İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Detroi̇tli̇ Kızıl yazdı, 9 kez açıldı, 11 kişi beğendi, 3 yorum yapıldı.
4 Nis '15 01:00
Özgün İçerik ve Geornalist'in Geleceği

Bazen bir yazı için veya bir konuşma metni için bazı kitaplarla veya konularla ilgili araştırmalar yapıyorum.

Hiç bilmediğim, daha önce yolumun düşmediği bloglara yolluyor beni Google. Blogda biraz geziyorum. Yazıları okuyorum. Hepsi de özgün ve üzerinde emek harcanmış yazılar.

Fakat bir süre sonra site terkedilmiş. Düzenli bir şekilde güncellenen site en son bir yıl önce güncellenmiş.

Peki nedir blogcunun şevkini kıran şeyler?

Sitesini yazmaya başlar başlamaz ziyaretçi akınına uğrayacağını düşünüyor. Oysa en az 1-2 yıl düzenli güncelleme yapmayan sitelerin düzgün trafik çekmesi çok zor. Böyle bir güncelleme için de her gün en az 30-45 dakika ayırması gerekiyor kişinin. Buna güç ve imkan yetirmek de zor tabi.

Sitesini yazmaya başlar başlamaz "gelir elde edeceğini" düşünüyor. Bu maddemiz internetten gelir elde etmek isteyenlerle ilgili.. Ama uzun uzun internetten para kazanma yazısı değil. Zaten öyle bir konu başlı başına bir yazı konusu. Bloggerların gelir modeli zaten sınırlı. En bilineni Google Adsense gelirleri. Bunun için de özel bir alana yönelmek ve cidden insanların ihtiyacı olan bilgiler vermek gerekiyor. Kişiler sitenizi sevdikçe siz de ufak tefek paralar kazanmaya başlıyorsunuz. Siteyi açar açmaz kazanç beklemek hata. En az 1 yıl düzenli güncellemek ve gelir modelleri aramak lazım. r10 gibi wmaraci gibi forumlarda zaman geçirip işin ince noktalarını öğrenmek lazım. Gerisi kendinden gelecek şeyler.

Sosyal medya siteleri neden bu kadar başarılı oluyor peki?

Çünkü tüm içeriklerini kullanıcılar oluşturuyor ve hepsi de özgün içerikler. İnsanlar orada zaman geçirmeyi seviyor. Arama motorları o sitelere ziyaretçi yollamayı seviyor.

İnternet sitelerinin çoğu birbirinin kopyası durumunda günümüzde. Haber siteleri ajanstan gelen haberi aynı şekilde yayınlıyor. Üzerinde emek olan ve özel içerikler üreten siteler ise bir adım öne geçiyor elbette. Listeleme tarzı haber sitelerinin başarılı olmasının sebebi de bu. Özel ve orijinal içerik.

Bu noktada Geornalist'in önümüzdeki dönemlerde neler yapabileceğini de konuşmak lazım. Gördüğüm kadarıyla siteye eklenen içeriklerin en az %90'ı özgün içerik. Sadece burada okunabilecek ve başka yere eklenmeyen yazılar. Hal böyle olunca arama motorları ve kullanıcılar bu içeriklerin kıymetini elbette farkedecek ve uzun vadede hakettiği değeri verecek.

Bakalım neler olacak...

(sizin de yorumlarınızı bekliyorum bu konuyla ilgili) Buyrun

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

04 Nis '15 13:05

internet ve sosyal medya kullanımının tehlikeleri konusunda yazdığım yazıları son bir yazıyla bitirecektim aslında: Yeni bir internet mümkün mü ? önce şu kutsal meslek meselesini bir yazayım sıra ona da gelecek.

CEVAPLA
04 Nis '15 03:46

Teşekkür ederiz, önemli bir noktaya değinmişsiniz. Ekip olarak bizim temel motivasyonumuz, üretken kişileri keşfetmek ve onların ülkemiz ve yaşadıkları şehir ile ilgili fikir, düşünce ve çözümlerinden herkesin istifade etmesini sağlamaktır.

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol