İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Sai̇d Naci̇ Çamdalı yazdı, 35 kez açıldı, 3 kişi beğendi, 1 yorum yapıldı.
21 Ağu '15 07:00
Bol Propaganda Soslu Film İncelemesi; Lone Survivor

"Afganistan'ın doğusundaki dağlık ve sık ormanlık alandaki bu özel operasyon sırasında yoğun Taliban ateşinden yaralı olarak kurtulan Amerikan komandosunu ise bir Afgan köylüsünün kurtardığı belirtiliyor. Yaralı Amerikan komandosuna evinde ilk müdahaleyi yapan Afgan köylüsünün yetkililere haber vererek, Seal komandosunun hayatını kurtardığı ifade ediliyor."

aktifhaber/12 Temmuz 2005

Sürekli aktif bir hayal gücünüz varsa komplo teorileriniz hiç bitmez ;

Yukarıdaki haber metni kabaca Lone Survivor filminin konusunu oluşturuyor.Lone Survivor filmi 2013 yılında gösterime girmiş aksiyon filmi.Filmin yönetmenliğini Hancock ve Battleship filmlerinden tanıdığımız Peter Berg yapıyor.Filmin başrollerinde ise Mark Wahlberg ,Taylor Kitsch,Emile Hirsch,Ben Foster ve Eric Bana var.Universal Pictures tarafında yapılan film yaklaşık 40 milyon dolarlık bir bütçeye sahip.

Kaliteli Çekimler ve Bayat Hikayeler

Filmin konusu "gerçek bir hikayeye" dayanmakta : Kızılkanatlar Operasyonuna (Operation Red Wings).2005 yılı içerisinde Amerikan Donanmasının seçkin birliği olan Navy Seals'e mensup bir tim Afganistanda Kunar bölgesinin Taliban komutanı Ahmet Şah'a bir suikast operasyonu düzenler.Fakat Amerikan askerleri ava giderken avlanır.Taliban tarafından pusuya düşürülürler ve 4 kişilk timden sadece Marcus Luttrell ( Mark Wahlberg) hayatta kalır.Amerikan kuvvetleri Lutrell'i bulmak için kapsamlı operasyon başlatır.Operasyon esnasında bir helikopterin vurulması ile 16 Navy Seal personeli daha ölür.Lutrell'i bir Afgan köylüsü kurtarır ve ilk tedavisi yapar.Daha sonra Amerikan birlikleri Lutrell'e ulaşırlar.Filmin hikayesi Kızılkanatlar Operasyonunda yaşanan olaylar ile birebir paralellik göstermekte.İsimler ve mekanlarda aslına sadık kalınmış.

Film oldukça kaliteli bir prodüksiyona sahip.Klasik üst düzey Hollywood filmi.Nerede çekildiğini bilmiyorum ama doğal şartlar çok güzel yansıtılmış.Afganistan'ın meşhur Tora Bora Dağlarını daha güzel bir şekilde yansıtamazlardı zaten.Silahlar ve kamuflajlar muhtemelen Amerikan Ordusu destekli.Askeri kamp düzeni , helikopterler felan bunu kanıtlıyor.Tabiri caizse bütün bu makyaj kötü hikaye için iyi bir makyaj sunuyor.

Geç Artık Bunları Amerika !

Biraz klişe olacak ama Amerikan Ordusunun bir parçası da ; Hollywood Silahlı Kuvvetleri.Normal şartlar altında mevzu bahis "Kızıkanatlar Operasyonu" , Amerika için fiyasko ile sonuçlanmış bir operasyon.En elit birliklerinden birisi kendi deyimleri ile "basit" Taliban savaşçıları karşısında varlık gösterememiş ve operasyonu batırmışlardır.Kurtarma operasyonu da aynı şekilde ağır bir hezimete uğramış.

Bu taktik ile ilk defa karşılaşmıyoruz.Aynı şekilde "Black Hawk Down" filmi ile fiyasko ile sonuçlanmış bir operasyonu , Hollywood Silahlı Kuvvetli vasıtasıyla beyaz perdede bir zafer haline getirmişlerdi.Bildik hikayeler ; sonuçta hep Amerika kazanır...

Sonuç ;Taliban Wins :)

Ne dünya eski dünya ne de insanlar artık eski insanlar.İnsanlar artık okuyup , araştırıyor.Yavaş yavaş ne denilirse inanan yığınlar olmaktan sıyrılıyorlar.Filmi izleyin , en azından kaliteli çekimlerden mahrum kalmazsınız.Ama artık bu hikayeler bayatladı.Aşırı makyaj pörsümüş bu suratı artık gizleyemez hale geldi.70'li , 80'li yılların Soğuk Savaş zihniyetindeki bol dayatmalı filmleri artık insanları etkilemiyor.Amerikan halkının dahi gazını almaz olmuşlar.

Diyoruz ki ; Geç Artık Bunları Amerika !

*20.08.2014 tarihinde başladığım bu yazıyı 11.06.2015 tarihinde bitirdim.Şaka maka 10 ay sürdü.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

22 Ağu '15 12:32

Güzel bir inceleme fakat ben filmin bütünüyle propaganda olduğunu düşünmüyorum. Zaten hikayenin dönüm noktası, yardımcı olan Afgan köyü ve bin yıllık gelenkleri. Ekibin en başta iyi niyet yüzünden yakalanması gerçek dışı/propaganda sayılabilir ama :)

CEVAPLA
Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol