İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Açık Mavi

1 / Puan: 7342

Ankara

Bülent Kesler

2 / Puan: 2393

İstanbul

Gülşen Aslan

3 / Puan: 1110

İstanbul

Mücahit Kılıç

4 / Puan: 1094

İstanbul

Sıla Münir

5 / Puan: 1035

İstanbul

Mümtaz Fuat

6 / Puan: 900

Bursa

Bulut Sever

7 / Puan: 769

İstanbul

Burhan Çekici

8 / Puan: 711

Ordu

Ali Şahan Avsuz

9 / Puan: 638

Adana
Ankara

Ahmet Lalbek

11 / Puan: 517

Erzincan

Salman Döner

12 / Puan: 457

İstanbul

Onur Gündüz

13 / Puan: 442

İstanbul

Sevdaşrn

14 / Puan: 426

İstanbul

Ahmet

15 / Puan: 404

Kayseri

Minel Alya Bayrak

16 / Puan: 393

Erzurum

Kürşat Koyuncu

18 / Puan: 335

Ankara

Nida Tandoğan

17 / Puan: 335

Adana

Aykırı Genç

19 / Puan: 311

Ankara

Meyzen Ruha

20 / Puan: 309

İstanbul

Atç

21 / Puan: 307

Eskişehir

Burcu Mıhcı

22 / Puan: 305

Ankara

Rümeysa Yağcı

23 / Puan: 286

İstanbul

Benay Özbent

24 / Puan: 255

İstanbul

Ayşegül Koçar

25 / Puan: 244

Ankara

Tuğba Bozkurt

26 / Puan: 235

Ankara
İstanbul

Nesibe Çakıcı

28 / Puan: 225

Balıkesir

Esra Aydar

29 / Puan: 209

Ordu

Kader...

30 / Puan: 204

İzmir

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 03 saat 15 dakika kaldı.

Bulut Sever yazdı, 412 kez açıldı, 4 misafir olmak üzere 15 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
2 May 15 16:00

Bulut Sever

Puan: 769

" Ölüm Kelimesi Ne Güzel / Her Harfi Bir Ömre Bedel "

Söze nasıl başlanır bilmiyor insan bazen. Her cümle, parçalarına ayrıldığında bütünden farklı bir hal alıyor. Parçalar bütünden tamamen farklı bir hal aldığında bütünle ilişkileri, bir kompozisyon oluşturmak için bir arada olmalarından başka bir anlam ifade etmiyor.

Söz ki kutsaldır.

Harfleri, kelimeleri, cümleleri, lisanları yaratan Rabbimize hamdolsun.

İnsan denilen varlık eksik. Her daim kendini ifade etme, düşüncelerini parçalardan müteşekkil bir bütün olamamış halde anlatma telaşında. Sınırlı sayıda karakter neyimize yetmiyor ki.

Kendine dair ne hissediyorsa zaman mefhumundan bağımsız bir şekilde hissediyor. Bu çağın insanı zamanın sofrasında bir yemek; farkına varmadan yeniliyor.

Şimdinin insanıyla, beşyüz sene önce herhangi bir yerin herhangi bir köşesinde, yarım yamalak bir çatı altında kısıtlı imkânlarla hayatını idame ettiren insan arasındaki fark, şuraya bir çizgi çeksek işte o kadar.

Çizgi bizim sınırımız değildir.

Zaman mefhumu. Dün ile yarın, bugün ile seneler sonra arasında sadece an kadar bir fark var. Göz açıp kapayıncaya kadar demiş eskiler; anların kıymeti klavye tuşlarında kayboluyor artık.

“Ölüm kelimesi ne güzel / Her harfi bir ömre bedel” diyordu otuzbeşe bir kala çeyrek şair. Her harfinden bir ömür devşirenlere ve mefhumların kıymetini bilenlere selam olsun. Badem olduğunu görmek için gözlerin, kör olmamak gerekiyor illa.

Sırf kalbimin bir köşesi değişmedi diye, üzdüğüm bütün insanlardan özür diledim bu sabah. Sabahların verdiği rehavet, tüm gün yapılacakların karşısında o ilk dakikalardaki acziyet hali insanı mahzun mu ediyor bilinmez.

“Korkak ve onursuz diyecekler / Hâlbuki suskun ve kederliyim” demişti şair. Suskun ve kederli olmanın anlamı çok değişti artık. Artık kırmamak adına suskun olmak veya sevdiklerin adına sessizce geçip gitmek bu seyirden, bir değer ifade etmiyor. O şanı büyük adaletin tek merciine havale, hak aramanın yanında küçümsenir oldu. Güçlü olmanın, dokunmatik ekran karşısında olmakla bir alakası var galiba.

Hiç zamanı olmayanlarla, hiç derdi olmayanlar biraraya gelmişler, bizden şanslısı yok diye sokaklarda yürümüşler. Seksen santim aşağıya yatırıldıktan sonra adam, dönüp giderken evlatları sessizce yanından, omuzlarına nasıl sahip çıkacak orada. Evliya Çelebi gezdikçe yazmış, yazdıkları âleme ibret kalmış. Yazdıkça seyahat ettiğini zannedenler son durağı tasvir edebilseler, kahverengiden başka bir renk kabul eder mi mustatil tuval.

Manzaranın hali mekâna ve duygulara derinlik katar. Sahilden boğazı seyre dalanla, elinde bir ekmek kaldırım taşlarını sayan insan arasında pekâlâ fark vardır. Şükrü terennüm etmenin, en çok karşı ihtimalleri tahayyül edebiliyorsan bir anlamı vardır.

İnsan…

Konuşsa yarım sussa tam.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..