İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Açık Mavi̇

1 / Puan: 11662

Ankara

Bülent Kesler

2 / Puan: 3270

İstanbul

Mücahi̇t Kılıç

3 / Puan: 1634

İstanbul

Gülşen Aslan

4 / Puan: 1355

İstanbul

Sıla Müni̇r

5 / Puan: 1157

İstanbul

Mümtaz Fuat

6 / Puan: 1039

Bursa

Burhan Çeki̇ci̇

8 / Puan: 872

Ordu

Ahmet Lalbek

11 / Puan: 869

Erzincan

Bulut Sever

7 / Puan: 840

İstanbul

Ali̇ Şahan Avsuz

9 / Puan: 780

Adana
Ankara

Salman Döner

12 / Puan: 527

İstanbul

Onur Gündüz

13 / Puan: 525

İstanbul

Sevdaşrn

14 / Puan: 483

İstanbul

Mi̇nel Alya Bayrak

16 / Puan: 457

Erzurum

Ahmet

15 / Puan: 447

Kayseri

Ni̇da Tandoğan

18 / Puan: 398

Adana

Kürşat Koyuncu

17 / Puan: 379

Ankara

Atç

21 / Puan: 372

Eskişehir

Meyzen Ruha

20 / Puan: 371

İstanbul

Aykırı Genç

19 / Puan: 364

Ankara

Rümeysa Yağcı

23 / Puan: 333

İstanbul

Benay Özbent

24 / Puan: 330

İstanbul

Burcu Mıhcı

22 / Puan: 324

Ankara

Berkant Babandır

38 / Puan: 301

Eskişehir

Ayşegül Koçar

25 / Puan: 288

Ankara

Nesi̇be Çakıcı

28 / Puan: 280

Balıkesir
İstanbul

Erkan Keçi̇li̇

35 / Puan: 266

Konya

Kader...

30 / Puan: 258

İzmir

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 26 dakika kaldı.

Emi̇rhan Çınar yazdı, 263 kez açıldı, 3 misafir beğendi, henüz yorum yapılmadı.
24 Şub 18 17:00
Kırlangıç Apartmanı

İki ay önce önce taşındım kırlangıç apartmanına. Beton yığınından oluşmuş bu mahallede bir dikili ağaç görmenin imkansız olduğunu mahalleye ilk girişte anlamıştım. Şu zaman için çok ilginç gelmedi. Eskiden deniz görmek için 20-25 kilometre seyahat ederken şimdilerde bir yeşil alan görmek için şehrin dışına çıkmamız gerekiyor. Ama asıl korkunç olan bu değil. Oturduğum sokakta apartman isimlerini gördüğümde acınası bir durumda olduğumuzu anladım. Sokağın başından sonuna kadar sırayla apartman isimleri "Çiçek apartmanı, Manolya apartmanı, Çınar apartmanı, Gül apartmanı, Menekşe apartmanı, Ceviz apartmanı... ve daha sırasıyla birçok bitki, ağaç sayabilirdim. Mezar taşlarından farksız... Herkes toprağını yok etmeden önce bitkisinin mezar taşı için bir apartman dikmiş...

Ahmet amca var burada apartman sahibi. Apartmanın en üst katında yalnız yaşıyor. Her ayın beşi geldi mi kiraları toplar. Yalnızlık huysuzlaştırmış Ahmet amcayı. Geçen günlerde kedimi veterinerden getirirken karşılaştık Ahmet amcayla apartman kapısında ne o dedi evde mi besliyorsun? Evet ne oldu ki Ahmet amca? Evi batırır kokutur besleme. E iyide sokakta ölsünler mi açlıktan Ahmet amca?Onu bunu bilmem ben evimde hayvan istemiyorum dedi. Çok fazla konuşmak istemediğim için hızla kırlangıç apartmanın kapısından içeriye girdim. Balıkçılıkla uğramış zamanında Ahmet amca. O da mezar taşı olarak kırlangıçlara bu apartmanı yapmış olmalı.

3. katta yaşayan Semra teyze var. Emekli hemşire. Sağ olsun haftada iki üç kere yaptığı böreklerden getirir. Halimi hatrımı sorar. Annene selam söyle der annemi tanımamasına rağmen ve gider. Bende annemi tanımıyorum bir yaşımdayken ölmüş ama olur Semra teyze söylerim sende Kemale selamlarımı ilet derim. Kemal: Semra teyzenin oğlu. Kapı komşum iki öğrenci. Daha ben seslerini duymadım ama Ahmet amca ikinci kata kadar inip çok ses yapıyorsunuz diyerek gün içinde en az iki kere uyarıyor çocukları eve kız arkadaşları gelmişse ses tonu yüksek ama kelimeleri seçerek kullanarak bir başka saldırıyor çocuklara.

Alt komşum Selim ile Berna yeni evlenmişler. Sürekli çalıştıkları için kendilerini görmüyorum. Arada tatlı atışmalar duyuyorum geç saatlerde. Sesler yükseliyor kapılar hızlıca kapanıyor. Şu ana kadar en uzun tartışmaları üç dakika sürdü. Susmak barışmak onlar için.

Bana gelince. Ben ikinci kattaki kiracı. Kimlikte yazan ismi pek kullanmam. İsimler insanın marka modeli gibi gelir sen seçmedin sen istemedin annen baban doğuma bir ay kala karar verdi.

Tıpkı üretimin son aşamasına yaklaştıkça isim arayışı; markalaştırılmak istenen ürün gibi. 18 yaşına kadar geçici isimlerle yaşamak ve 18'inden sonra istediğin ismi seçerek hayatını resetleyeceği bir dönemi olsun isterdim insanın. Ne yazık ki bu mümkün değildi.

Babamla büyüdüm geçen yıl onuda kaybettik. Çiftçiydi. Biraz tarlası bahçesi vardı onlarla uğraşır dururdu koca gün. Aylak kalınca kaşıntı tutar iş yaratırdı kendine. Tam bir köy çocuğuydu babam. Üşenmek nedir bilmezdi. Hep böbürlenirdi bana ne yapcan elalemin otellerinde çalışıp gel burada biraz tarla var bakarız kendimize. Her ne kadar çok istesem de kendi başıma bir şeyler yapmanın verdiği rahatlıkla hareket ettim. Turizmde 10. yılımı doldurmuş kenara biraz para atmış aylak aylak takılacağım bir dönem aradım. Bir süre önce babamı da kaybedince köyden işten uzaklaşıp 60 metrekare bir evde yaşamaya karar vermemle başladı her şey. Arada birkaç yere ekstraya gidip günümü geçiriyorum şimdilik.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..