İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Açık Mavi̇

1 / Puan: 12180

Ankara

Bülent Kesler

2 / Puan: 3338

İstanbul

Mücahi̇t Kılıç

3 / Puan: 1688

İstanbul

Gülşen Aslan

4 / Puan: 1365

İstanbul

Sıla Müni̇r

5 / Puan: 1162

İstanbul

Mümtaz Fuat

6 / Puan: 1046

Bursa

Ahmet Lalbek

11 / Puan: 930

Erzincan

Burhan Çeki̇ci̇

8 / Puan: 886

Ordu

Bulut Sever

7 / Puan: 842

İstanbul

Ali̇ Şahan Avsuz

9 / Puan: 783

Adana
Ankara

Onur Gündüz

13 / Puan: 534

İstanbul

Salman Döner

12 / Puan: 528

İstanbul

Sevdaşrn

14 / Puan: 489

İstanbul

Mi̇nel Alya Bayrak

16 / Puan: 458

Erzurum

Ahmet

15 / Puan: 451

Kayseri

Ni̇da Tandoğan

18 / Puan: 399

Adana

Kürşat Koyuncu

17 / Puan: 380

Ankara

Atç

21 / Puan: 372

Eskişehir

Meyzen Ruha

20 / Puan: 371

İstanbul

Aykırı Genç

19 / Puan: 369

Ankara

Benay Özbent

24 / Puan: 336

İstanbul

Rümeysa Yağcı

23 / Puan: 336

İstanbul

Burcu Mıhcı

22 / Puan: 329

Ankara

Berkant Babandır

38 / Puan: 308

Eskişehir

Ayşegül Koçar

25 / Puan: 290

Ankara

Nesi̇be Çakıcı

28 / Puan: 286

Balıkesir

Erkan Keçi̇li̇

35 / Puan: 284

Konya
İstanbul

Kader...

30 / Puan: 265

İzmir
Bulut Sever yazdı, 22 kez açıldı, 14 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
2 Ağu '15 01:00

Bulut Sever

Puan: 842

Geldi̇n Bi̇r Dert Gi̇tti̇n Bi̇r

Masallardaki adamlar gibi hikâyenin bütününe efsunlu bir hava da katabilirdim belki fakat sana söylediklerimin, yazdıklarımın hep bir imbat gibi ferahlık getirmesini, kalbine inşirah vermesini istedim.

Yanıldım.

İlham denen misafirin varlığına hiç inanmadım. Hüznün yarenliğini bildim daima. Hüzün, virane otellerin lobilerinin köşesinde oturan hayatın sillesini yemiş; oturduğu kanepenin demirbaşlığına talip olmuş ve bunu haketmiş biri gibi. Nerede münzevi bir yer görsen, o hancılardan bir adet mevcuttur bunu unutma.

Şairlerin, yani kelimelere artistlik yaptıran o insanların yazdıkları karşısında el-pençe duramamamı sakın kibirli olduğuma yorma. Sana hiç şiir yazmadım değil. Şiirleri(ni) okumamış olman, yüzüne karşı bunları okumak için teşebbüs ettiğimde bütün mısraların kıymeti harbiyesinin kalmamış olmasından sebeptir.

İstanbul karlıydı. Karın en çok yakıştığı şehirlerden biridir bu şehri İstanbul. İstanbul, mevsimi geldiğinde kar tanelerini başköşesine oturtmasıyla birlikte çiçekler açar her daim. Hangi semti ya da neresi olursa olsun; evlerin iç içe geçtiği dar bir sokağından veyahut gökyüzünün belli belirsiz göründüğü sigara-çay yapılan küçük fakat on numara / beş yıldız çayı olan çay ocaklarından ya da git bir meydanına bir daha izle şehre koşarken kar tanelerinin şehirle ahengini, işte o kadar güzel.

Böyle bir ortamda çıkageldin. Böyle tatsız tuzsuz, acayip bir hal vardı her zaman ki gibi üzerimde; omuzdan askılı sevdiğin o çanta ve sırtımda bir tane daha, gitmek üzereydim. Nerden bilebilirdik ki? Geldin ve umarsızca ve daha ne olduğunu anlayamadan, başköşesine kuruldun viranenin.

Hayatıma girdiğin o günden bu yana, bana birçok şey öğrettin. Geçip gitmeyi şiar edinmiş tabiatıma uyarak bana yaptığın iyiliklerin üzerine basıp, onları ezecek değilim. Küçüklüğümden beri arzu ettiğim bir şeydi şair olmak ve bana, kendime hep sorduğum bir sorunun cevabını alarak çok hoş bir iyilikte bulundun: Seni gördüm ya, şairlik de neymiş!

Bütün dertlerime derman olamayacak olsaydın da, viranede bir ömür geçirmeyi gönül rızasıyla istemiş olmanla her şeyi kolaylaştırabileceğini düşündün. Haksız da sayılmazdın oysa. Ve fakat işte, şartları yerine getirilmemiş bir duanın kabul olmasını ısrarla istemek ve bunun gerçekleşmesinin mümkünatı sebepler dairesi içerisinde ne kadar zor ise; okunmayacak bir şiirin yazıldığı kâğıdın, bir kitap arasında sararması gibiydi bu. Adını sırladım derken kandırmıyordum seni. Sen, o kimse tarafından okunmayacak şiir gibi kaldın. Hep öyle de kalacaksın tarafımdan.

Hiçbir zaman çok iyi bir kul ol(a)madım Sevgili, kötü de olmadım. İlk Kur’an kursumuz olan yan binanın kapıcı dairesindeki, o zamanlar teyze dediğimiz hocamızdan, ilk İslam harflerini tedris ederken hiç dayak da yememiştik hâlbuki. Geçen o kapıcı dairesine birlikte gittiğimiz çocuklardan abi-kardeş olan ikisini otobüs terminalinde çalışırken gördüm; almışlar yürümüşler. Halleri ve içinde bulundukları dertsizlikleri… Üzüldüm. Onlar mı mutluydu, çocukluğum mu yoksa? O an göz göze gelmek istemedim onlarla; hareket etmesine az kalmış, en ön mahallinde oturduğum otobüsten inip neresi o anda denk gelirse, en uzak ve bilmediğim bir yer olmalıydı muhakkak, gitmek istedim.

Yine de bunca derdin ve karmaşanın ortasında geriye dönüp baktığımda, çoğu duamın kabul olmadığına şükrediyorum. İyi bir kul olamamamdan sebep, kendime dair ettiğim dualarda da, bu duaların kabul olmamasına dair ettiğim şükürlerde de samimi değilim. İçimde durmasına engel olamadığım o alçak ses hep dua ve şükür hallerime isyan etmekte zira. Araf’ta kalmak nasıl oluyormuş, bunu da öğreniyor insan can sıkıcı bu hayalde.

Duadan gayrı kalma Sevgili. Hep denildiği üzere; “Derdi olan insan dua eder. Her duasına kavuşan da kendinden şüphe etmeli!”

En çok kışı sevdiğimi biliyorsan da, dört mevsim oldun hayatımda ve hiçbir şey müzmin bir dert olan varlığının yerini tutamayacak artık. İstemiyorum da.

Şimdi, yine de sen koy hüznün adını.

İlkbahar mı bu?

Hayır. Sonbahar…

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..