İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Hati̇ce Kara yazdı, 15 kez açıldı, 6 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
9 Nis '15 01:00
Dönüşüm

Başlığı görünce bir çok kişinin ilk aklına gelecek olan muhtemelen Kafka olacaktır. Ancak konu dershaneler ve temel liselere dönüşme sancıları. Kapandı kapanacak özel okul oldu olamadı derken vakit maalesef geldi çattı bile.

Konu özellikle de benim gibi seneye ailesinden biri lise son sınıf olanlar için farklı bir öneme sahip. Çünkü kimse ne olacağını kestiremediği için öğrenciler genelin tabiriyle daha yarış atı olamadan yorulmuş ve bunalmış durumdalar. Kafaları çok karışık, her kafadan ses çıkıyor, okul ayrı telden çalıyor dershane ayrı telden.

Şu günlerde artık dershaneler yavaş yavaş okul olmak için yeterlilik şartlarını (maddi koşullar olarak) bildirmiş, kayıtlara bile başlamış durumdalar.

Tahmin edildiği gibi her çeşit söylenti havada uçuşuyor.

Öncelikle dershaneler cezbedici olarak bu yıl sürecin ilk yılı olduğu için ne olacak bekleyelim görelim denilebilecek bir yıl değil bu büyük bi risk olur, okuldaki hocalar ek ders ücretini az bulup kabul etmek istemiyorlar çocuklar çok zorlanır gibi dezavantajlardan bahsedip akabinde bir çok vaadde bulunuyorlar. Ders saatinin çokluğu, derslerin bi kısmının 12. sınıf bi kısmının YGS ve LYS dersleri olacağı, soru çözme saatleri, kaynak çeşitliliği ve öğretmen kadroları vs. Bunları dinleyince her şey çok mantıklı geliyo.

Fakat buna karşılık olarak okulla olan görüşmelerim sonucunda özellikle iyi anadolu veya fen liselerine giden öğrencileri farklı bi sıkıntının beklediğini öğrendik. Temel liseye kayıt yaptırıldığı zaman pişman olduk kaydımızı tekrar okula alalım gibi bi şey mümkün değil. Zira başarı olarak daha üst seviyede bi okula geçilemiyor. Bir de dershane öğretmenlerinin atanma ihtimali var ki her öğretmen elbette atanmayı ister ve böyle bir durum söz konusuyken kalmayı düşünmez. Dershanelerin nam-ı diğer temel liselerin istediği ücretler de öyle az değil bir çok ailenin devlet desteğiyle bile karşılayabileceğinin çok çok üstünde. Bizim gibi az bekleyeyim bi şeyler kesinleşsin dediğinizde de cevaben kontenjanımız dolar sonra mağdur olursunuz deyip aileyi ve öğrencileri bilmem kaçıncı kez strese gark ediyorlar.

Hal böyleyken bi şeyleri kestirip karar vermek hayli zor. Önümüzdeki yılın sorunları şimdiden dağ olmuş vaziyette. Allah ailelerin ve özellikle üniversite sınavına girecek öğrencilerin yardımcısı olsun, işleri zor görünüyor.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol