İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Detroi̇tli̇ Kızıl yazdı, 16 kez açıldı, 5 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
30 Nis '15 19:00
Sosyal Medyada Ticaret Yapmak Veya İnstagram

Önce bazı rakamlar vereyim.

2012'de Facebook tarafından satın alındığı zaman İnstagram'ın 27 milyon kullanıcısı varmış. Bu rakam 2014 sonu itibariyle 300 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmış durumda.

İnstagramın Türkiye'de 3 milyondan fazla kullanıcısı var. Hafta sonları sitede paylaşılan toplam fotoğraf yaklaşık 40 milyon. (Tüm dünyadan)

Dünya çapında 110 milyon kişinin İnstagram üzerinden alım satım yaptığı tahmin ediliyor.

Siteyi ilk kuranlar bugünleri tahmin edebildi mi bilmiyorum ama bir e-ticaret sitesi kurmak için yola çıkmadıkları kesin. Fakat zaman içinde İnstagram bir ticaret sitesine dönüştü.

Aklınıza gelen her şey satılıyor ama en revaçta olanlar butikler. İnstagram'dan parlayan ve çok ciddi satışlar yapan , büyük cirolara ulaşan insanlar olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

Zaten sitede azıcık zaman geçirirseniz muhakkak bir satış hesabına denk geliyorsunuz. Gümüşçüler, ayakkabıcılar, kitapçılar...

Ortada bu kadar ciddi bir pazar olunca profesyonellerin de dikkatini çekti. Markalar bu alanda ciddi yatırımlar yapmaya başladı.

Ara ara ajans işleri yapan arkadaşlarla bu konular üzerinde konuşuyoruz. Artık sosyal medya reklamcılığının İnstagram'ın lehine geliştiğini kabul ediyor bazıları. Bazıları ise hala Facebook'un önde olduğu konusunda hemfikir. Twitter ise güç kaybediyor.

İnstagram'da reklam tarifelerinin fazla olmasının sebebi hesap büyütmenin zorluğu. Sitenin kendine has dinamikleri var ve bu oyunu kurallarına göre oynayamazsanız etkili bir hesap yapmanız çok zor. Fakat 70-80 bin doğal takipçisi olan bir hesap her türlü ajanslardan reklam içerikleri alabilir ve ciddi bir getiri sağlayabilir diyor bu işin mutfağındaki kişiler.

İnstagram'ın bu ticari büyüklüğü devletin dikkatini çekecek mi bilinmez. Fakat ikinci el satış yapılan sitelere gelen vergi denetimlerinin buralara da geleceğini düşünmemek aşırı iyimserlik olur. Bu yüzden isim yapmış ve belirli bir aşama katetmiş kişiler markalaşmaya ve şirketleşmeye büyük önem veriyor İnstagram'da. Bu yönde çalışmalar yapıyor.

Burada bu sitelerin reklam yöntemlerine de değinmek gerekiyor. İnstagram'da reklam yapmak isteyenler büyük hesaplarla iletişime geçiyor. Belirli bir fiyat tarifesi oluşmuş değil.

Facebook ise son kullanıcıdan markalara kadar herkese kolayca reklam yapma imkanı sağlıyor. Ayrıca reklam verenlere büyük kolaylıklar sağlıyor.

Twitter ise Türkiye'de reklam işlerini büyük bir ajansa devretmiş durumda. Başka ülkelerde bireysel kullanıcılar Twitter'a girip sponsorlu reklam verebiliyor. Türkiye'de henüz bu özellik aktif değil. Muhakkak partner oldukları ajansla iş yapmanız gerekiyor. Bu da Twitter reklamı yapmak isteyen ama çok bütçesi olmayanları büyük hesaplara yöneltiyor doğal olarak.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

30 Nis '15 20:26

Sayın kızıl tam bir sosyal medya canavarı olmuşsunuz.Yazınıza bir not düşeyim. İnstagramda hediye kazanmak için hesap açanlar ve hergün onlarca yarışmaya katılan hesaplar.

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol