İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Detroi̇tli̇ Kızıl yazdı, 5 kez açıldı, 5 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
20 May '15 19:00
Panellerin Savaşı Seçimler ve Patlayan Botlar

"İki gün önceydi. Sosyal Medya ile ilgili ara ara sohbetler ettiğimiz bir arkadaşım Twitter'dan DM attı. Söylediğine göre Twitter tüm panelleri patlatmıştı yine."

Eğer sosyal medya ile biraz içli dışlıysanız ilk paragraf size bir şeyler anlatmıştır. Eğer satıcı değil de kullanıcıysanız konuyu biraz daha ayrıntılı anlatayım.

Twitter üzerinde bazı uygulamalar vardır. Bunlar Twitter'ın izin verdiği ve göz yumduğu uygulamalardır. Fakat bu uygulamalara "halis" niyetle kullanılacağını düşündüğü için izin vermektedir bu site.

Biraz daha açalım. Twitter için geliştirilen uygulamalara sizden bazı izinler ister. Siz de bu izinleri vermek zorunda kalırsınız uygulamayı kullanmak için. Bu izinler arasında "sizin yerinize takip yapmak, tweet atmak" gibi izinler vardır. Kabul ederseniz bu uygulamanın sahibi sizi bir panele sokar. Bu panelden sizin adınıza tweetler ve DM'ler atmaya başlar.

Siz kafayı yersiniz. Bir gün B partisi için tweet atarsınız, ertesi gün C partisi için. Veya hesabınızdan Şevval Duru adında bir kişinin videsounun internette yayınlandığı bilgisi geçilir. Sizin üzerinizden linke tıklayanlar da panelcinin ağına düşer.

Bu panelcilerin en önemli silahı "merak" silahıdır. Bazen bebeğini gör, bazen de tweet istatistiklerim uygulaması ile sizi çekerler.

Bazıları ise çok uyanıktır. 3-5 kuruşa takipçi satmaz. Kendisini fenomen yapmak için bu paneli kullanır. Sadece kendi markasıyla açtığı hesaplara takipçi yükler. Bu şekilde fenomen olan birisinin sitesini inceledim. 20 dakikada 100'den fazla yeni kullanıcıyı ağına düşürüyordu.

Gelelim bu işin ticari boyutuna. Bu paneller TT ve diğer çalışmalar için markalar ve kişiler tarafından kullanılıyor. Burada çok büyük bir ekonomi var. TT fiyatları 250 liradan başlıyor. Herkes tutturduğu fiyata keklik avlıyor. Takipçi satışları da öyle. Sürekli müşteri buluyor panelciler.

Gelinen noktada Twitter çoğu panelin canına okumuş durumda. Panelciler acıdan ağlıyor. Ellerinden ciddi miktarda takipçi kaçtı ve bu işten kazandıkları para kaynakları kesildi.

Twitter TT ekranları ise rahatladı. Gerçekten gündem olan konuları görebiliyorsunuz. Olması gerektiği gibi yani.

Organikçiler ise Twitter'da kararlı ve doğal yürüyüşlerine devam ediyorlar. İçerik üretiyorlar. İnsanları BOTÇULARA karşı uyarmaya devam ediyorlar.

Son BOT patladığında, son panel dağıldığında sosyal medyacılar ve markalar organiğin kıymetini çok daha fazla anlayacak.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol