İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Detroi̇tli̇ Kızıl yazdı, 36 kez açıldı, 7 kişi beğendi, 6 yorum yapıldı.
5 Haz '15 01:00
Seçimlerde Oy Çalacakların Listesi ve Seçimlerde Oy Çalmak

Kendi halinizde bir vatandaşsınız. Evden işe işten eve gelen, sosyal medyayla alakası olmayan, tek derdi ailesinin geçindirmek olan bir vatandaş. siyasi görüş olarak da Ak Parti'ye yakınsınız. Halkın %50'si gibi...

7 Haziran seçimleri için sandık kurullarında görev almak için başvurdunuz. Hem sandıklarda bulunurum hem elime 3 kuruş para geçer dediniz.

Ama bir akşam hayatınız değişti. Adınız Twitter'da oy çalacaklar diye dolaşmaya başladı. Adınız bir meczup tarafından yayınlandı ve takipçileri tarafından olay büyütüldü. Anlı şanlı medya kuruluşları da sizi hedef tahtasına koydu haber yaparak.

Son günlerde yaşadığımız şey tam olarak bu. Twitter'dan bir liste paylaşıldı ve haber siteleri bu isimleri sorgulamadan yayınladı. Bu listeye dikkatleri çekti.

Neydi bu liste?

Güya oy çalacaklar listesi. Yani birileri siyasi ihtiraslar uğruna yüz kadar adamı linç edilmesi için toplumun önüne attı.

İşin aslı ne?

Memur üye, veya sandık başkanı ve sandık kurulu üyesi aslında bu kişiler.

İlçe seçim kurulları hariç bir yerden de sızması mümkün değil sanırım. En azından benim bildiğim bu.

Bilmeyenler için seçimler nasıl yapılır anneye anlatır gibi anlatalım.

Bir sandıkta devlet memuru başkan ve üyeler olur. Bunların çoğu zorla yazılmıştır. Görevi devretme imkanı olsa devrederler. siyasi görüşleri vardır ama bunu bir partiye menfaat sağlayacak şekilde asla kullanmazlar. Ama kötü niyetli olsalar bile kullanamazlar. Çünkü tüm gözler başkan ve memur üyenin üzerindedir.

Sandık kurulunda partili üyeler de olur. Bunlar genelde büyük partilerden görevlendirilir. Sandık kurulu yemin ederek göreve başlar.

Her şey kayıt altındadır. Kaç pusula var. Kaç zarf var. Kaç imza var...

Oylar kullanılır. İmzalar atılır. Akşam olur. Oylar sayılmaya başlar. Oy sayılırken herkes izleyebilir. Sandık kurulu kötü niyetli ise itirazlar yapılabilir. (Trafo ve kedi içerikli espriler tam burada yapılacak)

Sonra bu oylar tutanaklara geçer. Bu tutanakları herkes imzalar.Tutanak isteyen her partiliye verilir. Sonra sandık kurulu başkanı ve bir üye oyları ilçe seçim kuruluna götürür. Burada bekleyen memurlar tutanaklara bakarak sisteme girer. Böylece oylar sayılmış olur. Sonuçlar açıklanır.

Oy çalındı iddiasında olanlar bu sistemin neresinde oy çalınıyor bunu asla açıklayamazlar. Çünkü işlerine gelmez. Türkiye'nin en büyük partilerinden birisi sandıklara adam yollamaz mesela. Tutanak toplamak için. Sonra gelir sosyal medyada tutanak arar.

Gelelim bu sistemde olabilecek hatalara.

YSK sistemine giren memurlar dalgınlıkla bazı hatalar yapabilir. 10 yerine 100 yazmak gibi. Fakat bunu bilinçli bir şekilde yapan ve organize bir oy hırsızlığına çeviren adamın hayatı kayar. Çünkü seçimden sonra tüm sandıklardan kime ne kadar oy çıktığını açıklar YSK. Partiler elindeki tutanaklara bakarak karşılaştırma yapabilir. Net delillerle davalar açabilir.

Türkiye'de ise bu takip kimsenin işine gelmez. Çünkü muhalefet her seçimde yenilgi sebebini başka yerlerde arar. Fanatiklerini "oy çalınıyor" iddiası ile avutur.

Seçime kaldı 3-4 gün. Hala Twitter'dan müşahit arıyor mesela bazı partiler. Organizasyon ve gönüllülük yok. Ciddiyet derseniz o hiç yok.

Bu yazının altında yorumlarla tartışılabilir bu mevzu. Buyrun.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

05 Haz '15 03:31

Misafir

Onur- geçen seçimde ben akparti temsilcisi olarak polis eşliğinde oyları ilçe seçim kuruluna götürürken muhalefet partili okul sorumlularına nerdeyse yalvardım. Otobüsle bizimle gelin diye. Kimse gelmedi, buhar vurdum duymazlar.

CEVAPLA
05 Haz '15 03:26

Misafir

Onur-Oy kullanmaya başladığım her seçim de görevli oldum bu 10. Seçim. 7 sinde sandıkta görev aldım. diğerlerinde ve bu seçimde ok sorumlusu oldum. Muhalefet partilerin organizasyon eksikliği hep had safada oldu.

CEVAPLA
05 Haz '15 03:26

Misafir

Bu seçimde sandık başında diğer partilerin yoğun baskısı olacak, ak partili görevlilerin işi çok sıkı ve sağlam tutması lazım. Özellikle oy oranının düşük olduğu bölgeler. Bu konuda çekincem var.

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol