İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Detroi̇tli̇ Kızıl yazdı, 11 kez açıldı, 4 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
10 Nis '15 19:00
Milletvekili Adaylarına Sosyal Medya Rehberi

Aday adaylığı süreci bitti. Listeler belirlendi. Listelerle ilgili analizler yapıldı. Tam olarak seçim atmosferine girmek üzereyiz. Zaten seçimlere de 2 aydan daha az bir süre kaldı.

Aday adaylığı sürecinde oldukça fazla kullanılan sosyal mecralar artık daha da fazla ve "hedefe yönelik" olarak kullanılmaya başladı. Yani aday adaylığının belirsizliği ortadan kalktı.

Siyasi partiler sosyal medya merkezlerini kurdu seçim koordinasyon merkezlerinde. Stratejiler belirlendi, hedefler ortaya konuldu.

Söz uzun, laf bol. Fakat ben sözü uzatmadan milletvekili adayları için bazı kritik sosyal medya tüyoları üzerinde durmak istiyorum.

Maddeler halinde biraz da maddeleri açarak devam edeyim.

- Sosyal medyada şeffaf ve dürüst bir iletişim tarzını benimsemek önemli. Bu yüzden size sorulan sorulara cevap vermeyi ihmal etmeyin.

- Tartışmalardan uzak durmayı tercih edin. Israrla kışkırtma peşinde olan hesaplarla şahsi polemiklere girmeyin. Sorusuna cevap verin ama kavga çağrısını görmezden gelin. Asla saldırgan ve kavgacı bir profil çizmeyin.

-Tutarlı olun. Daha önce yazdığınız şeylerle bugün yazacağınız şeyler arasında paralellik olmasına dikkat edin. Dün A dediğinize bugün Z demeyin.

-Seçildiğiniz takdirde yapacağınız çalışmaları anlatın. Şehriniz için ortaya neler koyacağınızdan bahsedin. Planlarınızı, programınızı, hedeflerinizi anlatın.

- Partinizin hassas olduğu konularda fevri çıkışlar ve uç yorumlar yapmaktan kaçının.

-Sosyal medya hesaplarınızı parti bültenine çevirmeyin. Sadece yaptığınız ziyaretleri paylaştığınız bir "bilgi ekranı" olarak kullanmayın. Sıcak ve samimi olun. İletişim kurun. İnsanların ilgisini çekecek paylaşımlarda bulunmayı ihmal etmeyin.

- Toplumsal olaylarda infial çağrısı değil sağduyu çağrısı yapın. Nefret söylemlerinden uzak durun. Yapıcı ve net mesajlar verin. Yanlış anlaşılacak, rakiplerinizin istediği şekilde kullanıp manipüle edebileceği mesajları asla yazmayın.

- Zamanlama hatası yapmayın. Tweet veya Facebook iletisi yazmadan önce gündemle ilgili bir araştırma yapın. Kaçırdığınız bir şey var mı dikkat edin. Eğer toplumu derinden sarsan bir olay varsa ve siz bunu okuma imkanı bulmadan "düğünden halay fotoğrafı" atarsanız tepki çekmeniz ve eleştirilmeniz gayet normal olacaktır.

Şimdilik bu kadar ile yetinelim. Ömrümüz ve imkanımız olursa seçime soğru ısınacak siyasete ve sosyal medya kavgalarını da değiniriz.

Sizin de ekleyecekleriniz olursa yorum bırakmaktan çekinmeyin. Bu yazıyı ve Geornalist'te yer alan diğer yazıları Facebook ve Twitter hesaplarınızdan paylaşmayı ihmal etmeyin :)

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol