İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39599

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9264

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7460

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7048

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5828

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5538

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5345

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3497

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2646

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2526

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2072

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1667

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1579

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1522

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1430

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1383

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1303

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1289

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1201

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1110

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1088

Yozgat

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1087

İstanbul

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1046

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1022

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 991

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 982

Ankara
Sali̇eri̇ Alt Ti̇re yazdı, 15 kez açıldı, 5 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
1 Nis '15 01:00
Türki̇ye'de Brei̇vi̇k'i̇n Avukatı Olmak

Ortada, baktığı dava nedeniyle bir avukat tarafından başına dayanmış silahla rehin alınmış savcı varken avukatları yazmamak olmazdı.

Bu meslek grubundaki insanların olaylar karşısındaki tutumları, olaylara reaksiyonları direkt meslekleri ile ilgili ne kadar başarılı oldukları konusunda net bir fikir vermesi bakımından ilginç oluyor. Burada başarı derken elbette kazandıkları davalar ile ilgili bir başarıdan bahsetmiyorum. Adalet denen o duyguyu ne kadar içseleştirdiklerine dair başarıdan bahsediyorum.

Ülkemizdeki hukuk eğitiminin kalitesinden mi kaynaklı bilemiyorum ama Türk avukatlarının bu konuda pek başarılı oldukları söylenemez.

Öyle ki adaletin sağlanması için olmazsa olmaz savunma hakkının ihlaline bile eyvallah diyen avukat görmek mümkün oluyor. Sıradan vatandaşın genellikle olayın dehşeti karşısında sarf ettiği “bunları gördüğün yerde asacaksın” tepkisine katılan hatta daha da ileri gidebilen avukat görmek gerçekten şaşırtıcı.

Doktorların ağır hastalar için “bu nasıl olsa ölecek direkt mezarlığa götürün” demesi gibi bir şey aslında.

Sanık, türk avukatlarını aşıp mahkeme karşısına çıktığında da bu defa kendisini savunacak avukat bulma konusunda sıkıntı yaşamaya başlayabiliyor. Avukatlık ücretlerinden ziyade dava konusundan kaynaklı bir zorluk bu. Vahşice işlenmiş bir cinayet, infial yaratan bir suç avukatların davadan uzak durmasına neden olabiliyor.

En son bir cinayette, iki gün boyunca savunmayı üstlenecek bir avukat bulunamadığı çin büyük sıkıntı yaşanmış, karakola gelene kadar konuyu bilmeyen bir avukat zorlanarak imzası alınmıştı.

Peki bu avukatları böylesine bu davalardan uzak tutan nedir? Adaletin yerini bulması için en gerekli olan, suçlunun hakkettiğinden fazla veya belki de yerine göre az ceza almamasını sağlamaya çalışmak, üstelik bunun için bir de ücret almak varken neden avukatlar bu savunma işini yapmaya yanaşmıyorlar?

Sanıkla beraber onun savunmasını üstlenen avukatı da yargıladığımız için, “sen zamanında şu, şu, şu adamların savunmasını yaptın” dediğimiz için uzak duruyor olabilirler mi?

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na,

‘2009 yılında kamuoyunda önemli yer tutan Münevver Karabulut cinayeti'nde katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun babası Nida Garipoğlu'nun avukatlığını yaptı’

diye hala hakaret ediliyor. Cümlenin tırnak içinde yazdığım bölümü Metin Feyzioğlu’nun Vikipedi’deki sayfasında aynen yazıyor. Herhalde unutulmasın, bir leke olarak taşısın diye yazılmış bu bilgi oraya.

Hadi biz, hukuk eğitimi almamış insanlar bunu bilmeyerek yapıyoruz da meslektaşları, diğer avukatlar, dört yıl hukuk eğitimi almış olanlar nasıl yapabiliyor bunu?

Norveç’te, üyesi olduğu partinin gençlik kampına katılanları öldüren bir caniyi savunan avukat, tepki almıyor da bizde neden bu sanık - avukat ayrımı yapılamıyor?

Hiç olmazsa avukatlarımız bu ayrımı yapabilseydi, ayıp oluyor.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..