İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 38846

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 8854

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7401

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 6943

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5721

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5508

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5262

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3477

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2613

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2505

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2037

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1823

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1660

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1568

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1491

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1399

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1364

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1276

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1265

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1191

Ankara

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1082

İstanbul

Emre Keleş

25 / Puan: 1081

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1074

Yozgat

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1042

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1013

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 985

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 972

Ankara

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 05 saat 04 dakika kaldı.

Bulut Sever yazdı, 470 kez açıldı, 2 misafir olmak üzere 14 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
12 Tem 15 16:00

Bulut Sever

Puan: 5508

İzi̇n Günleri̇ de Geli̇p Geçer

İzinli olmak.

Çalışan insanlar için kullanılması elzem olan istirahat günü. Özel sektörde çalışanlar için haftada bir, 657’ye tabi olanlarca haftada iki gün izinli oluyor olmak demek.

Daha önce haftalık istirahat günümüz Cuma idi. Şimdi, Cumartesi ve Pazar. Bahsi diğer ki, hüzün verir…

*

İzinli olunan günlerin niceliğiyle ilgilendiğimiz kadar niteliğiyle ilgilenmiyor, bu günlere dair bir sorun yaşıyoruz milletçe.

İzin günleri bütün gün sereserpe yatmanın diğer bir adı bazen. Yatanların deyimiyle yazalım: 6 günün yorgunluğunun sonunda bir gün dahi olsun istirahat etmek. İzin günleri, geç uyanmak demek böyleleri için. Geç bir kahvaltı. Kahvaltı sonrası çay ile devam eden bir günün televizyon ile hemdem olunması demek. Akabinde yaşadığı muhitin çevresi uygun ise, bir saat dışarıda ailesinin gönlünü yapmak belki de.

Bazen de 6 gün boyunca kapitalizmin çarkları arasında ufalanan insanın, sorunlarını unutması adına yine kapitalizmin en görkemli kaleleri gibi duran devasa AVM’lerde tüm gün kendini oradan oraya savurması demek. Bir mağazadan diğer bir mağaza hiç alışveriş yapmadan, beğendiklerinin hiçbirini al(a)madan mağaza mağaza gezmek kültürü ve günümüz “harcaharca”nın nimetlerini temaşa etmek; onu, içinde savrulduğu girdabın başdöndürücülüğünü bir gün de olsa unutturuyor.

Artık toplumda izin günü; yatmanın, gezmenin, gençler için ise çıldırmanın diğer bir adı. İzinli olan, Anadolu’nun bağrından kopup gelmiş ikinci/üçüncü kuşaktan mazbut bir aile babası ise ve yaz günleri “bir türk dünyaya bedel” sözündeki Türk’ü ispat etmek(!) için otobanın kenarında mangal yakabiliyorsa, işte bunun da diğer bir adı olmuş izin günleri.

*

İzin günlerine, hayatın hızla aktığı bu çağda Müslümanca bir bakışla bakabilmeliyiz. Mademki Müslüman, zamanı en kıymetlisi bilmeli ve her iş ve hareketini buna göre düzenlemeli; işte o halde istirahat günlerimizin niteliği hususunda aynaya dönerek, bir daha kendimize bakmamız gerekmektedir.

Müslüman, zamanı en kıymetlisi bilir dedik. Zamanın da bir mahlûk olduğunun, diğer yaratılmışlar gibi zamanın da her an çekip gittiğinin ve asla geri döndürülemeyeceğinin idrakinde olmalı. Madem iman etmiştir, hep denilegeldiği gibi dünya hayatını bir tarla, zamanı da bu tarlayı işleyecek bir alet olarak görür ve ahiret hazırlığını ona göre yapar.

Günümüzde özellikle çalışanlar, zamanın yetersizliğinden ve iş yaşamının yıpratıcılığından şikâyetçi. Piyasada iş ahlakı kalmamış; genel olarak insanlar, bir altında olanı ezdiği takdirde rahata erebileceği zannı içerisinde ve farkına varamadıkları tüm rahatsızlıklarıyla yaşayıp gidiyor.

*

Madem zaman bu kadar hızlı ve yıpratıcı bir hal aldı artık, o halde izin günlerimiz nasıl geçmeli diye düşünmeden edemeyiz. Kendimize, yan gelip yatmanın dışında, o günü bereketli kılmanın yollarını bulmalıyız.

Bu normalde işten geldiğimizde çocuklarla ilgilenmenin, akabinde bir çay içmenin dışında çoğu kez yeteri kadar kitap okumaya vakit ayıramamamızın telafisinin olacağı; bizim için öğrenilmesi elzem olan ya da merak ettiğimiz dini, siyasi, tarihi veyahut başka bir konuyu o gün irdeleyebileceğimiz, üzerinde çalışabileceğimiz bir gün olabilir.

Bunun yanında arzu ettiğimiz lakin yorgunluğumuzdan sebep akşamları yeteri kadar vakit ayıramadığımız çocuklarımızın hem zihni hem de bedeni gelişimlerinde önemli yer tutabilecek birlikteliği bu günler de sağlayabiliriz.

Yine bu günlerde yaşadığımız yere göre, daha önceden hususiyetini detaylı bir şekilde öğrendiğimiz tarihi yerleri çocuklarımızla gezerek, onlara bize miras kalan geçmişimizi anlatıp; onlara tarih şuurunu bizatihi görmesini, o atmosferi yaşayarak tarihini öğrenmesini ve sevmesini sağlayabiliriz.

*

Muhakkak bu yazıda, yazanın yetersizliğinden dile getiremediği, süregelen birçok faydalı iş ve uğraş bu günlerde ivmesini arttırarak yapılabilir. Çoğu zaman bu yapılacaklara mümkün olduğunca aile bireyleri de dâhil edilerek, TV karşısında oturmanın bir aile oluşturamayacağından sebep, bir aile olmanın keyfi de yaşanabilir ayrıca.

*

İzin günleri zamana meydan okunulacak günler değildir!

Ne demiş şair:

“Hayat kısa, kuşlar uçuyor.”

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..