İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Detroi̇tli̇ Kızıl yazdı, 42 kez açıldı, 10 kişi beğendi, 4 yorum yapıldı.
19 Haz '15 01:00
Sosyal Medya Orucu ve Dilin Kemiği

Yazıya giriş yaparken Ramazan ayında internetten ve sosyal medya mecralarından biraz uzak kalma ile ilgili bir şeyler yazayım diyordum. Arama motoruna konuyla ilgili neler yazılmış diye "sosyal medya orucu" yazdım.

"MEB şube müdüründen Sosyal medyayı sallayan Atatürk ve oruç mesajı" haberi önüme geldi.

Bu haber burada dursun. Sosyal medya orucu konusu da.

Seçim dönemiydi. Twitter oldukça yoğun kullanılıyordu. Bir partinin vekil adayının bir paylaşımı dikkatimi çekti. Başka bir partinin kaza yapan aracıyla ilgili bir paylaşımdı. Ortak tanıdıklarımıza "acilen" bu tweeti silmesi için ulaşmaları gerektiğini yazdım. Ben yazana kadar ise belli başlı haber siteleri çoktan tweeti haber yapmıştı.

Seçim bitti. Bir milletvekili içinde bazı meslek dallarının adı geçen bir tweet attı. Sonra da yanlış anlaşıldığını bildirdi.

Sosyal medya ve temsil...

Sosyal medya ve dilin kemiği.

Eğer siz bir misyonu veya bir kurumu temsil ediyorsanız veya sosyal medya sizi bir kurum veya hareketle özdeşleştiriyorsa üç defa düşünüp bir defa yazmak zorundasınız.

Gerçek kimliğinizle veya takma isimle yazsanız bile bu böyledir. Yoksa günler önce veya yıllar önce yazdığınız bir şeyi, attığınız bir fotoyu getirir önünüze koyarlar. Bu size güvenen ve sizinle iş tutan kişileri de zora sokar. Toplum nezdinde de zora sokar, hukuk nezdinde de zora sokar.

Bugün bahsedilen paylaşımda bir ilçemizin milli eğitim müdürlüğünde şube müdürü olarak çalışan birisinden bahsediliyor. Paylaşım ise Mustafa Kemal ve Oruç eksenli bir paylaşım. Komik deseniz komik değil. Faydalı deseniz faydalı değil. Üstelik toplumun bir bölümünü rencide edebilecek bir paylaşım. Hal böyle olunca da medyanın ilgisini çekiyor. Sonra da yönetilemez bir kriz haline geliyor. Büyüyor, can sıkıyor... (Haberde adı geçen yetkili hesabının ele geçirildiğini ve paylaşımları başkasının yaptığını belirtmiş. Bunu da eklemeden geçmeyeyim)

Yani toplum içinde dilimize 1 sahip olacaksak sosyal medyada 5 sahip olmalıyız.

Bu kişiler için de böyle kurumlar için de böyle. Zamanlama hataları, toplumu derinden sarsacak paylaşımlar vb durumlardan uzak durulmalı..

Gelelim sosyal medya orucuna. Bundan 3-4 sene evvel Ramazan aylarında Twitter'a mola veriyordum. Tweet atmıyor, sık sık siteye giriş yapmıyordum. Epeyce de verim aldım kendimce. Sonra bunu uygulayamadım. Kendimce de geçerli sebeplerim vardı. Bu Ramazan'da bunu uygulamam mümkün değil.

Fakat buna gücü yeten varsa denemesini tavsiye edebilirim. En azından 1-2 sene denediğim için verdiği manevi huzuru ve artırdığım zamanı çok iyi biliyorum.

Geçenlerde bir dergide okumuştum. Amerika'da bazı insanlar bir gün boyunca teknolojik aletlere ellerini sürmüyorlarmış. Buna benzer bir haberdi. Oldukça ilgimi çekti. Kendinize bu tarz kısıtlamalar yaptığınız zaman kendi "bağımlılık seviyenizi" de test etmiş oluyorsunuz.

Herkese huzur ve bereket dolu bir Ramazan ayı dilerim.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

23 Haz '15 05:21

Misafir

ösym sınavları olduğu gün, yarım gün de olsa teknolojiden uzak duruyoruz ya, oh mis. sırf bunun için bile o paralar helal olsun osym'ye.

CEVAPLA
19 Haz '15 17:57

Secim yorgunlugu sayin Fakiroglu

CEVAPLA
19 Haz '15 11:27

sayın kızıl özlettiniz.

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol