İyi Yazarlar
İyi Okurlar
Ankara
Bartın
İstanbul

Ömer Poyraz

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul

Bulut Sever

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul

Aa

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
İstanbul
Kırıkkale
Erzurum
İstanbul

Ali̇ Turan

İstanbul

İstanbul
Erzincan
Sakarya
Ankara
Yozgat
İstanbul

Ahmet Demi̇r

İstanbul

İstanbul
İstanbul
İstanbul
Ankara
Sai̇d Naci̇ Çamdalı yazdı, 25 kez açıldı, 4 kişi beğendi, henüz yorum yapılmadı.
6 Eyl '15 05:00
Arayış ve İhtida ; Mekke'ye Giden Yol

İhtida kelime manası olarak kişinin Müslüman olması , İslamiyete iman etmesi manasına gelir.Yani bilinçli olarak İslam’a iman etmeyen bir insanın yine bilinçli olarak İslam dinine girmesi demektir.Dolaylı olarak her ihtida aslında bir hikayedir.Bir insanın İslamı neden tercih etmesi aslında biz kimlik Müslümanlarınca ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir.Tabii ki ihtida hikayesi derken son zamanlarda çok sık olarak duyduğumuz medyatik hikayelerden bahsetmiyorum.Ciddiyetten ve gerçeklikten uzak bu hikayelerin pek samimi olduğuna inanmıyorum zaten.

Gelegelim esas kitabımıza ve konumuza ;

Muhammed Esed’in Mekke’ye Giden Yolu…

Muhammed Esed ismi 20.yy İslam düşünce dünyası adına önemli bir isimdir.Hem düşünce hem siyaset hem de İslami ilimler alanında önemli eserler ortaya koymuş birisidir.Bütün bu çalışmalarının –bence- esas nedeni Esed’in ihtida hikayesinde yatmaktadır.Avrupa Yahudisi meraklı bir gazeteci olan Leopold’un nasıl Muhammed Esed olduğunun hikayesidir bu aslında... Arabistan çöllerinde Leopold olarak başladığı bu yolculuğu İstanbul’dan Libya’ya Pakistan’a Muhammed Esed olarak bitirir.

Bu hikaye hem Leopold/Esed’in olduğu iç hesaplaşması olduğu gibi aslında İslam dünyasının bir iç muhasebe hikayesidir.Büyük bir çöküş döneminin ardından İslam dünyasının genel bir resmini çizer bizlere…Osmanlı sonrası Ortadoğu coğrafyasının ilk adımlarını izleriz.Kurulan yeni rejimleri , yeni iktidar mücadelelerini , Avrupa emperyalizminin ve kapitalizminin yavaş yavaş coğrafyamızı avucunun içine almasını görürürüz.Velhasılı kelam Leopold İslamlaştıkça hikayesi İslam dünyasının hikayesi olur.

Kitap ile ilgili olarak son bir nokta ile bitirelim ;

Arapların Osmanlıdan kopuş hikayesi hep bizim tarafımızdan dinlenmiş bir hikayedir.Muhammed Esed bize bu hikayeyi Arapların gözünden de aktarıverir.Farklı bakış açısı her zaman ufkumuzun genişlemesi demektir.

Biz kimlik Müslümanlarının “Nasıl Müslüman oluruz ?” sorusunu defalarca kendimize sormamız lazım.İşte bu soruya başlangıç yapmak için iyi bir kitap öneriyorum size.

Hamiş ; “Doğrudan satış” Kitabın İnsan Yayınlarından Cahit Koytak’ın tercümesi ile çıkan versiyonunu tavsiye ediyorum :) .

Paylaşımı nasıl buldunuz?
Çok beğendim.
Beğendim.
İdare eder.
Beğenmedim.

Misafir

Bunlar da ilginizi çekebilir..
Siz de Türkiye yazarı olmak ister misiniz?
Kaydol