İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Detroi̇tli̇ Kızıl yazdı, 12 kez açıldı, 7 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
27 Mar '15 18:00
Twitter'dan Seçim Kazanılır mı?

Refah Partisi'nin beklenmedik(!) seçim zaferi, zaferin hemen ardından ve sonraki yıllarda sıkça konuşuldu. En sık dile getirilen tez köy kahvelerine kadar girerek halkı ikna ettikleriydi.

O zamanlar dijital kampanyalar yoktu. Bugün video paylaşım sitelerinin işlevini elden ele dağıtılan teyp bantları görüyordu.

Teknoloji kendini göstere göstere gelişti.Seçim ortamına da girdik. Haliyle Twitter bir dijital kampanya merkezi olarak ilk akla gelen yerlerden.

Burada bir örnek olay anlatayım.

Aday adayı olan arkadaşlarımız, tanıdıklarımız var. Twitter ile ilgili bir mesele olunca sorularına cevaplar veriyorum. Bir ağabeyim kendisine gelen mesajı gösterdi. "Sayın hocam sizi de 100 bin takipçi bantına çıkaralım. Fiyatımız 5000 lira diye".

Mesajı atanı ve takipçilerini inceledim. Bot diye tabir ettiğimiz robot hesaplar. Webmaster forumlarında 80-100 lira. Mesajı atan "sosyal medya uzmanına(!)" "ilgilenmiyoruz" diye mesaj attım. Biraz bozuldu. Bu takipçi yükletme numaralarını hâlâ yiyenler var mı bilmiyorum.

Seçim ve Twitter denilince akla ilk gelenlerden birisi de Obama. Herkes Obama'nın sosyal medya başarısını konuşuyor.

Geçen gün bir arkadaş sohbetinde konu oldu yine. Obama'nın danışmanları kampanyayı başlatacağı zaman gazetelere ilan vermiş."İyi bir kariyer fırsatı" şeklinde. Maaş vb konulara hiç girmeden gizemli bir ilan. Bu ilana çok ciddi başvurular olmuş. Büyük şirketlerden istifa edip gelen çok zeki kişiler olmuş.

Bugün Obama'nın başarısı ile ilgili bir haber daha okudum.

Berber salonlarından ibadethanelere kadar siyasetin konuşulduğu her yere girilmesi gerektiğini belirten Barack Obama'nın Ulusal Saha Direktörü Jeremy Bird, “Berberi yanınıza çekebilirseniz, siyasetin konuşulduğu bu yerlerde daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz" diyor.

Obama'nın Digital Kampanya Direktörlüğü görevini üstlenen Teddy Goff da,“İnsanlar eskisi gibi CNN izlemiyor, Facebook ve Twitter'da daha çok vakit geçiriyor" diyor.

Peki Türkiye'de sosyal medyadan bu kadar başarılı bir kampanya yürütülebilir mi?

Bugün biz sosyal mecraları çok ciddi kullanıyoruz. Burada gördüğümüz şeylerden etkileniyoruz. Sosyal mecralar artık daha fazla ciddiye alınıyor.

Bir siyasetçi arkadaş "Sokaklara bayrak asmak ile Twitter'da parti olarak bulunmak aynı şeye tekabül ediyor, ikisini de yapmak zorundayız." diyordu.

Özetlersek;Şu siyasi ortamda Twitter ve Facebook ile insanların oy tercihlerini değiştirmek çok zor. Fakat en az 10-15 yıllık projeksiyonda sosyal mecraların siyasi tercihleri daha fazla etkileyeceği aşikar.

Şu an bu siteleri kullanan çocuklar o zaman oy verecekler. Bizden çok daha farklılar. Kesin kalıplaşmış siyasi düşünceleri yok. Etkiye ve yönlendirmeye çok daha açıklar.

Yani dijital kampanyaları yapmak elbette gerekli şu anda. Ama günümüz siyasi denkleminde Twitter'dan seçim kazanmayı beklemek hayalcilikten ötesi değil.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol