İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Ahmet Demi̇r yazdı, 22 kez açıldı, 4 kişi beğendi, 6 yorum yapıldı.
18 Nis '15 01:00

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İyi Doktor Bulmak Emek İster

Bir doktor arkadaşımın, gittiğim bir doktordan yakınırken şu mealde bir söz sarf ettiğini hatırlıyorum: "O seni dinlerken, kim bilir hangi alacağı evi, arabayı düşünüyordu." Gerçekten de benim gördüğüm doktorlarda bir "genelleme" ve "önyargı" hastalığı var. Daha ben derdimi tam anlatmadan, hemen teşhisi koyuyorlar. "Doktor Bey, iki-üç gündür yutkunurken bir ağrı oluyor, dün gece uyuyamadım." "Ateşin var mı " "Evet". "Sen o zaman faranjit olmuşsundur". Şakadan boğaza bir bakış. Bitti.

Eğer hastalık geçmişi olmayan bir hastaysanız ve bir hastalığa karşı zaafiyetiniz yoksa, sizin için problem yok. Doktor yanlış teşhis yapmış olsa bile bir şekilde iyileşirsiniz.

Fakat benim gibi örneğin solunum sisteminizde bir hassasiyet oluşmuşsa, yukarıda anlattığım doktor tipleri sizin kabusunuz olur. İyi bir doktor bulamazsanız, doktor kapılarında birkaç ay sürünmeniz içten bile değildir.

Bu durumda yapmanız gereken en akıllıca iş şu olmalı: Hemen bir mütehassıs doktor bulmak. Hastanelerin sitelerini girip, doktor profillerini okumalı, doktorun eğitim serüvenini, (varsa) aldığı ödülleri, okul dereceleri, hasta teşekkürleri, yorumları, hepsini incelemelisiniz. Bu bilgiler size yeterli ipucu verecektir.

Yalnız gözünüze kestirdiğiniz doktor üst seviye bir özel hastanede çalışıyorsa, sgk'nız bu hastanede geçmiyor olabilir. Bu durumda bile benim tavsiyem yine bu doktora muayene olmak, fakat tetkik gerekirse bunları dışarıda yaptırmak olacaktır.

Benim gözümde mükemmel doktor profili şudur: "Üst düzey güncel tıp bilgisine ve tecrübeye sahip, hastanın problemini çözmeye odaklanmış, nazik insan tipi." Gerçekten nazik olması şart değil, fakat benim gördüğüm kaliteli doktorların hepsi de nazikti. Özel hastanelerde çalışan bu doktorlara gittiğinizde şöyle cümleler duyuyorsunuz. "Sana nasıl yardımcı olabilirim dostum (veya ...ciğim). 3-4 güne kadar geçmezse tekrar seni bekliyorum." Hatta bu doktorlardan sizin yerinize reçete-dokümanı, danışmadaki sekreterlere iletenler bile var.

Fakat bu nezaket meselesi sizi yanıltmasın. Nezaketiyle hastanın gözünde iyi bir yere oturmuş fakat çok büyük teşhis hataları yapan doktor profilleri de var.

Eğer hastalığınız ile ilgili kaliteli bir doktor bulduysanız, sonraki gidişlerinizde doktor önce sizin kayıtlarınıza bakıyor, onları gözden geçirdikten sonra, sizi muayene ediyor. Hastalık geçmişinize doktorun vakıf olması, en doğru tedaviyi bulmasına yardımcı oluyor.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

18 Nis '15 03:22

Diğerlerini de sırayla çözeriz tarzında yaklaşmak istiyor.

CEVAPLA
18 Nis '15 03:21

Sıralaması ve hepsini tek bir hastalıkta birleştirmesi için doktoru sıkıştırması. Bazen hazır gelmişken diye başlayan düşünceler silsilesi hastanın birincil rahatsızlığını maskeleyecek uzun şikayet listesine dönüşüyor. Hele bir şunu halledelim,

CEVAPLA
18 Nis '15 03:17

Yazınızda çok haklı olduğunuz noktalar var. Elinize sağlık. Bence doktorların çabuk karar vermeye çalışmasında etkili olan önemli sebeplerden bir tanesi hastanın birbiri ile hiçbir alakası olmayan birkaç şikayeti bir seferde halletmek amacıyla

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol