İyi Yazarlar
İyi Okurlar

Kürşat Koyuncu

1 / Puan: 39599

Ankara

Sezer Emli̇k

3 / Puan: 9264

Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

4 / Puan: 7460

İstanbul

Mümi̇n Yolcu

5 / Puan: 7048

İstanbul

Mustafa Karayel

7 / Puan: 5828

İstanbul

Bulut Sever

6 / Puan: 5538

İstanbul

Payi̇taht İstanbul

8 / Puan: 5345

İstanbul

Mustafa Kılıç

9 / Puan: 3497

İstanbul

Ozan Bi̇li̇can

10 / Puan: 2646

İstanbul

Aa

11 / Puan: 2526

İstanbul

Detroi̇tli̇ Kızıl

12 / Puan: 2072

İstanbul

Sali̇eri̇ Alt Ti̇re

14 / Puan: 1824

İstanbul
Ankara

Sıla Müni̇r

15 / Puan: 1667

İstanbul

Osman Batur Akbulut

16 / Puan: 1579

Kırıkkale

Reşi̇t Akpınar

18 / Puan: 1522

Erzurum

Lagari̇ Alıntılar

17 / Puan: 1430

İstanbul

Ali̇ Turan

19 / Puan: 1383

İstanbul

Ahmet Lalbek

23 / Puan: 1303

Erzincan

Yamanduruş

22 / Puan: 1289

Sakarya

Feri̇t Çaydangeldi̇

21 / Puan: 1201

Ankara

Emre Keleş

25 / Puan: 1110

Ankara

Aykut Gi̇ray

27 / Puan: 1088

Yozgat

Müsemma Şahi̇n

28 / Puan: 1087

İstanbul

Ahmet Demi̇r

26 / Puan: 1046

İstanbul

Mücahi̇d Cesur

24 / Puan: 1022

İstanbul

Muharrem Morkoç

29 / Puan: 991

İstanbul

Mesut Toprak

30 / Puan: 982

Ankara
Suleyman Samet Polat yazdı, 5 kez açıldı, 8 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
24 Ağu '15 01:00
Suri̇ye-Li̇-Ler

Hepimizin bildiği gibi pek çok Suriyeli, ülkelerinde çıkan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındı. Resmi olmayan rakamlara göre Türkiye’de 2 milyonun üzerinde Suriyeli yaşamaktadır, bunların %85’i sığınmacılar için inşa edilen çadır kentlerin dışında farklı şehirlere dağılmış durumda.

Bu insanların Türkiye’ye kabulü ile birlikte, sosyal, siyasal ve ticari anlamda uyum sağlama süreçleri de başlamış oldu. Ancak gerek Suriyelilerin toplum da “zenci” muamelesi görmesi, gerek Suriyelilerden kaynaklanan sorunlar nedeniyle süreç ağır aksak devam etmektedir ve uzun vadede kalıcı olacak gibi gözüken Suriyelilerin, ülkemize entegre olabilmesi için planlı ve ciddi bir çalışma yürütmek gerektiği aşikardır.

Toplumda şu an var olan ve bir nebze de olsa idare edilebilir görünen sorunlar, eğer ilgilenilmezse ilerde çığ gibi büyüyecek ve önü alınması imkânsız hale gelecektir. Mesela kira fiyatları nedeniyle kenar mahallelere yerleşen, üstelik bir evde birkaç aile birlikte ikamet eden Suriyeliler, çarpık kentleşmeye ve düzensizliğe neden olmakta, eğitim ve iş fırsatlarının yetersiz olması bu insanların uzun vadede suça yönelmesini ve yaşadıkları muhitleri de suç bataklığına çevirmelerini adeta kaçınılmaz kılmaktadır. Asıl tehlikeli olan ise, yerli halkın uyum sorunu yaşadığı Suriyelilere tepkisini kitle olarak, şiddet içeren bir şekilde göstermesi olacaktır.

Ayrıca bu göç dalgası ile beraber, yerel halk arasında çok eşlilik ve boşanmalar yaygınlaşmış, tecavüz ve çocuk istismarında artış olmuş, ev kiralarının hemen hemen iki katına çıkması gibi neticeler meydana gelmiştir. Bunlara ek olarak Suriyeliler bazı işverenler tarafından kaçak olarak çalıştırılmaya başlanmıştır. Yerel halk, iş fırsatlarının ellerinden alındığına inansa da bu kısmen doğrudur zira Suriyeliler ülke halkının çalışmak istemediği işlerde çalışmakta, buna rağmen normal şartlarda işsiz kalacak insanlar da işsiz olmalarını Suriyelilere bağlamaktadır. Buna ek olarak, sınıra yakın olan şehirlerde, eğitim, sağlık, temizlik gibi temel hizmetler de aksamaya başlamıştır.

Suriyelilerin asayişi bozdukları şeklinde bir algı oluşmuş olsa da halkın huzurunu bozacak seviyede değildir, nitekim EGM asayiş daire başkanlığına göre Suriyelilerin suça karışma oranı on binde otuz üç. Suriyelilerin karıştıkları adli vakalarda genelde davalı değil davacı pozisyonunda olmaları da göz önünde bulundurulmalı, Geçenlerde sur içinde Suriyeli bir aileye işkence yapıldığı ve kocasının önünde kadına tecavüz edildiği haberi basına yansımıştı. Bunun gibi basına yansımayan daha nice olayların var olması ihtimalini insan düşünmek dahi istemiyor.

Çözüme ise öncelikle bu tür insanlık dışı hadiselerin önüne geçerek ve Suriyeli göçmenlerin, ikinci hatta üçüncü sınıf insan muamelesi görmelerine bir son vererek başlamak gerekiyor.

Zor ve karmaşık sorunlar yumağı olan göçmenlerin durumu için uzun vadeli, insanca yaşam ve çözüm öngören politikalar gerekmekte, ancak bu konuda yetkili olan kurum ve kuruluşların dişe dokunur bir çalışmasından söz etmek zor.

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..