İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Abdullah Faki̇roğlu yazdı, 80 kez açıldı, 1 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
15 Kas '17 20:00
Bilgi Çağının Vesveseli Müslümanları 

Günümüz Müslümanlarının kendilerinden öncekileri aşağılayacak kadar kendilerini beğenmelerinin önemli bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bu sorunun çıkış noktalarından bir tanesi “bilgi çağında” olduğumuzun kesin kabulü. Üzerinde hiç tartışmadığımız bu kabul bize internet ve kitle iletişim vasıtaları aracılığıyla en doğru bilgiye ulaşabildiğimizi zannettiriyor. Artık, bir flash belleke binlerce kitap, resim, video, dergi sığdırabiliyoruz. Hepsinden öte, başta Google olmak üzere onlarca arama motoru ile istediğimiz herhangi bir bilgiye çok kısa bir süre içerisinde erişebiliriz.

Bu da bizce bir bilgiye erişmek için aylarca yolculuk yapmak zorunda kalan, birçoğunun eserine ulaşamadığımız, eski dönem insanlarından bizi üstün kılıyor.

Sözlükleri kullanmaya başladığım ilk günlerde “kadınların cenaze namazı kılamayacağını” iddia eden bir arkadaşım bana dayanak olarak İslami sorularda ilk çıkan bir internet sitesinin linkini vermişti. Ben de ona o sitenin meseleyi yanlış aksettirdiğini, herkesin evinde bulanan Ömer Nasuhi Bilmen’in İslam İlmihali kitabında dahi Kadınların nasıl cenaze namazı kılacağını açıkladığını aktarmıştım. Ama karşımdakini ikna edememiştim.

Muhatabımın verdiği delile baktığımda bahsedilenin, “cenazeye feryat figan eşlik etmemeye” ilişkin bir hüküm ihtiva ettiğini görmüş, sosyal medyadan böyle bir tartışmaya girmenin manasızlığını da görmüştüm.

İnternetin ne kadar güvenilir bir kaynak olduğunu gösteren güzel örneklerden biri geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’da yaşanan gözaltı operasyonları sonrasında yaşandı. Lübnanlı komedyen Charbel Khalil, Suud Prens Velid Bin Tellal’a kendini benzeterek bir fotoğraf çektirdi. Bu fotoğraf kısa bir süre sonra, “Velid Bin Tellal gözaltında fotoğraf çektirdi” başlığıyla dünya medyasında dönmeye başladı. Gerçek ortaya çıkana kadar binlerce insanın zihninde yaşanan hadiselerin bir oyun olduğunu düşündürdü.

Güncel bir hadisede bile bu kadar rahat manipülasyonun yapılabildiği bir ortamda yayılan İslami ilimlere güvenmenin ne kadar “akıllı insan” işi olduğu ortada.

Bu örnek yeterli gelmediyse sizden ricam Google’a “Meal” yazmanız ve ilk sayfada karşınıza çıkan siteleri okumanız. Dördüncü sıradaki site İskender Evrenesoğlu adıyla tanıdığımız en hafifinden mezcup diye tanımlanması gereken kişinin meal çalışmasını temele alıyor. Site o kadar popüler ki, Alexa sıralamasında Türkiye 737. Görünüyor.

Siteye girdiğimizde beyefendinin bir tefsir çalışması da olduğunu görüyoruz. İnternette en çok kullanılan .com uzantısıyla alınan kurantefsiri isimli site tamamen bu şahsın eserine ait. Tefsir sitesine girdiğimizde bir aplikasyon yapıldığını bu aplikasyonu 20 ila 50 bin kişinin indirdiğini görmek şaşkınlığınızı arttırabilir.

Henüz iki kötü örnekten bahsettim.

Bir de bunun “iyi” örnekleri var. Yani gerçekten ilmine güvendiğimiz, belirli bir tedrisattan geçmiş, hocalarımızın çalışmaları var. 1 saatten fazla konuştukları bir videodan iki dakikalık bir bölümü kesip paylaştığında saatlerce hatta yıllarca söylediklerinin tersi istikametinde bir söz söylediği zannedilen hocalarımız. Onların yanlışı başta bu konuşmaları internet üzerinde paylaşıma açmaları hatta kayıt altına almaları. Belirli bir ders silsilesinden geçmemiş iyi niyetli bir talebenin bile bağlamından kopartacağı sözleri umuma açık sarf etmenin doğru bir davranış olmadığı kopan fırtınalara bakıldığında ortada.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol