İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Sezer Emli̇k yazdı, 70 kez açıldı, 3 kişi beğendi, 15 yorum yapıldı.
22 Şub '17 01:00
 Bir Köşeye Atılan Kur'an Ahlakı (2)

Merhabalar değerli okur,

En son yazdığım “ Bir Köşeye Atılan Kur'an Ahlakı “ isimli yazıma bir soru sorarak başlamıştım. Soru sorarak başlamaktaki amacım yazının ana konusunu okuyucuya bırakmaktı. Yazıya gelen yorumları okuduktan hepsine toptan cevap vermek için bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim. Fazla uzatmadan bir önceki yazıma gelen yorumlar ışında “ Bir Köşeye Atılan Kur'an Ahlakı “ derken neyi anlatmak istediğimi açıklamak istiyorum.

c85574c6ef914e042dbf357a014a744b1487690290

Yazıya yapılan yorumlara baktığımda kimi okurlar “ Bir Müslüman Kur’an-ı Kerim’i okuyarak onu anlayamaz. “ şeklinde yorum yapmış, ve yazıda alıntı yaptığım Akif’in şiirinden ötürü eleştiride bulunulmuş. Kimi okurlar “ …kendinizi içtihat makamında görmeyin. “ yorumu yapılmış ve bazı insanlara hakaret diyebileceğimi boyutta eleştiriler yöneltilmiş. Bir okuyucum ise “ …hangimiz Kur’an-ı Kerim’in mealini kaç kere okuduk. “ şeklinde bir öz eleştiri yapmış.

Yapılan yorumlar insanların olaylara bakış açısını ortaya koymaktadır diye düşünüyorum. Neden mi? Kimileri var yazının ne anlatmak istediğine bakmadan direk kabul etmediği görüşlere sahip hocaları, insanları eleştiriye ve kötülemeye yönelmiş kimisi sanki biz kendimizi içtihat makamı olarak görüyormuşuz gibi eleştirilerde bulunmuş. Bu yorumlardan yola çıkarak şu sonuca vardım: “ Birçok kişi buradaki yazıları anlamak için değil eleştirmek, kötülemek için okuyor. “

“ Bir Köşeye Atılan Kur'an Ahlakı “ isimli yazıda kendimizi ne içtihat makamı olarak gördük ne de başka bir sıfatlar atfettik kendimize. Burada anlatmak istediğim konu;

Bir Müslüman olarak acaba Kur’an-ı Kerim’de anlatılan, bize emir edilen ahlaki kuralları ne boyutta hayatımızda uyguluyoruz, bunları ne derece topluma yansıtabiliyoruz. Tam olarak bahsetmek istediğim konu bu idi. Ve o yazdıda söylediğim şeyi tekrar ediyorum: “Bir topluluk düşünün ki nüfusunun yarısından fazlası Kur'an-ı Kerim’i okuyabiliyor ve bu toplumda hafızlar, şeyhler, müridler, hocalar var ancak şehirde her gece bir cinayet işleniyor, her gece bir hırsızlık vakası yaşanıyor, her gece bir ahlak dışı olay yaşanıyor… Köprü altlarında gençler uyuşturucu kullanıyor… “

Evet sayın okur cevap yine sizlere ait. Kur’an-ı Kerim’in okumanın hatmetmemin sevabı, gereği tartışılmaz lakin Yüce Yaradanımız bu kutsal kitabı bize sadece hatmedelim, ezberleyelim diye göndermemiştir. Bu kitaptaki İslam kural ve kaidelerini okuyalım,öğrenelim, hayatımıza tatbik edelim diye göndermiştir. Yüce kitabımızın bildirdiği hususlar hem dünya hem ahiret hayatına dair “ mutluluğun formülüdür “ bu formülü anlamak lazım bence. Hani bir söz vardır: “ Bakmakla görmek arasında fark vardır. “ işte tam da bu söz de olduğu gibi “ Din Alimi, Şeyh… “ diye adlandırdığımız birçok kişi sadece bakıyor ama göremiyor. Kur’an-ı Kerim’i sadece okuyor, okutuyor, ezberletiyor… Hayata tatbik noktasında ise zayıf kalıyor.

Özetle demek istediğim şey görmek değerli okur. Bakar kör olmayalım. En güzel ipek kumaşlara sardığımız Kur’an-ı Kerimleri anlayalım, ahlak kaidelerini özümseyelim, hayatımıza uygulayalım, uygulatalım…

Yazımın altına yorum atan tüm okurlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Eleştiriyi gelişimin basamaklarından birisi olarak görüyorum. Eleştirilerini için teşekkür ederim değerli okurlarım.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle. Selametle…

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

14 Mar '17 00:38

İbadetlerin nasıl yapılması gerektiğini Peygamber Efendimizden öğrendik. Bunu ben de biliyorum. Eleştiri yapmadan önce bir kez yazının başlığını okuyunuz ona göre eleştiri yapınız.

CEVAPLA
14 Mar '17 00:36

Değerli okurum, yazıda Kur'an Ahlakı yazıyor. Benim dikkatleri çekmek istediğim nokta ahlaki konulardır. Siz konuyu ibadetlerin hükümlerine çekerek konudan sapıyorsunuz.

CEVAPLA
27 Şub '17 15:24

Kurban Kesmek ile ilgili hükmü Bana Kuran-ı Kerimden bildirir misiniz ?

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol