İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Detroi̇tli̇ Kızıl yazdı, 198 kez açıldı, 6 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
21 Nis '15 19:00
Troller Kaç Para Maaş Alıyor?

Türkiye'de bazı haberler hiç değişmez. Mesela baharın ilk günlerinde erik fiyatlarının fiyatı haber yapılır. Bir adet eriğin kaç liraya geldiği konuşulur. Erik tezgaha düşünce bir yıl boyunca unutulur bu haberler.

Sonra Ramazan gelir. Sakız çiğnemek orucu bozar mı üzerine onlarca haber yapılır. Sakız üzerinden habercilik sürer de gider.

Sosyal Medya ile birlikte "sakız" haberler artık yıllık değil aylık piyasaya sürülmeye başladı. Bu sakızlardan en kıvamlısı ve müşteri bulanları da TROLL MAAŞLARI.

Troll ne demek bu konuda net bir tanım yok. Bazıları adı sanı belli olmayan herkese troll demeyi tercih ediyor. Benim tanımım ise "bilerek" manipülasyon yapan ve bundan keyif duyan kişiler Troller.

Ak Troll ise Ak Parti destekçilerine verilen isim. Adınız, yaşınız, işiniz önemli değil. Ak Parti'ye oy veriyor ve biraz da sosyal mecralarda savunuyorsanız Ak Trollerin büyülü dünyasına hoş geldiniz. Ak Troll kelimesini kim kavramsallaştırdı bilmiyorum ama millet epeydir severek ve hakaret etmek amacıyla kullanır oldu. Olsun.

2-3 gün önce bir gazeteci şöyle bir tweet attı.

"Yarın sabah 3000 Aktrol sosyal medyada hakaret ve küfür etmesi için ayda 1500 lira ile işbaşı yapıyor... Haberiniz olsun..."

3200 kişi de bunu RT etti. Bunun yarısı makarasına RT etti desek bile 1600 kişi bu komediye inanıyor. Yani insanlar sizin bir odaya toplanıp Ak Parti'yi savunduğunuzu ve bundan maaş aldığınızı düşünüyor.

Peki sosyal medyada Ak Parti'yi veya diğer partileri savunanların derdi nedir? Parasız mı bu işi yapıyorlar?

Burada şunu belirtmek lazım. Seçim dönemine girdik. Hal böyle olunca dijital mecralar da kampanya yürütülen alanlar olarak ön plana çıkıyor. Yani artık Seçim Koordinasyon Merkezlerinde sosyal medya odaları var. Vekil adayları sosyal medya ajanslarıyla çalışıyor. Dijital PR her yerde yapılıyor.

BU işi yapanlara Ak Troll demek ne kadar doğru? Ya da CHP Trolü olunmuyor da neden Ak Troll olunuyor.

Buna verecek cevap yok aslında. Herkes işine geldiği ve inanmak istediği gibi inanıyor.

Mesela bir partinin seçimlerden önce çok büyük Facebook sayfaları aldığını ve buralardan insanlara propaganda yapacağını duydum. Gayet güzel bir kampanya. Ama bu TROLLÜK değil. Adı üstünde seçim kampanyası.

Seçim yaklaştıkça maaşlı troll iddiaları daha da artacak. Biz gülüp geçeceğiz ama bu temcit pilavının her zaman bir alıcısı bulunacak.

Ama sizi temin ederim Ak Trollüğün öyle büyülü bir dünyası yok. Ben eve gidince mercimek çorbası ve MAKARNA yiyorum yani.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol