İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Sali̇eri̇ Alt Ti̇re yazdı, 8 kez açıldı, 8 kişi beğendi, 4 yorum yapıldı.
7 Nis '15 19:00
Kötülüğün Kötü Olduğunun Öğretilmesi

Alman kanallarında belli bir saatten sonra II. Dünya Savaşı ile ilgili belgeseller yayınlanıyor. Özellikle de devlet televizyonları ARD ve ZDF, sonra bunların yan tematik kanalları Phoenix, Arte v.s. savaş saki dün olmuş gibi sürekli bu belgeselleri yayınlıyorlar.

Birinde yoksa diğerinde kesin denk geliyorsunuz. Belgeseller II. Dünya Savaşı'nda çekilen acılar üzerine hep; hırsın nelere yol açtığını, Siyaset çıkmaza girdiğinde iktidarı aşırı fikirlerin ele geçirme ihtimali, Nazilerin başa geçme süreci ile anlatılıyor. Yahudilerin uğradıkları soykırım en ince detayına kadar veriliyor. Çocukların, kadınların perişanlığı, şehirlerin harabe halleri, Rus ordusunun nasıl motive edildiğine kadar aklınıza gelecek her şey var bu belgesellerde.

İlk başta ilginç gelse de bir haftalık izlemeden sonra insanda ister istemez bir bıkkınlık yaratmaya başlıyor. Ben bunu savaş travmasının Almanlarda devam etmesine bağlıyordum ilk zamanlar. Başka türlü bu kadar yoğun savaş karşıtı, anti faşizm yayınlarına anlam verememiştim.

Tabii bunu sadece belgesellerle değil bir çok başka yollarla da yapıyorlar. Okullardaki derslerde, şehirlerin meydanlarında filan hep görünürde bu gerçek. Mesela Berlin'in en ünlü caddelerinden birinde bulunan, Türklerin taktığı isimle "kırık kilise" de var. Savaş sırasında hasar görmüş bu kilise o günleri hatırlatması için özellikle onarılmamış, tepesi hasarlı duruyor öyle.

Eskiden, günümüz dünyasında savaşın, diktatörlüğün, soykırımın kötü bir şey olduğunu zaten herkes biliyor, bu kadar şey yapmaya gerek yok ki diye düşünüyordum.

Ama öyle değilmiş, herkes bilmiyormuş, bunun gerçekten de öğretilmesi gerekiyormuş.

Die Welle (Bkz. link ) adlı filmde de işlenen bu konu son zamanlarda sanki baya bir yakınımızdan geçiyor. Filmi seyredenler bilir, “Otokrasi” dersinde “yine mi naziler, ben bile onların kötü olduğunu anladım, Almanya’da bir daha diktatörlük olmaz, bunun için artık fazlasıyla bilinçliyiz” diyen öğrencilerin kısa bir sürede nasıl bir “mikro diktatörlüğün” parçası haline geldiklerini anlatan, dramatik bir sona sahip gerçekten güzel bir film. İzlemediyseniz tavsiye ederim.

Bu kadar belgesele, bu kadar duyarlılığa rağmen PEGIDA gibi bir hareketin ortaya çıkabilmesi, neo nazilerin varlığı bile aslında yapılanların yetersiz olduğunun bir göstergesi.

Bir de yetersizi bırakın hiç olmayan, her gün TV’lerinde savaş, diktatörlük belgeselleri yayınlanmayan, okullarında “otokrasi” dersi olmayan ülkelerde ne halde olduğunu düşünün. Çağdaşlığın, modernliğin kıstasının başının açık olması veya alkol tüketmek olan ülkelerdeki durumu varın siz hesap edin.

Lafın gelişi “hesap edin” diyorum çünkü sonuç ortada; odasını basıp savcıyı öldüren katillere yazılmış binlerce “biz de sizi seviyoruz” tiviti durumu anlatmak için yeterli.

Bu binlerce tiviti gören örgütün bu destekten sonra bu tür cinayetlere devam etmemesi için ortada hiçbir sebep yok. İnsanların radikalleşmesini, kendi saflarına katılmasını isteyen bir örgüt de farklı davranmayacaktır zaten.

Daha insan öldürmenin kötü bir şey olduğunu bile öğrenememiş bu insanlara belki de her şeyi en baştan anlatmak gerekecek. Birinin ölümü yüzünden başka insanları öldürmenin kötü bir şey olduğunu, en düşük eğitimlisi üniversite öğrencisi olan insanlara anlatmak nasıl mümkün olabilir bilemiyorum.

Davaya yeni verilmiş ve bu kısa sürede davada ilerleme kaydetmiş savcının katledilmesinde bir tuhaflık göremeyen insanlar bunlar neticede.

Savcının dokuz yaşındaki oğlunun babasının tabutu başındaki halini de düşünemiyorlar. Ona, kardeşine, annesine yapılan haksızlığın da farkında değiller. Kendi zihniyetlerine göre bu çocuğa tanıdıkları kredinin de farkında değiller.

Bu insanlara bir şey öğretmek artık mümkün olmayacak belki ama hiç olmazsa gelecek nesillerin kötüyü bilmelerini, karşılaştıklarında tanımalarını sağlayabiliriz. Okullarda çocuklarımıza şiddetin, cinayetin, savaşın, küfürün, işkencenin kötü bir şey olduğunu öğretmeliyiz.

Bunu şimdiye kadar hiç öğretmedik

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

08 Nis '15 00:37

Dinin emrini bile hiçe sayan bir türün TV yoluyla yola geleceğini beklemek fazla iyimser. Bizdekilerin milliyetçiliği zayıf olsa da militarizm iliklerine işlemiş. İkisi de umutsuz vaka bence.

CEVAPLA
07 Nis '15 23:36

Bana çok öyle gelmiyor. Belki onlar daha yetenekli, daha beceriklidir. Ya da daha örgütlü bir toplum oldukları için dişliler bir dönmeye başlayınca daha sert sonuçlara neden oluyordur. Yoksa milliyetçilik genel olarak her yerde aynı.

CEVAPLA
07 Nis '15 23:31

Salieri hocam, alman milleti milliyetçiliğe sanki başka milletlerden daha da yatkın ve bu onlarda gerçek faşizm olarak ortaya çıkıyor. Bizim milliyetçilerimiz ise insana saygılı. Menfur saldırıyı yapanları ise biliyorsunuz.

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol