İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 37268

Ankara

Abdullah Fakiroğlu

2 / Puan: 8577

İstanbul

Sezer Emlik

3 / Puan: 8072

Bartın

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7321

İstanbul

Mümin Yolcu

5 / Puan: 6603

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5526

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5442

İstanbul

Payitaht İstanbul

8 / Puan: 5014

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3142

İstanbul

Ozan Bilican

10 / Puan: 2552

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2339

İstanbul

Detroitli Kızıl

12 / Puan: 1957

İstanbul

Salieri Alt Tire

14 / Puan: 1813

İstanbul

Ali Osman Rothschild

13 / Puan: 1722

Ankara

Sıla Münir

15 / Puan: 1646

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1555

Kırıkkale

Lagari Alıntılar

17 / Puan: 1345

İstanbul

Ali Turan

19 / Puan: 1325

İstanbul

Reşit Akpınar

18 / Puan: 1317

Erzurum

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1231

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1228

Sakarya
İstanbul

Ferit Çaydangeldi

21 / Puan: 1182

Ankara

Müsemma Şahin

28 / Puan: 1038

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 1032

Ankara

Ahmet Demir

26 / Puan: 1032

İstanbul

Aykut Giray

27 / Puan: 1020

Yozgat

Mücahid Cesur

24 / Puan: 1005

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 979

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 963

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 03 saat 27 dakika kaldı.

Fikir Teri yazdı, 410 kez açıldı, 6 misafir olmak üzere 11 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
28 Mar 17 17:00

Fikir Teri

Puan: 181

Herkes Meşrû Sınırlar İçinde Kalmalıdır

Evvelâ şunda anlaşalım:

Halk bu ülkeyi Erdoğan'ın yönetmesini istiyor. Sebebi basit, bir tek onu yeterli görüyor.

Aramızda ismi en akredite kişi Erdoğan. Seçimleri kazanmaya devam ettikçe de bu durum değişmeyecektir.

Böyle bir değişiklik (referandum) yapıyor olmasaydı dahi, seçilmeye ve en nihayetinde ülkeyi yönetmeye devam edecekti. Zaten seçimlerin amacı da bu: "ülkeyi yönetmek". Amacı ülke demokrasisini geriye götürmek olsa bunu mevcut şartlar içersinde de "kurbağayı yavaş yavaş ısıtarak haşlamak" misâli, peyderpey yapardı.

Ben -nâcizâne- Akp'nin amacını çözdüm: Tek dertleri ülkeyi yönetmek. Başka gizli bir amaçlarının olmadığını Erdoğan dün söyledi. Dedi ki: "15 yıldır sizi hiç yanılttık mı?". Elbette kendileri yanılınca bizler de yanılmış olduk ama bu sözün amacı gizli bir ajandalarının olmadığının birinci ağızdan söylenmesidir. Bütün dert müreffeh ve kalkınmış bir Türkiye'dir. Herkesin bu amaç doğrultusunda farklı yol ve yöntemleri olabilir.

Akp'nin hususiyetlerinden birisi de gelenekler, kültür geçmişi ve Dîni yaşantı, yani genel olarak halkın değerleriyle kavgalı, problemli olmamasıdır. Erdoğan, yeni önerdiği sistemin bu hedefe götüreceği düşüncesindedir.

Akp'ye panoramik baktığımda bu üstte yazdıklarımı görüyorum.

Referandumla ilgili olarak -önceden de söylediğim üzere- karar alırken herkesin duygularıyla karar alacağına emînim. Kampanyaları yürütenler de eminler ki söylemler rasyonaliteden daha çok duygular ekseninde ilerliyor.

  • Her yenilik birçok fırsatlar sunabileceği gibi riskler de barındırır.

#EVET fırsatlara mercek tutarak refleksif #Hayır da risklere mercek tutarak refleksif; her ikisi de nihayetinde duygusal karar almamızı sağlayacak mekanizmalara yoğunlaşıyorlar.

Şunu unutmamak gerekir ki, Erdoğan kariyerinin zirvesine gelmiş bir isimdir. Onu bu konumundan düşürebilecek demokratik bir siyasal oluşum da mevcutta ve ufukta görünmüyor.

#Evet #Hayır kampanyaları da demokratik ortamda olması gerektiği gibi ilerlemektedir.

AHVÂL BU İKEN, sistemin şartları ve işleyiş şekli gayet ortada iken, kimsenin gaza gelerek bir provokasyona alet olmasının zararının ülkeye olacağı da iyice anlaşılmalıdır.

Referandum öncesi/sonrası bir provokasyonun Türkiye'ye vakit ve fırsat kaybettirmekten başka bir anlamı olmayacağı görülmelidir. Burada vatandaş olarak bize düşen serbest seçimlerle seçtiğimiz yöneticilere işlerini yapmaları için fırsat vermek, üzerimize düşen/yapmaya talip olduğumuz işi hakkıyla en doğru şekilde yapmak; muhalif siyasi partilerin de eğer iddialarında samimi iseler, halkın gönlüne girerek serbest seçimlerle başa gelmeyi amaç edinerek ve bunu yöntem kullanarak ülkeyi yönetebileceklerini anlamalarını sağlamak olmalıdır. Diğer türlü tali yöntemlere başvurmalarını 'sempati' ile karşılamak yanlış kişilerin giderek artan sayıda böyle gayr-i meşru yöntemlere başvurmaya heves etmesini sağlayacaktır ki Türkiye bunun sıkıntısını çekiyor.

Geriye dönüp baktığımızda hebâ olan bir 2003-2013 arası görüyoruz ki iktidarı gayr-i meşrû yoldan devirmeye çalışan bir (birden çok) çıkar grubunun iktidarı alma, iktidarın da bunu vermeme mücadelesinde kaybettiğimiz bir 10 yıldır. Bir 10 yıl daha kaybetmemek için herkesi meşrû sınırlar dışına taşmamaya, AB-ABD-Rusya'nın bizim her seferinde daha güçsüz, daha zayıf ve daha yönlendirilebilir, kendi kârlarını maksimize edecek bir ülke olmamızı tercih edeceklerini unutmamaya, UÇUK iddia sahiplerini de AKP'yi ve Erdoğan'ı masada yani seçim sandığında devirmenin en doğru yol olduğunu, bunun yolunun da daha çok çalışmaktan geçtiğini ikna etmeye davet ediyorum.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..