İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39296

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9063

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7444

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7001

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5772

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5524

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5317

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3488

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2628

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2510

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2061

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1663

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1574

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1512

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1414

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1374

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1292

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1277

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1199

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1103

Ankara

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1085

İstanbul

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1082

Yozgat

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1043

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1021

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 986

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 978

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 10 saat 00 dakika kaldı.

Persecutor Ee yazdı, 566 kez açıldı, 5 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
27 Mar 15 03:00
Oyun ve Şi̇ke

Şike yaptıysa kulübü için yapmış olanlar, yıllardır küfür kıyamet sahayı kirleten, tek değeri topa vurabilmesi olanlar, memur anlayışıyla belli bir seviyede oynayıp hayatını sürdürenler, şuursuzca takım destekleyip kalabalıklaştıkça yapabilecekleri öngörülemez hale gelen taraftar grupları...

Son yıllarda Türk futbolu eşsiz karakterleriyle benzerine az rastlanır bir sirk halini aldı. İzleyenlerin problemlerine ya da aktörlerine bir tepki göstermediği, parçası olanların ortada bir sorun olduğunu örtbas etmeye çalıştığı bir sirk.

Belki şu an direkt olarak gündemde olmasa da hala travmasını gözlemleyebildiğimiz bir konu 3 Temmuz ile başlayan şike olayı. Öyle çok detaya girmeden bütün süreçte beni en çok düşündüren ve Türkiye'de futbol izleyen herkesin üstüne kafa yorması gerektiğini düşündüğüm bir sahneden bahsedeceğim. Aziz Yıldırım bir kalabalığa konuşma yapıyordu, tam olarak yerini ve detayını hatırlamıyorum ancak şöyle bir cümle kurdu konuşurken:"Şike yaptıysam Fenerbahçe için yaptım!" Dinleyen taraftarlar ve salon bu sözü alkışladı coşkulu bir şekilde. Hiç birinin alkışladıkları bu sözün ne anlama geldiğiyle ilgili en ufak bir fikrinin olduğunu sanmıyorum. Biri de durup ben ne yapıyorum demiyordu.

O insanların bu soruyu sorabilmesi için öncelikle "spor neden izlenir?", "taraftarlık nedir?", "şike nedir?" gibi soruların cevapları hakkında lakayıt bir kaç kalıptan öteye geçebilen cevaplar verebilecek kadar fikir sahibi olmaları gerekiyor. Bu noktada belki biraz işin felsefe girmek gerekiyor, ancak felsefe eğitiminin neden önemli olduğunun kanıtıyla da karşılıyoruz bu vesileyle. Çünkü dışarıdan bakınca hobisini ciddiye alıp, ortalamanın oldukça üstünde bir seviyede icra ederek muazzam miktarlarda para kazanan insanların oyunlarını izleyip sonucundan gururlanmak, üzülmek, öfkelenmek, ertesi gün işe gitmemek ya da telefonu duvara atıp kırmak çok saçma durabiliyor. (Beşiktaşlıları ayrı tutuyoruz burada :))

Futbol diye bir oyun öğreniyorsunuz. Bu oyunu seviyorsunuz, oynuyorsunuz kendinizi geliştirmeye çalışıyorsunuz belki. Her sporda olduğu gibi işin içinde rekabet var, sizden iyi oynayanları görüyor, onları izliyorsunuz. Oyundan zevk aldığınız için haliyle bu oyunu en iyi oynayanları da izlemek istiyorsunuz. Hayatlarını bu oyundan kazanan insanları görüyorsunuz. Bir takımın oyunu size diğerlerinden daha güzel geliyor, o takımı destekliyorsunuz. Sonra o takımdaki oyuncuları yetiştiren kulübü keşfediyorsunuz, o kulübün geleneğini, renklerini, efsanelerini. O geleneğin bir parçası olmak istiyor, o renkleri giyip o kulübü kişiliğinizin bir parçası haline getiriyorsunuz belki. Evet, buraya kadarı işin oldukça ideal haliydi. Babanız ya da abiniz tutuyor diye de seçmiş olabilirsiniz bir kulübü, bu bir şeyi değiştirmez. Değişmeyen şey oyunun kendisine ve desteklediğiniz kulübün o oyunu oynama geleneğine olan sevginizdir.

Şimdi biri çıkıp bana yukarıda yazanların neresinde şike yapmak, hile yapmak var, neresinde oyundan çok sonuç önemli, açıklasın lütfen. Ne zaman aldığınız sahte bir galibiyet oynanan futboldan daha önemli hale geldi? Nasıl bir insan gönül verdiği kulübün önüne sahte bir başarı koyup varlığının sebebini ve o kulübün renklerini giymiş herkesin emeklerini, sevgisini hiçe saymasına göz yumabilir?

Şikeyi Fenerbahçe için yapan, Fenerbahçe'ye karşı ve asırlık bir geleneğe rağmen yapmıştır. Bu durum ortaya çıktığında gerçeği öğrenmekten çok inkar etmeyi ve durumu örtbas etmeyi seçen, bütün bunlara rağmen hala aynı yöneticiyi kulübün başında tutan taraftarlar, belki de en büyük suçludur. Oyunu sevmedikleri için, geleneği umursamadıkları için...

Diyeceğim o ki; işin temeline indiğinizde bir topun peşinde koşan 22 kişiyi izlemek ve onlarla gönül bağı kurmak öyle çok saçma değil. Ancak işin temelini bilmek gerekiyor işte. Felsefe yapabilmek, sorgulayabilmek ve bunu yaparken ulaşacağın sonuçtan korkmamak önemli. Ulaştığınız sonucun sizi değiştirip değiştirmemesi, her zaman sizin elinizde.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
27 Mar 15:55

4 yıl amatör kümede top oynadım ve hiç bir takımın fanatiği olmadım ve futbolun felsefesini de hic yapmadım. Zamanında hocamın dediği gibi futbolda para kazananlar ve parayı kazandıranlar vardır.Parayı kazanan olmadığınız sürece futbolla ilgilenmeyin

Bunlar da ilginizi çekebilir..