İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Açık Mavi̇

1 / Puan: 11714

Ankara

Bülent Kesler

2 / Puan: 3271

İstanbul

Mücahi̇t Kılıç

3 / Puan: 1635

İstanbul

Gülşen Aslan

4 / Puan: 1355

İstanbul

Sıla Müni̇r

5 / Puan: 1157

İstanbul

Mümtaz Fuat

6 / Puan: 1040

Bursa

Burhan Çeki̇ci̇

8 / Puan: 872

Ordu

Ahmet Lalbek

11 / Puan: 872

Erzincan

Bulut Sever

7 / Puan: 840

İstanbul

Ali̇ Şahan Avsuz

9 / Puan: 780

Adana
Ankara

Salman Döner

12 / Puan: 527

İstanbul

Onur Gündüz

13 / Puan: 526

İstanbul

Sevdaşrn

14 / Puan: 483

İstanbul

Mi̇nel Alya Bayrak

16 / Puan: 457

Erzurum

Ahmet

15 / Puan: 447

Kayseri

Ni̇da Tandoğan

18 / Puan: 398

Adana

Kürşat Koyuncu

17 / Puan: 379

Ankara

Atç

21 / Puan: 372

Eskişehir

Meyzen Ruha

20 / Puan: 371

İstanbul

Aykırı Genç

19 / Puan: 364

Ankara

Rümeysa Yağcı

23 / Puan: 333

İstanbul

Benay Özbent

24 / Puan: 330

İstanbul

Burcu Mıhcı

22 / Puan: 324

Ankara

Berkant Babandır

38 / Puan: 302

Eskişehir

Ayşegül Koçar

25 / Puan: 288

Ankara

Nesi̇be Çakıcı

28 / Puan: 280

Balıkesir
İstanbul

Erkan Keçi̇li̇

35 / Puan: 266

Konya

Kader...

30 / Puan: 258

İzmir

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 02 saat 34 dakika kaldı.

Bulut Sever yazdı, 469 kez açıldı, 4 misafir olmak üzere 15 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
2 May 15 16:00

Bulut Sever

Puan: 840

" Ölüm Keli̇mesi̇ Ne Güzel / Her Harfi̇ Bi̇r Ömre Bedel "

Söze nasıl başlanır bilmiyor insan bazen. Her cümle, parçalarına ayrıldığında bütünden farklı bir hal alıyor. Parçalar bütünden tamamen farklı bir hal aldığında bütünle ilişkileri, bir kompozisyon oluşturmak için bir arada olmalarından başka bir anlam ifade etmiyor.

Söz ki kutsaldır.

Harfleri, kelimeleri, cümleleri, lisanları yaratan Rabbimize hamdolsun.

İnsan denilen varlık eksik. Her daim kendini ifade etme, düşüncelerini parçalardan müteşekkil bir bütün olamamış halde anlatma telaşında. Sınırlı sayıda karakter neyimize yetmiyor ki.

Kendine dair ne hissediyorsa zaman mefhumundan bağımsız bir şekilde hissediyor. Bu çağın insanı zamanın sofrasında bir yemek; farkına varmadan yeniliyor.

Şimdinin insanıyla, beşyüz sene önce herhangi bir yerin herhangi bir köşesinde, yarım yamalak bir çatı altında kısıtlı imkânlarla hayatını idame ettiren insan arasındaki fark, şuraya bir çizgi çeksek işte o kadar.

Çizgi bizim sınırımız değildir.

Zaman mefhumu. Dün ile yarın, bugün ile seneler sonra arasında sadece an kadar bir fark var. Göz açıp kapayıncaya kadar demiş eskiler; anların kıymeti klavye tuşlarında kayboluyor artık.

“Ölüm kelimesi ne güzel / Her harfi bir ömre bedel” diyordu otuzbeşe bir kala çeyrek şair. Her harfinden bir ömür devşirenlere ve mefhumların kıymetini bilenlere selam olsun. Badem olduğunu görmek için gözlerin, kör olmamak gerekiyor illa.

Sırf kalbimin bir köşesi değişmedi diye, üzdüğüm bütün insanlardan özür diledim bu sabah. Sabahların verdiği rehavet, tüm gün yapılacakların karşısında o ilk dakikalardaki acziyet hali insanı mahzun mu ediyor bilinmez.

“Korkak ve onursuz diyecekler / Hâlbuki suskun ve kederliyim” demişti şair. Suskun ve kederli olmanın anlamı çok değişti artık. Artık kırmamak adına suskun olmak veya sevdiklerin adına sessizce geçip gitmek bu seyirden, bir değer ifade etmiyor. O şanı büyük adaletin tek merciine havale, hak aramanın yanında küçümsenir oldu. Güçlü olmanın, dokunmatik ekran karşısında olmakla bir alakası var galiba.

Hiç zamanı olmayanlarla, hiç derdi olmayanlar biraraya gelmişler, bizden şanslısı yok diye sokaklarda yürümüşler. Seksen santim aşağıya yatırıldıktan sonra adam, dönüp giderken evlatları sessizce yanından, omuzlarına nasıl sahip çıkacak orada. Evliya Çelebi gezdikçe yazmış, yazdıkları âleme ibret kalmış. Yazdıkça seyahat ettiğini zannedenler son durağı tasvir edebilseler, kahverengiden başka bir renk kabul eder mi mustatil tuval.

Manzaranın hali mekâna ve duygulara derinlik katar. Sahilden boğazı seyre dalanla, elinde bir ekmek kaldırım taşlarını sayan insan arasında pekâlâ fark vardır. Şükrü terennüm etmenin, en çok karşı ihtimalleri tahayyül edebiliyorsan bir anlamı vardır.

İnsan…

Konuşsa yarım sussa tam.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..