İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 34952

Ankara

Abdullah Fakiroğlu

2 / Puan: 8218

İstanbul

Sezer Emlik

3 / Puan: 7184

Bartın

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7026

İstanbul

Mümin Yolcu

5 / Puan: 6007

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5031

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 4918

İstanbul

Payitaht İstanbul

8 / Puan: 4486

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 2951

İstanbul

Ozan Bilican

10 / Puan: 2455

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2174

İstanbul

Detroitli Kızıl

12 / Puan: 1796

İstanbul

Ali Osman Rothschild

13 / Puan: 1690

Ankara

Salieri Alt Tire

14 / Puan: 1636

İstanbul

Sıla Münir

15 / Puan: 1464

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1384

Kırıkkale

Lagari Alıntılar

17 / Puan: 1235

İstanbul

Reşit Akpınar

19 / Puan: 1151

Erzurum

Ali Turan

18 / Puan: 1151

İstanbul
İstanbul

Ferit Çaydangeldi

21 / Puan: 1038

Ankara

Yamanduruş

22 / Puan: 1026

Sakarya

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1002

Erzincan

Mücahid Cesur

24 / Puan: 951

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 933

Ankara

Ahmet Demir

26 / Puan: 914

İstanbul

Aykut Giray

27 / Puan: 901

Yozgat

Müsemma Şahin

28 / Puan: 887

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 880

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 859

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 47 dakika kaldı.

Detroitli Kızıl yazdı, 879 kez açıldı, 1 misafir olmak üzere 8 kişi beğendi, 6 yorum yapıldı.
4 Haz 15 22:00
Seçimlerde Oy Çalacakların Listesi ve Seçimlerde Oy Çalmak

Kendi halinizde bir vatandaşsınız. Evden işe işten eve gelen, sosyal medyayla alakası olmayan, tek derdi ailesinin geçindirmek olan bir vatandaş. siyasi görüş olarak da Ak Parti'ye yakınsınız. Halkın %50'si gibi...

7 Haziran seçimleri için sandık kurullarında görev almak için başvurdunuz. Hem sandıklarda bulunurum hem elime 3 kuruş para geçer dediniz.

Ama bir akşam hayatınız değişti. Adınız Twitter'da oy çalacaklar diye dolaşmaya başladı. Adınız bir meczup tarafından yayınlandı ve takipçileri tarafından olay büyütüldü. Anlı şanlı medya kuruluşları da sizi hedef tahtasına koydu haber yaparak.

Son günlerde yaşadığımız şey tam olarak bu. Twitter'dan bir liste paylaşıldı ve haber siteleri bu isimleri sorgulamadan yayınladı. Bu listeye dikkatleri çekti.

Neydi bu liste?

Güya oy çalacaklar listesi. Yani birileri siyasi ihtiraslar uğruna yüz kadar adamı linç edilmesi için toplumun önüne attı.

İşin aslı ne?

Memur üye, veya sandık başkanı ve sandık kurulu üyesi aslında bu kişiler.

İlçe seçim kurulları hariç bir yerden de sızması mümkün değil sanırım. En azından benim bildiğim bu.

Bilmeyenler için seçimler nasıl yapılır anneye anlatır gibi anlatalım.

Bir sandıkta devlet memuru başkan ve üyeler olur. Bunların çoğu zorla yazılmıştır. Görevi devretme imkanı olsa devrederler. siyasi görüşleri vardır ama bunu bir partiye menfaat sağlayacak şekilde asla kullanmazlar. Ama kötü niyetli olsalar bile kullanamazlar. Çünkü tüm gözler başkan ve memur üyenin üzerindedir.

Sandık kurulunda partili üyeler de olur. Bunlar genelde büyük partilerden görevlendirilir. Sandık kurulu yemin ederek göreve başlar.

Her şey kayıt altındadır. Kaç pusula var. Kaç zarf var. Kaç imza var...

Oylar kullanılır. İmzalar atılır. Akşam olur. Oylar sayılmaya başlar. Oy sayılırken herkes izleyebilir. Sandık kurulu kötü niyetli ise itirazlar yapılabilir. (Trafo ve kedi içerikli espriler tam burada yapılacak)

Sonra bu oylar tutanaklara geçer. Bu tutanakları herkes imzalar.Tutanak isteyen her partiliye verilir. Sonra sandık kurulu başkanı ve bir üye oyları ilçe seçim kuruluna götürür. Burada bekleyen memurlar tutanaklara bakarak sisteme girer. Böylece oylar sayılmış olur. Sonuçlar açıklanır.

Oy çalındı iddiasında olanlar bu sistemin neresinde oy çalınıyor bunu asla açıklayamazlar. Çünkü işlerine gelmez. Türkiye'nin en büyük partilerinden birisi sandıklara adam yollamaz mesela. Tutanak toplamak için. Sonra gelir sosyal medyada tutanak arar.

Gelelim bu sistemde olabilecek hatalara.

YSK sistemine giren memurlar dalgınlıkla bazı hatalar yapabilir. 10 yerine 100 yazmak gibi. Fakat bunu bilinçli bir şekilde yapan ve organize bir oy hırsızlığına çeviren adamın hayatı kayar. Çünkü seçimden sonra tüm sandıklardan kime ne kadar oy çıktığını açıklar YSK. Partiler elindeki tutanaklara bakarak karşılaştırma yapabilir. Net delillerle davalar açabilir.

Türkiye'de ise bu takip kimsenin işine gelmez. Çünkü muhalefet her seçimde yenilgi sebebini başka yerlerde arar. Fanatiklerini "oy çalınıyor" iddiası ile avutur.

Seçime kaldı 3-4 gün. Hala Twitter'dan müşahit arıyor mesela bazı partiler. Organizasyon ve gönüllülük yok. Ciddiyet derseniz o hiç yok.

Bu yazının altında yorumlarla tartışılabilir bu mevzu. Buyrun.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
05 Haz 00:31

Misafir

Onur- geçen seçimde ben akparti temsilcisi olarak polis eşliğinde oyları ilçe seçim kuruluna götürürken muhalefet partili okul sorumlularına nerdeyse yalvardım. Otobüsle bizimle gelin diye. Kimse gelmedi, buhar vurdum duymazlar.

05 Haz 00:26

Misafir

Onur-Oy kullanmaya başladığım her seçim de görevli oldum bu 10. Seçim. 7 sinde sandıkta görev aldım. diğerlerinde ve bu seçimde ok sorumlusu oldum. Muhalefet partilerin organizasyon eksikliği hep had safada oldu.

Bunlar da ilginizi çekebilir..