, "Araştırmalar yapılıyor. Bunlar sadece bir iddia. Sonuna kadar araştırılacak. En ufak bir ihmali olanlar cezasını çeker zaten" dedi.

Başbakan Yardımcısı Kaynak, hastane çıkışında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin acı bir olayı hep beraber yaşadığını belirten ve yurdun Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından izin verilmiş bir yurt olduğuna dikkati çeken Kaynak, şöyle devam etti:

"O Bakanlığımız kendi çalışmalarını yapacaktır, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız psikososyal destek yönünden, olayın ilk anından itibaren 32 görevlisiyle sahada. Biz hem yaralananların hem de hayatını kaybeden çocuklarımızın, yavrularımızın ailelerinin yanında olacağız. Neticede olaya sebebiyet veren, yangına sebebiyet veren her neyse bu ortaya çıkacaktır ve sorumlularla ilgili işlemler yapılacaktır. Şimdilik böyle söylemekle yetinelim. Büyük bir acı ve dram halen sıcak."

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, "12 cenazeye ulaştık, yaralanan 22 kişi de hastanelere kaldırıldı. Çalışmalar sürüyor. Ümit ediyoruz ki bu sayılar artmaz" diye konuştu.

Hayatını kaybeden 11 öğrenci ile 1 eğitmenin cenazesi, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Büyük çoğunluğu yandığı için cesetlerin kimlik teşhisi için DNA testi yapılacağı bildirildi. Bunun için ailelerden kan örneği alındı.

Vali Demirtaş, "Yangının elektrik kontağından çıktığı anlaşılıyor" dedi.

Aladağ İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Alpgedik, yangının zemin katta çıktığını, kısa sürede alevlerin yükseldiğini, 3'üncü kat ahşap olduğu için yangının büyüdüğünü söyledi. Ahşap katın yanması ile çatının da tamamen çöktüğü belirtildi.

Akış ve yetkililerin açıklamaları özetle böyle. Yetkililere bakılırsa sorumluluk sahibi kimse değil. Çok basit değil olayı açıklamak, topyekün millet olarak suçlu aramak yerine, afedersiniz biz bu haltı niye yedik diye düşünme zamanı değil midir. Olay toplumun sosyolojik hali pür melali kanaatimce. Yetkilendirilen kişiler, denetim/teftiş yapmışlar, kağıt üzerinde her şey tamamdır muhtemelen. Yangının çıkış sebebi de elektrik kontağı olduğuna göre dağılabiliriz. Böyle kepaze bir duruma düşen Müslüman bir toplum oturup ağlamalı, sonra da ne yapmalı diye düşünmeli. Bu olay üzerinden, örnek vaka olarak bakarsak her işimizin böyle –mış gibi yaparak bu noktaya geldiğini unutmayalım. O çocuklar 13-14 yaşlarında idi. Açıklamayı yapanlar ve bu meselede can kaybı yaşanmasında en ufak kusuru olanlar, dünya mahkemesinden belki yırtabilecekler fakat hayatları boyunca bu vebal onların üzerinde olacak ve ahrette de bunun hesabını verecekler. Bu net.

Şimdi iddialara bakalım;

1. Yurdun geçici olarak kullanıldığı, başka yurt yerine çocukların oraya taşındığı iddiası.

Bir veli tarafından dile getirildiği iddia ediliyordu dün sosyal medya paylaşımlarında. YİBO’nun yıkıldığı yenisi yapılana kadar çocukların geçici suretle buraya nakledildiği. Bir kere bu yurt özel yurt mu, geçici de olsa devletin kayıtlarındaki bir yurt mu? Bu soruların muhatabı direk Milli Eğitim Bakanlığı. Açıklama bekliyoruz. Ayrıca konuya ilişkin Özel öğrenci yurtları yönetmeliği devir ve nakil bölümünde şöyle diyor;

“Yangın, deprem, sel gibi doğal afetlerde binanın tahliye zorunluluğu karşısında geçici bir binaya nakil işlemi, valiliğin bilgisi dahilinde yapılır ve gereken tedbirler alınır. Bu durumda Yönetmelik hükümlerine uygun olarak geçici nakil işlemleri en geç bir yıl içinde tamamlanır.”

2. Adana Belediye Başkanı’nın yurdun üçüncü katının ahşap olduğu, yangın kapsısının plastik doğrama ve yangın merdiveninin kilitli olduğu iddiası.

İddia sahibi sadece Büyükşehir Belediye Başkanı değil, ilçe belediye başkanı da binanın üçüncü katının ahşap olduğunu kabul ediyor. Gerçi bugün Veysi Kaynak kilitli olmadığının bilgisi geldiğini söyledi ama. Ben şahsen belediye başkanlarının suçlanmasını doğru bulmuyorum. Sorumlulukları olmakla birlikte, ortada olması ve hesap vermesi gereken kişi İlçe Milli Eğitim Müdürü’dür. Ortaöğretim yurtlarının kontrol ve teftişleri Milli Eğitim Bakanlığı’nda. Özel öğrenci yurtları yönetmeliği Yurt Binalarında aranacak özellikler kısmı 16. Madde’de diyor ki; “(Değişik: 15/12/2009-2009/15692 B.K.K.) İlgili mevzuata uygun yangın merdiveni, yangına karşı söndürme malzemesi ve tesisatı,”

Yine yurt açacaklarda aranacak şartlar ve istenecek belgeler kısmında şöyle diyor;

m) (Ek: 15/12/2009-2009/15692 B.K.K.) Yetkili kuruluştan alınan, binanın yangına karşı yeterli güvenliğe sahip olduğuna dair rapor,

Eğer varsa kim vermiş bu yeterlilik belgesini?

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol