İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Açık Mavi̇

1 / Puan: 11714

Ankara

Bülent Kesler

2 / Puan: 3271

İstanbul

Mücahi̇t Kılıç

3 / Puan: 1635

İstanbul

Gülşen Aslan

4 / Puan: 1355

İstanbul

Sıla Müni̇r

5 / Puan: 1157

İstanbul

Mümtaz Fuat

6 / Puan: 1040

Bursa

Burhan Çeki̇ci̇

8 / Puan: 872

Ordu

Ahmet Lalbek

11 / Puan: 872

Erzincan

Bulut Sever

7 / Puan: 840

İstanbul

Ali̇ Şahan Avsuz

9 / Puan: 780

Adana
Ankara

Salman Döner

12 / Puan: 527

İstanbul

Onur Gündüz

13 / Puan: 526

İstanbul

Sevdaşrn

14 / Puan: 483

İstanbul

Mi̇nel Alya Bayrak

16 / Puan: 457

Erzurum

Ahmet

15 / Puan: 447

Kayseri

Ni̇da Tandoğan

18 / Puan: 398

Adana

Kürşat Koyuncu

17 / Puan: 379

Ankara

Atç

21 / Puan: 372

Eskişehir

Meyzen Ruha

20 / Puan: 371

İstanbul

Aykırı Genç

19 / Puan: 364

Ankara

Rümeysa Yağcı

23 / Puan: 333

İstanbul

Benay Özbent

24 / Puan: 330

İstanbul

Burcu Mıhcı

22 / Puan: 324

Ankara

Berkant Babandır

38 / Puan: 302

Eskişehir

Ayşegül Koçar

25 / Puan: 288

Ankara

Nesi̇be Çakıcı

28 / Puan: 280

Balıkesir
İstanbul

Erkan Keçi̇li̇

35 / Puan: 266

Konya

Kader...

30 / Puan: 258

İzmir

Bir sonraki paylaşıma yaklaşık 29 dakika kaldı.

Bulut Sever yazdı, 611 kez açıldı, 3 misafir olmak üzere 17 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
8 Ağu 15 22:00

Bulut Sever

Puan: 840

Muamma Bi̇r Ömür

Fotoğraf çektirmeyi sevemedim hiç.

Bazen birden bir kelime, bir cümle takılıp geliyor insanın aklına. Etrafında dönüp dolaşıp neşvünema vermesini bekliyorsun.

Ansızın gelen bu kelimelerin ve/veya cümlelerin olgunlaşması için sabırsızlanıyorsun. Hâlbuki bilmezdin ki, sen her ne kadar beni sabırlı görsen de ben sana geç kalmışlığımın arasını kapatmak için aceleyle koşuyordum. Hiç arkama bakmadan hem de.

Fotoğraf çektirmek diyordum.

Sevmedim hiç. İnsanların o an ki mutluluk ya da hüzün veya adı he ne ise o an yaşadıkları duyguların cansız bir hatıraya dönüşmüş hallerini seneler sonra görmesi dayanılmaz bir acı gibi görünüyor.

Orta yolda olmak böyle bir şey mi yoksa. Herkes gibi, her şeye ait; cansız bir hatıra gibi.

Sokağa çıktığım zaman yolda görüp de yolumu değiştirdiğim adamlar var hayatımda. Eğer değiştiremediysem yolumu, onların bana biçeceği bir role bürünmektense, en nazik halimle dediklerine mukabelede bulunuyor, geçip gidiyorum. Yaşadığım can sıkıntısının tarifi yok bu durumlarda, belki basit olacak ama ben de böyleyim işte.

Eğreti bakışlara muhatap oluyorum çevremde ve fakat bu insanlar kendilerince orta yolda olduklarını düşündükleri noktaya nasıl geldiler ve nasıl bu bakışlarındaki huzursuzluğu içlerine sindirebiliyorlar düşünmeden edemiyorum. Bir de bunlar aile babası; ellerinin altındaki dünyalıklarla, bulundukları mesleki yerin sahte vazgeçilmezliğinde dolanıp duruyorlar ve akıl veriyorlar bir de.

Ömrünü bu kıymetsiz şeyleri tahkir etmekle geçirmiş bir adama, bunlara giden yolu, imrendirmek adına tavsiye ediyorlar. Vakitlerine acıyabilseler keşke. Konuştuğunda sözde mütedeyyin adamlar bunlar; ağızlarından bir an eksik olmuyor ki mal hırsı düşmesin, gezmek tozmaktan başka bir şey düşünmesinler. Konusu açılırsa başlar öne düşüp vah vah denilse de, gören gözler için bu hallerin serkeşliği dikkatlerden kaçmıyor.

Günlük meselelerin sıradanlığından vazgeçmek çok zordur. Her gün işe gitmek mecburiyetinde olan bir adam, çok sevdiğini söyleyen, pek samimi olduğunu dillendiren arkadaşının sıkıntısını bilmez ve bilse dahi günlük yevmiyesine ihtiyacı olmasa da o metaya dirsek çevirmezlik edemez. Orta yol demişlerdi. Gâvurların o evlilik yeminindeki gibi; sadece sağlıkta mı yoksa?

“Gece yatarken açık kap-çanak bırakmayın” diye yazar İlmihallerde. Bunun fakirliğe sebep olacağını ifade eder. Daha ne kadar açık yazılabilirdi ki. Mikroplar gözle görülmediği için bu şeyler dikkate alınmazsa, yediğin içtiğin şeylerin içine karışır ve bunlar o haliyle yenilirse hasta olunur. Hasta olunca da zorunlu ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kazancının arta kalanını hastalığın tedavisi için kullanırsın. Bazen de zorunlu ihtiyaçlarını dahi kısmak durumunda kalır ve belki tedavi için kazancının tamamı dahi yetmez.

Kurtuluşun, kelimede orta yolda olmakla sağlanacağını mütemadiyen terennüm eden adam az önce yazılan kaideye uymuş olsa rahat eder. Bir de şu açıdan bak lütfen; ifrat hususunda illa meşru yollardan kazanıyorum diye ölçülü olma kabını açık bırakmasalar. Ölçüyü pekâlâ aciz bir yaratılan olduğunu kabul ederek, kibir kabının kapağını sıkıca kapasalar.

Sonra bana, hayatın getirdiği o mecburiyetlerin içinde, karşımda oturandan inşaat sektöründeki yatırımların ne kadar kârlı olduğunu dinlemek düşüyor. Daha çok bir monolog halinde, karşımdaki adam tarafından bir diyalog varmış gibi masada çayımı yudumlamak kalıyor aslında bana.

İnsanların çoğunun hayatından bezdiği, samimiyetin bir elmas gibi olup derinlerde sır olduğu bu şehirde son yıllarım böyle geçti. Böyle geçip giderken ben, bir anlık dikkatsizlikten dolayı direksiyon hâkimiyetini kaybetmiş sürücü gibi viraneye çarptın ve darmadağın ettin her yeri. İyice çekilmez oldu artık.

Daha reşit olduğumun ertesi senesi kaçıp gitmek istemiştim çok uzaklara. Bir gemi seyir halindeyken içinde kaynakçı olarak çalışıp uzaklaşmak istemiştim başka kıtalardaki çok uzak ülkelere. Nasip, ne hikmeti varsa artık; ödevim olan askerliğimi daha yapmamıştım da olmamıştı. Gün ne zaman bilinmez Sevgili.

Gelme dedim sana. Bu muamma hayatın girdabına ben itmek istemedim seni ve itmedim de. Hemen anlamıştın oysa. Ben tutkulu seviyordum. Cümlelerin anahtar oluşuyla sana bu muamma ömrün kapılarını açan bendim. Fakat seni içeri buyur etmemiş, öylece beklemiştim.

Şimdi dürüst olalım, oku bak Tanpınar ne diyor:

“bir adın kalmalı geriye / bütün kırılmış şeylerin nihayetinde / aynaların ardında sır / yalnızlığın peşinde kuvvet / evet nihayet / bir adın kalmalı geriye / bir de o kahreden gurbet”

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.
Bunlar da ilginizi çekebilir..