İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39599

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9264

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7460

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7048

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5828

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5538

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5345

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3497

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2646

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2526

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2072

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1667

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1579

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1522

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1430

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1383

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1303

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1289

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1201

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1110

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1088

Yozgat

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1087

İstanbul

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1046

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1022

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 991

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 982

Ankara
Sali̇eri̇ Alt Ti̇re yazdı, 43 kez açıldı, 6 kişi beğendi, 12 yorum yapıldı.
3 Haz '15 19:00
Türki̇ye'ni̇n Li̇beralleri̇

Liberaller dünyanın her yerinde ideolojileri gereği gelişme, globalleşme yanlısı, demokratik, açık toplum politikaları izlerler. İktidara gelme imkanı bulamadıklarında da bu değerlere yakın partileri, siyasi akımları desteklerler.

Türkiye gibi %1’i bulmayan oy potansiyeli olduğunda bile diğer partiler için liberallerin bu desteği önemlidir. Ana muhalefet partisi liderinin TV'den “liberaller bir de bizi denesinler” çağrısında bulunacak kadar önemlidir bu destek.

O, %1 bile olmayan oydan ziyade liberallerin desteklediği partiye kattıkları havadan kaynaklanmaktadır. Medyada, gazetedeki köşelerinde o parti için olumlu görüşler belirtmesi adeta bağımsız kuruluşlar tarafından verilmiş sertifika gibidir. Parti dışından, kendilerinden olmayan üçüncü, ‘tarafsız’ kesimin onayıdır bu, diğer alternatifler arasından tercih edilmişlerdir. Bu destek, muhafazakar partiye demokrat havası verirken, bir solcu partiye de serbest piyasa ekonomisiyle uyum referansı olabilmektedir.

AKP’nin ilk yılındaki söylemlerinden sonra bu desteği açıkça gördük. AB politikaları, demokratikleşme adımları, askeri vesayet ile mücadele derken liberaller uzun süre bu partiyi destekledi. Referandumdaki "Yetmez ama evet" uzun süre tartışıldı.

AKP güçlendikçe bu desteği küçümsemeye başladı. İş “liberaller kim ki?” ye kadar geldi. Yerini sağlamlaştırdıkça liberallerin hassas olduğu konularda dikkatli olmamaya başladı. Bu da liberallerin büyük oranda AKP’den desteğini çekmesine hatta karşısında olmasına neden oldu. Liberallerin bu kopuşta bir kabahatlerinin olduğunu düşünmüyorum. AKP’nin yeni demokratik adımları atmakta zorlanması, seçim barajını düşürmeye yanaşmamsı v.s. liberaller için aslında yeterli bir gerekçe.

Belki AKP’nin de bu yeni adımları atamamasında geçerli, anlaşılabilir sebepleri vardır. Mesela Kürt sorunu konusunda kendisine oy kaybettirecek olmasına rağmen attığı radikal adımların karşılığında muhatabı olduğu çevreden aldığı ağır eleştiriler, yine Alevi açılımına en çok alevilerin tepki göstermesi gibi… Oralardan destek almayı, alkış beklerken en sert tepkiyi buralardan almaları eminim AKP’nin bu konularda mücadele etme isteğini kırmıştır.

Benim asıl bütün bu gelişmelerde şaşırdığım nokta AKP’den desteğini çekip sonra da düşman olanların yeni tercihlerindeki tutarsızlık.

Soğuk savaş dönemi sosyalist ideolojide kalmış, önde gelen politikacıları malı mülkü olmamasından gururla bahseden bir partinin liberaller tarafından desteklemesi tuhaf değil mi? Tuhaflık bununla da sınırlı değil; bu partinin ve arkasındaki silahlı örgütün etkili olduğu bölgelerde uyguladığı baskı da pek öyle ‘açık toplum’ için umut verici değil. Parti politikalarının, parti yönetiminin, başkanın kimler tarafından nasıl belirlendiği de malumken üstelik.

Fırsatını bulsa tüm liberalleri taş ocaklarında çalıştıracak, liberal değerlere bu kadar uzak hatta düşman bir partiyi sırf AKP nefretinden dolayı desteklemek çok büyük bir risk doğrusu.

Bu riski almam ben. Elinde silah opsiyonu da olan bir partiyi demokratik bulmam mümkün değil. Daha düne kadar dershane önünde bomba patlatan, halk otobüslerine molotof atmayı meşru görenlerin bu yaptıklarıyla hesaplaşmadan, hatta aynı yöntemlere dönebilmek için silah bırakmayı düşünmeyen parti bana en uzak partidir.

Diğer taraftan Türkiye'ye özgü solcularla aynı tarafa düşmek de çok acıklı. Yeni demokrasi Hareketi benzeri örgütlenmelerin teşviki bu yan yana düşmeden daha tutarlı olacaktı.

Değişmeyen, statükocu partiler desteği haketmiyor. 'bas geç' trenine binip mafya tipi yöneticilere oy vermiş liberallerin seçim sonrası yaşananlardan bir ders çıkarmaları gerekirdi. Habur’u, Oslo’yu vatana ihanet olarak görüyor bunlar.

Bırakın desteği, bu zihniyetlerin, bu özelleştirme karşıtı, kör, koyu milliyetçi, şiddete başvurmaktan çekinmeyen köhne siyasi partilerin iktidara gelmemesi için şimdiki iktidarın desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Tüm olumsuzluklarına rağmen AKP, Türkiye'nin hala en reformist partisi.

Taa ki daha iyi bir alternatif çıkana kadar.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

05 Haz '15 04:24

Misafir

Yazıklar olsun benim yorumlarımı nasıl silersin

CEVAPLA
05 Haz '15 03:51

Misafir

peki liberallerin hiç mi suçu yok

CEVAPLA
05 Haz '15 03:51

Misafir

ağzına sağlık liboş adam

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..