İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Açık Mavi

1 / Puan: 5477

Ankara

Bülent Kesler

2 / Puan: 2103

İstanbul

Gülşen Aslan

3 / Puan: 1047

İstanbul

Sıla Münir

4 / Puan: 1023

İstanbul

Mümtaz Fuat

5 / Puan: 841

Bursa

Mücahit Kılıç

6 / Puan: 752

İstanbul

Bulut Sever

7 / Puan: 750

İstanbul

Burhan Çekici

8 / Puan: 629

Ordu

Ali Şahan Avsuz

9 / Puan: 622

Adana
Ankara

Salman Döner

11 / Puan: 438

İstanbul

Minel Alya Bayrak

12 / Puan: 388

Erzurum

Ahmet

13 / Puan: 387

Kayseri

Onur Gündüz

14 / Puan: 385

İstanbul

Sevdaşrn

15 / Puan: 381

İstanbul

Ahmet Lalbek

16 / Puan: 378

Erzincan

Nida Tandoğan

17 / Puan: 332

Adana

Kürşat Koyuncu

18 / Puan: 316

Ankara

Aykırı Genç

19 / Puan: 300

Ankara

Meyzen Ruha

20 / Puan: 299

İstanbul

Burcu Mıhcı

21 / Puan: 295

Ankara

Atç

22 / Puan: 293

Eskişehir

Rümeysa Yağcı

23 / Puan: 268

İstanbul

Benay Özbent

24 / Puan: 247

İstanbul

Tuğba Bozkurt

25 / Puan: 235

Ankara

Ayşegül Koçar

26 / Puan: 234

Ankara

Nesibe Çakıcı

27 / Puan: 222

Balıkesir
İstanbul

Esra Aydar

29 / Puan: 206

Ordu

Yiğit Yılmaz

30 / Puan: 185

Adana

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 03 saat 36 dakika kaldı.

Bulut Sever yazdı, 390 kez açıldı, 4 misafir olmak üzere 15 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
2 May 15 16:00

Bulut Sever

Puan: 750

" Ölüm Kelimesi Ne Güzel / Her Harfi Bir Ömre Bedel "

Söze nasıl başlanır bilmiyor insan bazen. Her cümle, parçalarına ayrıldığında bütünden farklı bir hal alıyor. Parçalar bütünden tamamen farklı bir hal aldığında bütünle ilişkileri, bir kompozisyon oluşturmak için bir arada olmalarından başka bir anlam ifade etmiyor.

Söz ki kutsaldır.

Harfleri, kelimeleri, cümleleri, lisanları yaratan Rabbimize hamdolsun.

İnsan denilen varlık eksik. Her daim kendini ifade etme, düşüncelerini parçalardan müteşekkil bir bütün olamamış halde anlatma telaşında. Sınırlı sayıda karakter neyimize yetmiyor ki.

Kendine dair ne hissediyorsa zaman mefhumundan bağımsız bir şekilde hissediyor. Bu çağın insanı zamanın sofrasında bir yemek; farkına varmadan yeniliyor.

Şimdinin insanıyla, beşyüz sene önce herhangi bir yerin herhangi bir köşesinde, yarım yamalak bir çatı altında kısıtlı imkânlarla hayatını idame ettiren insan arasındaki fark, şuraya bir çizgi çeksek işte o kadar.

Çizgi bizim sınırımız değildir.

Zaman mefhumu. Dün ile yarın, bugün ile seneler sonra arasında sadece an kadar bir fark var. Göz açıp kapayıncaya kadar demiş eskiler; anların kıymeti klavye tuşlarında kayboluyor artık.

“Ölüm kelimesi ne güzel / Her harfi bir ömre bedel” diyordu otuzbeşe bir kala çeyrek şair. Her harfinden bir ömür devşirenlere ve mefhumların kıymetini bilenlere selam olsun. Badem olduğunu görmek için gözlerin, kör olmamak gerekiyor illa.

Sırf kalbimin bir köşesi değişmedi diye, üzdüğüm bütün insanlardan özür diledim bu sabah. Sabahların verdiği rehavet, tüm gün yapılacakların karşısında o ilk dakikalardaki acziyet hali insanı mahzun mu ediyor bilinmez.

“Korkak ve onursuz diyecekler / Hâlbuki suskun ve kederliyim” demişti şair. Suskun ve kederli olmanın anlamı çok değişti artık. Artık kırmamak adına suskun olmak veya sevdiklerin adına sessizce geçip gitmek bu seyirden, bir değer ifade etmiyor. O şanı büyük adaletin tek merciine havale, hak aramanın yanında küçümsenir oldu. Güçlü olmanın, dokunmatik ekran karşısında olmakla bir alakası var galiba.

Hiç zamanı olmayanlarla, hiç derdi olmayanlar biraraya gelmişler, bizden şanslısı yok diye sokaklarda yürümüşler. Seksen santim aşağıya yatırıldıktan sonra adam, dönüp giderken evlatları sessizce yanından, omuzlarına nasıl sahip çıkacak orada. Evliya Çelebi gezdikçe yazmış, yazdıkları âleme ibret kalmış. Yazdıkça seyahat ettiğini zannedenler son durağı tasvir edebilseler, kahverengiden başka bir renk kabul eder mi mustatil tuval.

Manzaranın hali mekâna ve duygulara derinlik katar. Sahilden boğazı seyre dalanla, elinde bir ekmek kaldırım taşlarını sayan insan arasında pekâlâ fark vardır. Şükrü terennüm etmenin, en çok karşı ihtimalleri tahayyül edebiliyorsan bir anlamı vardır.

İnsan…

Konuşsa yarım sussa tam.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..